Když se začaly v prvních vesnicích na jižní Moravě počátkem devadesátých let instalovat první čističky odpadních vod, byly řeky tak špinavé, že mnohdy zapáchaly jako stoky. Teď jsou mnohem čistší, v některých z nich se mohou lidé i koupat. Za příklad může sloužit třeba Dyje. Před patnácti lety by se v ní vykoupal jen málokdo. Řeka lidi odpuzovala svou barvou i zápachem. Teď se do ní chodí koupat celé rodiny. Odborníci se shodují, že za výrazné zlepšení čistoty vody může několikaleté instalování čističek odpadních vod po celé jižní Moravě.

„Všechna větší města v kraji postavila nové čistírny. Další velkou úlevou pro řeky a nádrže je také omezení hnojení v zemědělství. A hnojivo již není tak agresivní vůči životnímu prostředí,“ poznamenal hydrobiolog Jiří Heteša, který působil na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně.

Voda v řece Svratce, Svitavě a Dyji se tak dostala na průměrný stupeň tři na stupnici od jedné do pěti. „Vodu teď můžeme mnohem lépe využívat. Přitom ještě na stupni čtyři může být zdrojem infekcí. Teď však řeky slouží k rekreaci, využívají je zemědělci i továrny a dá se zpracovat na pitnou vodu,“ popsal změny Heteša.

Velká města: čisto

Jihomoravský kraj dokončil nedávno výstavbu čistíren ve všech městech, v nichž žije více než dva tisíce lidí. „Ty tvořily asi osmdesát procent projektu. Další čistírny jsme v posledních třech letech zrekonstruovali. Zbývajících dvacet procent je ale stejně důležitých, i když se neprojeví tak rychle. Vybudovat čistírny v malých vesnicích bude také dražší,“ přiblížil plány kraje náměstek hejtmana pro životní prostředí Václav Horák. Podle něj za čistší vodu v řekách může i zánik velkých znečišťovatelů. „Jen na toku Svratky zrušili všechny cukrovary. V tom jižní Moravě pomohl vstup do Evropské unie. Přišly totiž kvóty na cukr a továrny tu nevydržely,“ vysvětlil Heteša konec velkých továren. Do začátku letošního roku navíc musely mít továrny vlastní čistírnu vod.

Podle Ilji Bernardové z brněnské pobočky Výzkumného ústavu vodohospodářského však kvalita vody na stupni tři stále nestačí. „Je to lepší, voda už téměř neobsahuje nebezpečné látky. V řekách je ale stále spousta živin,“ tvrdí Bernardová.

Živiny s dalšími látkami napomáhají například vzniku sinic. Podle Bernardové by bylo ideální čistotu vody dostat na stupeň dva. Větší čistota jihomoravských řek se projevila také na větším počtu druhů ryb. „Proti proudu připluly z Dunaje druhy, které tu nikdy nebyly, nebo kvůli znečištění vymizely. „Ve Svitavě jsou i pstruzi,“ dodal předseda Moravského rybářského svazu Rudolf Milerski.