VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rotu v Hnanicích koupili vinaři

Hnanice – Místo někdejších strážců železné opony začnou zřejmě již v polovině roku na bývalé rotě pohraniční stráže u Hnanic hospodařit vinaři. Hnanické obecní zastupitelstvo léta nevyužitý a zchátralý objekt napodruhé prodalo místní vinařské firmě.

7.4.2011 1
SDÍLEJ:

Bývalý hraniční přechod v HnanicíchFoto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Prodej obci přinese víc než dvojnásobek ročního rozpočtu, i když kupec bude cenu postupně splácet.
„Rota byla od odchodu pohraničníků opuštěná a chátrala. Nyní předpokládám, že v ní společnost vytvoří kompletní zázemí pro svou vinařskou produkci. Vlastní totiž kolem tří set hektarů vinic. Očekávám také, že rozvine určitý turistický program a celkově tak přispěje k zviditelnění Hnanic,“ uvedl starosta obce Jiří Musil.

V bývalé rotě vznikne zázemí vinařství Vinice Hnanice. „Bude tam vyhlídková vinná restaurace na terase, skladové a produkční prostory pro naše vinařství, sídlo firmy i plochy pro rekreaci. Vznikne i kapacita pro ubytování. Celý prostor chceme samozřejmě kompletně zrevitalizovat,“ uvedl ředitel firmy Vinice Hnanice Evžen Kašpárek.

Podle něj by část areálu měla být opravená už letos. „Už během léta bychom tam chtěli mít jak vinařství, tak i vyhlídkovou restauraci. Ostatní plánujeme dokončit do dvou let,“ dodal Kašpárek.

Obec rotu s pozemky prodala firmě na podruhé. Proceduru museli zastupitelé opakovat poté, co státní zastupitelství označilo původní kupní smlouvu za neplatnou. „Došlo k administrativnímu pochybení, které jsme nyní napravili,“ uvedl již dříve Musil.

Podle informací Deníku byl problém v tom, že zastupitelé sice schválili záměr i prodej, nepotvrdili ale poslední změny ve smlouvě. Obec poté záměr prodeje znovu zveřejnila počátkem letošního března. Rotu si prohlédli dva zájemci, nabídku podali ale jen zástupci místní vinařské firmy.

Vedle očekávaného přínosu, souvisejícího s budoucím vinařským provozem, obec na prodeji areálu notně pomůže své kase. „Prodejní cena je dvanáct milionů korun, které kupec uhradí podle sjednaného splátkového kalendáře. První splátku dostaneme koncem letošního roku,“ uvedl Musil.

Pro srovnání: samotná obec letos hospodaří s rozpočtem ve výši necelých šesti milionů korun. Vzhledem k rozsáhlým obecním investicím budou podle starosty Hnaničtí vždy vědět, na co peníze získané prodejem roty využijí. „Už letos nás například čeká inenzifikace čistírny odpadních vod, oprava a prodloužení vodovodu v lokalitě Pod skalou a dokončení splaškové kanalizace v ulici Záhumenní. Jelikož náklady dosahují šesti a půl milionu korun, musíme si vzít překlenovací úvěr. Výnos z prodeje roty můžeme pak například použít na splátky,“ dodal starosta.

Společnost Vinice Hnanice je v současné době největším pěstitelem vinné révy na Znojemsku, celkově obdělává kolem dvě stě šedesáti hektarů vinic. Na více než čtyřiceti hektarech přitom roste odrůda Sauvignon.

MARTIN MOŠTĚK
DANIEL SMOLA

7.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Rosice zvládly s Tasovicemi úvody poločasů. Rozhodl "druhý Malata" Vítámvás

Rosice – Nového snajpra našly Rosice na kraji obrany. Dlouholetý kapitán a nejlepší střelec fotbalistů Slovanu Petr Malata musel na artroskopický zákrok s kolenem, nespíš vynechá celý podzim a premiérové domácí utkání nového ročníku divize D sledoval s berlemi pouze jako divák. Zatleskal po něm vítězství svých spoluhráčů 3:1 v regionálním derby nad Tasovicemi.

Do vinohradu nesmí ani noha. Zaráží hory

Jižní Morava – Na konci léta, když ve vinicích dozrávala réva, vinaři postavili horu v podobě hodové máje. To znamenalo, že do vinic nesmí nikdo vstoupit. „Hlídali je takzvaní hotaři, kteří byli ozbrojení a zloděje hroznů mohli zastřelit,“ popisuje folkloristka Markéta Lukešová tradici zarážení hory. Jen těhotné ženy si směly utrhnout střapeček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení