VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybníky zkrášlí krajinu Znojemska

Znojemsko – Desítky milionů korun žádají obce na Znojemsku na budování a obnovu rybníků. Mají chránit proti velké vodě, prospět krajině i posloužit ke koupání.

17.8.2010
SDÍLEJ:

Nový bantický rybník vznikl v sousedství biokoupaliště.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Prospět krajině, obnovit zničená díla předků a také připravit projekt s rozumnou šancí na získání dotací. To motivuje starosty na Znojemsku, aby čím dál častěji chystali obnovu a opravu léta zanedbávaných rybníků. Nově by region měla ozdobit asi desítka menších i větších vodních ploch.

„Obnovu ještě v devatenáctém století největšího citonického rybníka chystáme už čtyři roky. Nyní už máme příslušné projekty i územní rozhodnutí. O názor jsme ale ještě požádali i místní obyvatele formou ankety,“ informoval starosta Citonic František Molík.

Z necelé pětistovky rozeslaných lístků vrátili lidé víc než polovinu. Stavbu podpořilo stodevětaosmdesát hlasujících, proti bylo čtyřiasedmdesát. „V září projedná výsledek ankety zastupitelstvo. Nemohu předjímat, zda již rozhodne, nebo celou věc přenechá novému zastupitelstvu po volbách,“ dodal starosta.

Pokud zastupitelstvo záměr definitivně potvrdí, obec připraví žádost do evropských fondů. „Samotná stavba by v případě získání dotace představovala investici dvacet milionů korun a zabrala asi dva roky. Obnovený rybník by pak měl retenční funkci, sloužil by i ke koupání a prospěl životnímu prostřední,“ doplnil starosta.

Opravu čtyřapůlhektarového rybníka Kacíře chystají i představitelé Tavíkovic. „Rybník je historický majetek obce, ale získali jsme ho teprve nedávno po dlouhých jednáních s Pozemkovým fondem. Máme za sebou i jednu žádost o evropské peníze, ale o pouhé čtyři a půl bodu jsme zůstali pod čarou,“ sdělil starosta obce Libor Kosour.

Na opravu zanedbaného rybníka žádá obec pětadvacet milionů korun. „Vedle odbahnění a vyčištění je potřeba například opravit stavidlo, protože nyní nelze odtok z Kacíře, do kterého se stéká voda z širokého okolí, nijak regulovat,“ dodal starosta.

K dílu někdejších německých obyvatel vsi se chtějí vrátit v Hevlíně. „V obci bývalo pět rybníků. V minulých padesáti letech bylo ale propojení mezi nimi narušené. I proto máme nyní problémy s vysokou hladinou spodní vody, která ohrožuje základy starších domů,“ vysvětlil starosta Hevlína Drahomír Nosek.

Obec získala historické plány a zastupitelé schválili zadání projektu obnovy někdejšího stavu. „Peníze budeme žádat z dotačních programů, například na protipovodňová opatření,“ dodal Nosek.

Další obce se pustily přímo do budování nových rybníků. Zrovna před rokem začal jeden takový sloužit v Banticích v sousedství tamního přírodního koupaliště. „Víc než půlhektarový rybník napájí říčka Únanovka a má hlavně krajinnou funkci. Stavba přišla na čtyři a půl milionu,“ řekl již dříve starosta René Remeš.

Obnova a čištění rybníků patřily v posledním roce k projektům, s nimiž obce na Znojemsku nejčastěji uspěly při žádostech o podporu z ekologického operačního programu Evropské unie. Peníze na ně putovaly do Blížkovic, Hostěradic, Chvalovic, Lechovic, Lukova či Uherčic.

Autor: Martin Moštěk

17.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení