VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sarkofág skrýval přes sto padesát let starý pergamen

Znojmo /FOTOGALERIE, DOKUMENT/ - Sto pětapadesát let starý sarkofág otevřeli v pátek ve Znojmě památkáři. Kamennou schránku s uloženým skleněným válcem, ukrývající dobový dokument, vykopali u paty Památníku Karla Kopala se sochou Niké na Komenského náměstí.

2.5.2009
SDÍLEJ:

V základech pomníku se ukrýval sarkofág z roku 1853Foto: DENÍK/ Daniel Smola

Opis dokumentu je uschován ve znojemském Jihomoravském muzeu. „V říjnu 1853 pomník dostavěli a k jeho základům ukryli dokument s informacemi o jeho vzniku a stavbě,“ uvedl historik muzea Jiří Kacetl.

Pamětní listinu, která byla dlouhá desetiletí ukryta ve skleněném obalu a v kamenné schránce, podepsali při slavnostním odhalení pomníku všichni význační hosté, kteří se v roce 1853 slavnostního aktu zúčastnili. „Byli to třeba moravský zemský místodržitel, vysocí důstojníci císařského vojska a další osobnosti. V dokumentu je popsán celý postup ceremoniálu. Po podpisech byl dokument vsunut do skleněného obalu, tak pak vložen do kamenné schránky a ta potom vsunuta do základů. To jsme si s restaurátory příliš nedovedli představit, jak mohli vložit kámen do základů, když už pomník stál. A tady máme odpověď. Pomník stál, byl zahalen velkým plátnem, pomník požehnali, poklepali kladívkem a vložili v kamenném sarkofágu do jakési kapsy v základech. Dodatečně to pak zadláždili,“ dodal Kacetl.

Skleněná trubice ukrývá pergamen omotaný šňůrkou a zřejmě i opatřený pečetí. „Blíže budeme vše moci prozkoumat až později, jakmile vše restaurátoři prozkoumají. Obsah dokumentu ale známe díky tomu, že se zachoval jeho opis,“ sdělil historik.

Ten nyní předpokládá, že by původní skleněné pouzdro zůstalo po svém otevření již v muzeu a na dokument by muzeum pořídilo repliku s opisem staré listiny a další zprávou o nynější rekonstrukci památníku,“ doplnil Kacetl.

Český překlad pamětní listiny z Kopalova památníku

Léta Páně 1853 za slavné vlády Jeho c. k. Veličenstva Františka Josefa I., císaře rakouského, dne 16. října, tj. 22. neděli po letnicích, byl na tomto místě na dohled od královského města Znojma slavnostně odhalen současný pomník, o jehož účelu, založení a dokončení včetně všech okolností a vztahů bude dále v této listině, vložené do základů pomníku, podána pravdivá a věrohodná zpráva.
Pomník byl postaven k uctění hrdiny od Santa Lucii a Vicenzy, Karlovi Kopalovi (Carl von Kopal), císařsko-královskému plukovníkovi 10. pluku polních myslivců, rytířovi vojenského řádu Marie Terezie a rakouského řádu Leopoldova, patriciovi svobodných měst Rjeky a Bukaru (italsky Fiume a Buccari), který se narodil 3. února 1788 ve Ctidružicích u Znojma a zemřel 17. června 1848 ve Vicenze na následky velkých poranění, která utržil jako věrný stoupenec císaře a vlasti v boji proti věrolomnému sardinskému králi a jeho rebelským stoupencům na hoře Monte Berico.
Pomník byl vystaven díky nadšenému úsilí občanů – vlastenců, kteří ctí válečnou slávu synů své vlasti. Mezi četnými přáteli oslavovaného Karla Kopala zaujal ústřední pozici výbor, který vytvořili František Doležal, rentmistr města Znojma, Mathias Elsinger, obchodník a měšťan ve Vídni, Wilhelm Haßfurter, c.k. koncipista u dvora ve Vídni, a Franz Perintzer, c.k. polní kaplan, všichni Moravané, jejichž pílí a za nejvřelejší pomoci Jeho Excelence c.k. polního maršál-poručíka Kempena von Fichtenstamm se podařilo shromáždit šlechetné příspěvky na realizaci tohoto pěkného díla a dovést vše do zdárného konce.
Právě dokončený pomník má podobu štíhlého obelisku z žuly, pocházející z kamenolomu u Studené. Úpravu obelisku provedl kamenický mistr Matyáš Novotný. Na čtyřech stranách kamenného hranolu jsou níže situovány jednoduché věnovací nápisy, výše pak obelisk zdobí bronzové trofeje z výzbroje c. k. polních myslivců. Vrchol obelisku korunuje bohyně vítězství, vznášející se na blýskavé kovové kouli. Bronz pro tuto sochu byl získán z piemontských kanónů, ukořistěných vítěznou císařskou armádou, k čemuž dalo Jeho císařsko-královské apoštolské Veličenstvo svůj souhlas. Socha byla ulita podle modelu sochaře pana Antona Fernkorna ve Vídni. Vytepání a osazení sochy provedly Železné a bronzové slévárny knížete Salma pod vedením ředitele pana Savosta. Projekt celého pomníku vypracoval pan Pavel Sprenger, velitel c.k. rakouského řádu Františka Josefa, sekční rada na c.k. ministerstvu obchodu a veřejných staveb, který společně s c.k. inženýrem Ferdinandem Kirschnerem taktéž řídil prováděcí práce při vztyčování pomníku.
Slavnostně byl pomník odhalen dnešního dne. Proběhl církevní obřad sloužený Jeho Velebností panem Ferdinandem Schüllerem, čestným členem brněnské kapituly, arciknězem, děkanem a farářem od sv. Mikuláše, za dohledu Jeho Excelence generála jezdectva a velitele na Moravě pana hraběte Franze von Schlicka a v přítomnosti Jeho Excelence podmaršálka Johanna Kempena von Fichtenstamm, Jeho Excelence moravského místodržitele hraběte Leopolda von Lažanský, zástupců obecní samosprávy královského města Znojma a dalších níže podepsaných pánů hodnostářů, jakož i spolupodepsaných synů slavného hrdiny a mnoha z jeho početných přátel, bratrů ve zbrani, spoluobčanů a obdivovatelů. Proto tedy ať tento pomník s boží ochranou a záštitou pevně stojí a přetrvá skrze dlouhá léta až do nejpozdnějších časů coby výmluvný důkaz neochvějné oddanosti nejsvrchovanější císařské rodině a vynaložené lásky k otčině, za kterou je zde ctěn jednotlivec a která se vždy od srdce potvrdila u všech, kteří v době bezbožnosti, zrady a zmatenosti pojmů boha, práva a pravdy, na poli cti prolili svou krev pro vítězství dobré věci. Nebesa nechť požehnají osivu, které zaseli! Nebesa nechť požehnají velkému, krásnému, jednotnému Rakousku! Nebesa nechť požehnají Jeho c.k. apoštolskému Veličenstvu, našemu nejmilostivějšímu císaři a pánu Františku Josefovi I.
Ve Znojmě, 16. dne měsíce října 1853.
Ku stvrzení výše uvedeného následují podpisy

Autor: Daniel Smola

2.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tomáš Martinek, 14.8., 51 cm, 3410 g, Znojmo
7

Novorozená miminka Znojemska 33. týdne 2017

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Armáda chystá velké letecké cvičení Ample Strike

Jižní Morava – Tisícovka českých vojáků, stovky aliančních vojáků z nejméně sedmnácti zemí, velké množství techniky a především vojenské proudové letouny i vrtulníky. To vše znamená blížící se mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2017, do kterého se zapojí také jižní Moravě blízká 22. základna vrtulníkové základny Náměšť nad Oslavou.

AKTUALIZOVÁNO

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Naplnili roli favorita, ale dřelo to. Znojemští fotbalisté ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1. Po dvou remízách a jedné prohře Jihomoravané konečně slaví plný bodový zisk. „Snad se teď odrazíme k lepším výsledkům,“ oddechl si domácí kouč Jiří Balcárek.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení