Mobilizaci, odhodlání, a trpké zklamání obránců pohraničních pevností před sedmdesáti lety, připomenou v sobotu přátelé vojenské historie, především celodenním programem v Šatově. Otevřené budou i pevnůstky u Slupi.

„Diváci uvidí například boj o opuštěnou továrnu v centru Šatova, který zmapuje dobývání celního úřadu v Hnanicích,“ uvedl správce šatovského pěchotního srubu Zahrada Jiří Špinar. Do prudkých bojů, mezi příslušníky sudetoněmeckých Freikorps a českých vojáků, zazní hlášení generála Jana Syrového oznamující podpis mnichovské dohody.

„Připomeneme také vyhnání těch pár Čechů, kteří tehdy v Šatově žili. Budou utíkat s pruhovanými peřinami na vozíku před německými sousedy a ozbrojenci, kteří je budou vyprovázet kopanci,“ dodal Špinar. Trpký konec první republiky a svobody představí scéna vítání německých vojáků triumfálně mašírujících do obce.

Největší pevnostní objekty na Znojemsku si prohlédlo v letošní sezoně kolem osmi tisíc lidí.

„Návštěvnost je poněkud menší než loni, ale pořád zůstává slušná. Svou roli sehrává nejspíš to, že lidé z regionu už náš areál znají,“ dodal Špinar.
Brněnské Technické muzeum, které pevnostní areál spravuje, chystá pro příští rok další úpravy. „Záleží samozřejmě na penězích. Jeden z objektů, takzvanou Šípkovou Růženku, chceme natřít na černobílo, aby vypadal jako v šedesátých letech. Uvažujeme také o instalaci velké pozorovatelny, zvané špačkárna a části pohraniční signální stěny,“ vypočítal Špinar.

Otevřeno bude mít u příležitosti smutného výročí i muzeum opevnění ve Slupi.

„V sobotu i v neděli otevřeme od desíti hodin dopoledne do čtyř odpoledne. Pokud bude příznivé počasí, chystáme se provádět v dobových uniformách,“ sdělil správce muzea Pavel Andrýsek.

I on letos zaznamenal úbytek návštěvníků. „Muzeum funguje od roku 2000. Za tu dobu už nás lidé z regionu znají a turistů ze vzdálenějších krajů zas tolik nejezdí. Pokud vím, stejně jsou na tom i na nedalekém vodním mlýnu ve Slupi a dalších památkách,“ dodal Andrýsek.

Podobnou zkušenost má Martin Černý ze sdružení, které provozuje muzeum opevnění u Vranova nad Dyjí.

„Konečná čísla ještě nemáme, protože o víkendech ještě budeme příležitostně provázet, ale je zjevné, že to letos nebyla žádná sláva,“ řekl Černý. Lidé podle jeho mínění využili silnější koruny a cestovali spíš do zahraničí, než po památkách ve vlasti.

„I proto, že letos nemáme po sezoně zrovna velké příjmy ze vstupného, nechystáme zatím výraznější investice. Po několika letech se snad ale konečně dostaneme k izolaci, kterou musíme udělat a zatím jsme ji odkládali,“ podotkl Černý.

Tento víkend vranovské pevnůstky otevřené nebudou. Zavřené zůstane i minimuzeum opevnění u Olbramovic.