VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéfka Netopeeru: Mezi drogově závislými jsou i podnikatelé

Znojmo /ROZHOVOR/ - Drogově závislým lidem už deset let pomáhá znojemské centrum Netopeer.

12.8.2011 1
SDÍLEJ:

Šéfka Kontaktního centra Netopeer Zuzana Protivínská. Foto: DENÍK/Sylva Pavlačková

Za celou dobu jejich působení využilo služeb už několik stovek lidí. Zuzana Protivínská v Netopeeru zpočátku působila jako dobrovolník. Nyní centru už rok šéfuje.


Letos slavíte desáté výročí vzniku kontaktního centra Netopeer. Jakou problematikou se zabýváte a kde vás mohou klienti najít?
Kontaktní centrum Netopeer spadá pod organizaci Sdružení Podané ruce a již pětadvacet let se zabývá problematikou drogových závislostí. Klienti nás najdou již deset let na stejné adrese. Sídlíme v ulici Horní Česká ve Znojmě a všechny služby poskytujeme anonymně a bezplatně.

Jaký okruh klientů k vám nejčastěji chodí?
Naší cílovou skupinou jsou problémoví uživatelé drog. Pro představu: Tito lidé si aplikují opiáty, kokain anebo amfetaminy nitrožilně nebo pravidelně. Do další skupiny bychom mohli zařadit experimentátory, rekreační uživatele drog a zcela samostatnou skupinu tvoří abstinující lidé.

Jaké nabízíte konkrétní služby?
Základním těžištěm je individuální práce a odborné poradenství. Snažíme se snižovat nebo minimalizovat rizika, plynoucí z užívání drog. Součástí naší práce je i výměna injekčních stříkaček a jehel. Poskytujeme i další zdravotnický materiál, informujeme o rizicích spojených s užíváním drog či s nechráněným sexem. Dále poskytujeme pomoc například při obstarávání osobních záležitostí, v krizových situacích i zdravotní ošetření.

Za loňský rok centrum vyměnilo injekčním uživatelům drog přesně třináct a půl tisíce injekčních setů s doplňkovým zdravotním materiálem. Co byste mi k těmto číslům mohla říct?
Ano, čísla jsou pravdivá a ukazují na drogovou situaci loňského roku. Co bych zde však ráda zmínila je skutečnost, že za sebou máme polovinu roku 2011 a situace na drogové scéně se zhoršuje. Nejžhavější čísla, která máme již teď k dispozici, jsou téměř deset tisíc kusů injekčních setů vyměněných za půl roku. Celkově u všech poskytnutých služeb čísla stoupají.

Co konkrétně od centra klienti očekávají?
Je to velmi individuální. Dá se hovořit o tom, že máme klienty – uživatele drog, kteří žijí bez jakéhokoliv zázemí přímo na ulici. Ale máme mezi klienty i podnikatele, kteří chodí do práce a mají třeba i rodinu, o kterou se starají. Z tohoto důvodu se očekávání jednotlivých klientů liší.

Mohla byste vzpomenout na konkrétní případy? Které skončily dobře, a které naopak?
Na podzim loňského roku jsme zaregistrovali, že se na znojemské drogové scéně objevil nový člověk. Kolem něj se sdružovalo hodně uživatelů drog. Později jsme se dozvěděli, že jde o známou osobu, kterou právě pustili z vězení. Jednalo se o dlouholetého uživatele pervitinu. Naše veškeré snahy ho zkontaktovat se nepodařily. Stále si udržoval odstup. Než jsme prolomili bariéry, skončil opět za mřížemi.
V hlavě mám i příběh mladíka, který svépomocí zvládl svou závislost na stimulačních látkách. Služby kontaktního centra začal využívat v době, kdy žil ve squatu a užíval nitrožilně pervitin. Na živobytí si vydělával příležitostnou prací a byl typickým klientem káčka. Přišel se vždy osprchovat, dát si polévku a kávu. Takto bouřlivě prožil rok svého mladého života. V současné době abstinuje, má stálé zaměstnání, změnil místo svého působení a na svůj bouřlivý rok nahlíží jako na zbytečně promarněný kus života.

Jaký vývoj prodělalo centrum za dobu svého působení?
Myslím si, že bouřlivý. Zpočátku se nedařilo podle našich představ kontaktovat cílovou skupinu. Hledali jsme podobu poskytovaných služeb, válčili jsme s nedostatkem peněz. Ale podařilo se nám službu ve městě zachovat a více zprofesionalizovat.

Kolik nyní pracuje v centru lidí?
Již dlouhodobě je služba personálně podhodnocena. V současné době zde pracují dvě sociální pracovnice na plný úvazek a chystá se přijetí dalšího člena do týmu. Ten bude spolupracovat na úvazek poloviční.

Mění se i typ zaměření služeb?
Samozřejmě, služba se snaží pružně reagovat na měnící se trendy na drogové scéně Znojemska. Tu nejlépe mapují pracovníci v rámci terénních programů.

Kolik klientů od doby vzniku do centra přišlo?
Odhaduji, že stovky. Klientela se obměňuje. Stále přicházejí noví, někteří po určitý čas přetrvávají a dokonce máme hrst zájemců, kteří využívají služeb centra od jeho počátku.

Autor: Sylva Pavlačková

12.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Ilustrační foto.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Jsme ohromení, chválí obránce Šuláka v Detroitu

Brno – Zatímco jeho bývalí spoluhráči ze Znojma už se prohánějí po ledě v přípravných zápasech, Libor Šulák zatím jen individuálně trénuje. Proto ho potěšila pozvánka do hokejového národního týmu na dvojutkání se Slovenskem příští středu v Třinci a o den později v Žilině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení