VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šnajdar: Fungujeme už dvacet let, slavit ale nebudeme

Šumná /ROZHOVOR/ - Celý život se práci s dětmi a pro děti věnuje ředitel Domu dětí a mládeže v Šumné Miloslav Šnajdar. Letos vstoupí známé zařízení do třetí dekády

23.2.2010
SDÍLEJ:

Miloslav Šnajdar má kancelář vyzdobenou černobílými fotografiemi z akcí s dětmi.Foto: Deník/Dalibor Krutiš

Dvacet let své existence oslaví Dům dětí a mládeže v Šumné. Po celou dobu jeho fungování jej řídí Miloslav Šnajdar. Ředitel, který za čtrnáct dní oslaví pětapadesátiny, spojil téměř celý svůj produktivní život práci s dětmi a mládeží.

Budete slavit kulaté jubileum vašeho domu?
Nemyslím, že bychom nějak významně oslavovali. Pojedeme i nadále podle stálého programu. Určitě nějak toto výročí připomeneme, možná uděláme speciální výstavku či den otevřených dveří.

Dá se spočítat, kolik dětí domem prošlo?
Pokud bychom spočítali jen ty, zapsané v kroužcích, jedná se o přibližně devět set dětí. V posledních letech kolem pěti až šesti set dětí ročně. Vezmeme-li například návštěvníky našich velkých akcí a výstav, dá se mluvit o desetitisících lidí.

Aktivní prací s mládeží byli lidé ze Šumné známí i před osmadevadesátým rokem. Navázali jste nějak na práci s dětmi, která v obci byla?
Nejde samozřejmě o kontinuitu s touto budovou. Zde bývala kdysi mateřská školka. Je to ale asi třicet let, kdy jsme přišli s projektem na využití této budovy pro místní pionýrskou skupinu. Byly to však tehdy velmi idealistické plány, které nebylo možné splnit.

Kolik lidí pracuje v domě dětí?
Tři pedagogičtí a jeden provozní pracovník. Máme také kolem třiceti externích spolupracovníků. Jsou to především lidé, kteří se zabývají vedením zájmových kroužků. Naši lidé působí jak zde v Šumné, tak v Lubnici, Starém Petříně, ve Vranově nad Dyjí, Štítarech, Pavlicích, Jevišovicích, Citonicích, Horním Břečkově a Lesné.

Stále se hovoří o tom, že děti příliš času věnují vysedávání u počítače, místo aby běhaly v lese a hrály hry…
Je to tak. Pokles počtu dětí i v našem domě je velmi výrazný. Tady na Vranovsku je dětí stále méně a sociální a ekonomická situace je katastrofální. Rodiče odcházejí za prací do měst, děti samozřejmě odvádějí s sebou. Přestože kroužek stojí jen tři sta korun za rok, rodiče obracejí každou korunu. Stává se třeba, že dítě by rádo chodilo do více kroužků, ale rodiče mu řeknou, ať si vybere jen jeden.

Ale takový Dětský klub je například zdarma…
Dětský klub je, moderně řečeno, nízkoprahové zařízení pro děti. Každý všední den k nám bezplatně může přijít kdokoliv z kluků a holek mezi polednem a čtvrtou hodinou. Mohou se u nás připravovat na vyučování, číst si dětské časopisy a knihy, hrát společenské hry nebo sportovat.

Opačným pólem, bráno podle věku, je Dámský klub. Přitom dům nese název Dům dětí…
Každé pondělí k nám chodí důchodkyně, které si při šálku kávy či čaje popovídají, čtou časopisy, slaví svá životní výročí. Vyhláška o volnočasovém vzdělávání říká, že DDM je pro všechny od dětí, přes rodiče až po důchodce. Jde vlastně o centra volného času, měnit název však nemusíme, proto zůstáváme u tradičního označení DDM.

Jak vidíte budoucnost domu?
Situace domu je poměrně složitá. S tím, jak v regionu ubývá dětí a ve spojitosti s komplikovanou sociální situací obyvatel se komplikuje i výhled do budoucna pro DDM. U zájmové činnosti nemůžeme jít na vyšší poplatky. Dětí je méně a to vše může vyústit až do situace, kdy dům nebude funkční. Já ale věřím, že vše dopadne dobře a budeme dětem sloužit i dál. Šumná je nejmenším místem v republice, kde existuje dům dětí. Také toto by se mělo zohlednit. Jak, to je otázka.

Dům dětí v Šumné má velmi pestrou činnost. Jaký zajímavý projekt z poslední doby byste vyzdvihl?
Skvělá věc je například projekt Děti malují pro Konto BARIÉRY. Jde o celostátní výtvarný projekt našeho domu dětí nad kterým převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje. Tento projekt pomáhá dětem se zdravotním postižením. Výsledkem jsou dva kalendáře, jejichž prodejem získává právě Konto BARIÉRY finanční prostředky na nákup učebních pomůcek pro zdravotně postižené děti v celé republice. Známý je také projekt Příroda kolem nás. Je to celostátní dětská výtvarná soutěž,kterou vyhlašujeme společně s parkem Podyjí.

Co vás nejvíce při vaší práci potěší?
Když sem třeba zavítají bývalí školáci, kteří tady trávili část svého života. Dnes jsou to rodiče a říkají mi, pamatuješ, tenkrát… To je vždy moc milé. Jsou to ale osobní vzpomínky, asi nijak zajímavé pro veřejnost.

Autor: Dalibor Krutiš

23.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Ilustrační foto.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Novou školku chystají v Šanově. Nevyhovující budovu dělníci zbourají

Jižní Morava – Do provizorních tříd zamíří za dva týdny děti v Šanově na Znojemsku a v Kostelci u Kyjova na Hodonínsku. Jejich dosluhující školky totiž čeká demolice a místo nich obce připravují stavbu nových. V Šanově zastupitelé schválili výběr firmy, v Kostelci radnici ještě čeká shánění zbytku peněz.

Taxikářům bez průkazu nově hrozí až stotisícová pokuta

Jižní Morava – Novela upravuje postihy taxikářů a je zaměřená proti provozovatelům takzvané černé taxislužby, tedy jízdy bez platného průkazu. Těm hrozí pokuta až sto tisíc korun. Oficiálním taxikářům, kteří služby předraží nebo nepoužijí taxametr, pak hrozí okamžité odebrání průkazu.

Vstup do EBEL byl správný krok, říká po šesti letech manažer Orlů Veselý

Znojmo /ROZHOVOR/ - Vstoupí už do sedmé sezony EBEL. Hokejisté znojemských Orlů se v této mezinárodní soutěži zabydleli, pravidelně hrají play-off a zviditelňují se i z marketingového hlediska. „Troufám si tvrdit, že pokud se nám podaří přilákat ještě jednoho či dva větší partnery, jsme schopní se s touto dodatečnou podporou pravidelně umisťovat v první čtyřce soutěže,“ věří dvaatřicetiletý Petr Veselý, jenž je manažer Orlů od jejich vstupu do EBEL.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení