VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spalovací motory na vranovské přehradě? I Povodí Moravy je proti

Vranov nad Dyjí – Stejně jako Vodárenská akciová společnost i Povodí Moravy se nyní ozvalo proti podobě novely vyhlášky ministerstva dopravy, která vešla v platnost ve středu. Ta nově umožňuje provoz malých plavidel se spalovacím motorem do 10 kW mimo jiné i na vranovské přehradě. A s tím vodohospodáři nesouhlasí.

16.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Libor Běčák

„Povodí Moravy neprodleně vstoupilo do jednání se Státní plavební správou i ministerstvem dopravy a snaží se o to, aby byla co nejdříve nastavena jasná pravidla pro lodě, které začnou naše vodní plochy nově využívat," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Podle něj bude na vodním díle Vranov plavba plavidel se spalovacími motory navzdory nové vyhlášce zakázána. „Celá nádrž je ochranným pásmem vodního zdroje, který zásobuje pitnou vodou téměř sto tisíc lidí. To je nutné respektovat," zdůvodnila mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková.

I pro Brněnskou přehradu a první a třetí nádrž Nových Mlýnů je podle novely vyhlášky nově povolena plavba se spalovacími motory. Povodí chce na těchto nádržích alespoň zřídit informační cedule, kde bude veřejnost informovat o pravidlech plavby.

Současná jednání se Státní plavební správou se však netýkají jen malých plavidel. „Snahou obou stran je vymezit plavební dráhu pro veřejnou dopravu, a to zejména na vodním díle Vranov," doplnil Hodovský.

Na rozpor novely vyhlášky se samotným systémem fungování vodní dopravy na vranovské přehradě upozornila před několika dny i Vodárenská akciová společnost. „Nová vyhláška sice uvádí vodní nádrž Vranov jako lokalitu, kde je možné používat spalovací motor o výkonu do 10 kW. Majitelé nebo provozovatelé těchto malých plavidel ale i přes platnost vyhlášky na vodní plochu Vranova vyjet nemohou. Kromě zmíněné vyhlášky zde totiž i nadále platí podmínky pro ochranná pásma tohoto vodního zdroje, které zakazují plavbu plavidel se spalovacími motory na celé nádrži," upozornila mluvčí společnosti Iva Šebková.

Připomněla tak, že součástí přehrady je úpravna vody Štítary a další vodní díla, bez kterých by bylo zásobování domácností pitnou vodou ohroženo. „Čerpací stanice surové vody spočívá na plovoucím pontonu. Po vstupu zmiňované vyhlášky v platnost a při neznalosti dalších předpisů se dá očekávat zvýšené množství plavidel v této úzké části přehrady, a tím se zvyšuje riziko kolize plavidla s pontonem na hladině a zvyšuje se i ohrožení celkové kvality surové vody pro úpravnu vody. Při používání spalovacích motorů nelze totiž vyloučit znečištění způsobené případnými úniky paliva," dodala Šebková.

Autor: Vojtěch Smola

16.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení