„Správné pojmenování je barista a pochází od slova barman. Práce baristy spočívá v přípravě zdravé kávy,“ říká učitelka.

Profesionálně se o kávu začala zajímat před více než třemi lety. „V té době jsme s žáky navštívili veletrh a zde se právě konala i kvalifikace na soutěž Mistr kávy profesionálů. Pořádal ji Roberto Trevisan, který v tomto oboru působí už více jak dvacet let. O kávě povídal tak zajímavě, že diváky do světa kávy vtáhl ať chtěli nebo ne,“ popisuje.

Od té doby měla v hlavě myšlenku naučit své žáky připravovat kvalitní kávu. „Chtěla bych, aby se zlepšila její kultura pití především tady ve Znojmě. I když vím, že koupit kvalitní profesionální kávovar je poměrně finančně náročné,“ dodává Jančíková.
Téměř dva roky trvalo, než přesvědčila vedení školy, aby kávovar koupilo. „Peníze se našly a já můžu studenty učit připravovat zdravou kávu a kávové speciality,“ směje se.

Mladá učitelka absolvovala několik odborných kurzů, například pražení a degustace kávy, připravit espreso a Latté art. „Vše jsme se naučila ve školícím středisku Škola kávy v Praze u italského odborníka. Myslím si, že v tomhle oboru je stále co se učit a zdokonalovat,“ popisuje.

Po absolvování kurzu připravila svá první espressa a hned přišla ledová sprcha. „Nejen že nedočkaví konzumenti neměli pochopení pro delší přípravu kvůli seřizování mlýnku, což je při přípravě kvalitní kávy jedna z nejdůležitějších věcí. Hosté chtěli pořádné kafe a nejenom špinavé hrnky,“ vzpomíná.

Kurz přípravy kávy pořádá pro žáky a v příštím roce ho uspořádá i pro ostatní zájemce. „Jsem moc ráda, že o kurzy je mezi studenty obrovský zájem,“ hodnotí mladá žena.

Jejím snem je podívat se jednou na místa, kde se káva pěstuje. „Chtěla bych navštívit plantáže v Etiopii či Brazílii,“ plánuje Jančíková.