Takzvanou rezignaci vedoucí majetkového odboru Renaty Horákové budou v pondělí zřejmě znovu řešit znojemští radní. Jednání se chce zúčastnit i samotná Horáková. Není však jisté, jestli jí to radní umožní.

Rezignaci Horákové oznámil starosta Znojma Petr Nezveda na tiskové konferenci koncem února v době, kdy byla vedoucí majetkového odboru na dovolené. Po jejím návratu a veřejném prohlášení, že na svou funkci nerezignovala, pak ale tvrdil, že si to asi sama rozmyslela. Tajemník města nicméně Horákovou ihned odstřihl od práce na úřadu, když jí nařídil nucenou dovolenou, zabavil služební mobil i počítač a vyměnil zámky od kanceláře.

Starosta Nezveda chce věc na pondělním jednání rady otevřít. „Možná řešení nechci v tuto chvíli předjímat,“ řekl starosta.
Horáková celou kauzu vnímá jako její účelové odstranění ze strategického místa, jakým je majetkový odbor. Ve své funkci mimo jiné připravovala pro vedení města podklady k pronájmům a prodejům městského majetku. „Připadá mi, že se radnice snaží najít proti mně nějaký důkaz za každou cenu,“ míní.

Legální výměna jako důkaz?

Úřednice se už připravuje i na možné výpady ze strany vedení radnice. „Pro veřejnost nejpůsobivější by mohla být zcela legální výměna bytu a následná koupě schválená příslušnými orgány města, ve které figuroval můj bratr. Právě s ohledem na to, že se jednalo o rodinného příslušníka, jsem na tuto skutečnost ještě před projednáváním výslovně upozornila, jak tajemníka, tak starostu a místostarostu Blažíčka. Ten je předsedou bytové komise. S tímto argumentem sice zatím radnice nepřišla, jeho zveřejnění však očekávám v brzké době,“ potvrdila Horáková.

Ta všechny radní požádala, aby se mohla zúčastnit pondělního jednání. „Dosud (pátek po poledni – pozn. red.) mi odpověděli čtyři z nich, že s mou účastí na jednání rady souhlasí. Starosta ale mezi nimi není,“ tvrdí Horáková.

Ten její účast při jednání rady předem neodmítá. „Budeme o tom hlasovat. Já osobně se budu orientovat podle názoru kolegů. Zatím se ale nestalo, aby při jednání rady byl přítomen někdo, o kom se jedná,“ podotkl Nezveda.

Už při minulém jednání rady byl proti odvolání Horákové městský radní za KDU-ČSL Vladimír Finda. „Podle mě nebyly pro odvolání žádné důvody. Na jednání rady s tím přišel starosta Nezveda, pozadí neznám. Pokud budeme případné odvolání projednávat znovu, tak budu opět proti,“ uvedl Finda.

Vyslechnout si verzi samotné Horákové by v pondělí nevadilo ani radním Janě Valáškové, místostarostovi Pavlu Balíkovi nebo Pavlu Kamanovi. „Nevidím problém v tom, abychom si ji vyslechli. Čekám, jestli o paní vedoucí budeme vůbec jednat. V bodech, které jsou na pondělí připravené, to není. Na minulé radě bylo jednání o ní velmi rychlé a bez připravených materiálů. Čekám, jestli to nyní tajemník nějak blíže vysvětlí,“ řekl Kaman.

Výhrady

Iniciativu Horákové vítá starostův spolustraník a radní Jiří Kacetl.
„Nemám problém s tím, aby se všechny argumenty daly na stůl. Při minulém jednání rady nám tajemník podal nepravdivou informaci. On s ní měl dojednat přesun na jinou pozici, protože k ní na majetku byly výhrady. Ale to prý nedopadlo a vznikla z toho nynější osobní bitva,“ řekl Kacetl.

Po odchodu na nucenou dovolenou už Horáková dostala od vedení města šest výtek ke své práci: mimo jiné překročení limitu na telefonu, nedodržování rozvržené pracovní doby, blíže nespecifikovaná nedůsledná příprava materiálů do městské rady či užívání služebního počítače a notebooku k soukromým účelům. Třetího března přichází naopak nabídka na šestiměsíční odstupné výměnou za podpis rezignace. I to Horáková odmítá.

Vedení radnice tak ale nyní může využít hned několik možností, jak se Horákové zbavit: od výpovědi na základě nyní zaslaných a pravděpodobně účelových výtek až třeba po sloučení odborů. Podle neoficiálních informací je ve hře třeba právě spojení odboru majetkového a rozvoje, který šéfuje starostův spolustraník Zdeněk Čižmář.

Rezignace Horákové – jak šel čas…
22. února – Renata Horáková nastupuje plánovanou dovolenou.
23. února – na zasedání rady města navrhuje starosta přijetí rezignace Horákové, která o tom údajně měla telefonicky z dovolené žádat tajemníka.
24. února, 7.15 a 7.30 – tajemník města Znojma Krejčíř telefonuje Horákové na dovolenou, aby podepsala rezignaci s tím, že bude přesunuta na jiné vedoucí místo v rámci znojemské radnice. Její odpověď telefonicky urguje ještě po čtvrt hodině, blíží se totiž schůzka vedení města s pracovníky majetkového odboru, kde má být rezignace oznámena.
25. února – starosta města Petr Nezveda oznamuje na tiskové konferenci rezignaci Horákové.
1. března – Horáková se po dovolené vrací do práce.
2. března – tajemník úřadu Krejčíř zabavuje Horákové služební mobilní telefon a notebook, mění zámek na její kanceláři a posílá ji na nucenou dovolenou. Začínají chodit první výtky.
3. března – přichází nabídka šestiměsíčního odstupného výměnou za podpis pod rezignaci.
15. března – Horáková mailem oznamuje médiím, že na funkci nerezignovala.
15. března – starosta Nezveda vysvětluje věc tak, že Horáková nejprve z dovolené oznámila, že hodlá rezignovat, po návratu z dovolené si to prý ale rozmyslela.
22. března – o Horákové má znovu jednat rada města.