VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Správce prodeje dostal další zakázku. Přímo

Znojmo - Novou a přímo zadanou zakázku dostalo od znojemské radnice sdružení administrující pro město rozsáhlý prodej bytů. Za půldruhého milionu zpracuje pro prodávané domy takzvané energetické štítky. Radnice argumentuje nutností rychle splnit novou povinnost, opoziční zastupitel apeluje na průhledný výběr dodavatelů.

14.2.2013 5
SDÍLEJ:

Městský úřad ve Znojmě. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

„Rada města bere na vědomí posouzení nabídky a protokol z jednacího řízení bez uveřejnění k veřejné zakázce na dodatečné služby spojené s prodejem městských bytů a jeho přípravou. Schvaluje dodatek ke smlouvě o příslušné veřejné zakázce. Dodatečné služby spočívají ve vyhotovení průkazů energetické náročnosti budovy pro domy v majetku města určené k prodeji," usnesli se v polovině ledna znojemští radní. Současně schválili, že sdružení firem Murom a Městská energie město za zpracování takzvaných energetických štítků zaplatí půldruhého milionu korun.

„Rozhodně nejde o nějaké vícepráce k původní zakázce na administrátora prodeje bytů. Nový zákon, platný od počátku letošního roku, uložil městu povinnost zpracovat pro veškeré nemovitosti určené k prodeji průkazy energetické náročnosti. Za neplnění této povinnosti hrozí od dubna citelné pokuty," argumentovala mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Opoziční zastupitel Jiří Kacetl se nad postupem radních pozastavil. „Je to další velký obnos vynaložený na zakázku zadanou bez výběrového řízení. To, že zákon městu uložil novou povinnost, je samozřejmě nepříjemné, myslím ale, že by pořád ještě stihlo zakázku vypsat průhledněji. Mám za to, že to, aby město své zakázky soutěžilo transparentně a získávalo tak dodavatele co nejlevněji, je velmi vysoký veřejný zájem," uvedl Kacetl. Hrozby pokutami podle něj nejsou automatické. „U každé nové povinnosti úřady počítají s určitým obdobím tolerance. Navíc je něco zcela jiného, když například někdo svou povinnost úmyslně zanedbá a když na jejím naplnění pracuje, ale musí například vybrat dodavatele v transparentním řízení," podotkl opoziční zastupitel.

Koordinátor projektu za sdružení firem Murom a Městská energie Jan Štrof upozornil, že podle zákona musí podklady pro energetické průkazy zpracovat lidé s příslušnými odbornými osvědčeními. „My tyto techniky máme, do práce se pustili před zhruba dvěma týdny. Úzce spolupracujeme s městem, i tak jde ale o poměrně náročnou práci. K nezbytným výpočtům potřebujeme takové podklady, jako jsou půdorysy, řezy a podobně, ovšem zejména pro některé domy starší sta let projekty prostě nejsou a ani v archivu stavebního úřadu k nim nemají třeba i jen kousek papíru," vysvětloval Štrof.

Technikům podle něj úplně nepomůže ani to, že firma nedávno o domech sbírala a ověřovala základní informace, například o výměře bytů. „Dat je potřeba mnohem víc a v některých případech musíme do domů znovu. Měřit sílu zdí, zjišťovat stav střechy, zda a kdy byla zateplena a podobně. Teprve pak mohou naši experti začít počítat," popsal koordinátor.

Přesto odhaduje, že naprostou většinu domů jeho lidé zpracují do poloviny roku. „Do března jich bude hotových prvních patnáct, aby město mohlo podle předpisů odevzdat štítky novým společenstvím vlastníků bytů. Technici hlásí, že chtějí být hotoví do konce dubna. S ohledem na to, jak složité je získávání některých podkladů, považuji za přiměřené počítat spíše s dokončením v polovině roku. Celkem musíme zpracovat téměř sto osmdesát domů. Výsledná cena tedy odpovídá z naší strany nejnutnějším režijním nákladům," podotkl Štrof.

Autor: Martin Moštěk

14.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Rosice zvládly s Tasovicemi úvody poločasů. Rozhodl "druhý Malata" Vítámvás

Rosice – Nového snajpra našly Rosice na kraji obrany. Dlouholetý kapitán a nejlepší střelec fotbalistů Slovanu Petr Malata musel na artroskopický zákrok s kolenem, nespíš vynechá celý podzim a premiérové domácí utkání nového ročníku divize D sledoval s berlemi pouze jako divák. Zatleskal po něm vítězství svých spoluhráčů 3:1 v regionálním derby nad Tasovicemi.

Do vinohradu nesmí ani noha. Zaráží hory

Jižní Morava – Na konci léta, když ve vinicích dozrávala réva, vinaři postavili horu v podobě hodové máje. To znamenalo, že do vinic nesmí nikdo vstoupit. „Hlídali je takzvaní hotaři, kteří byli ozbrojení a zloděje hroznů mohli zastřelit,“ popisuje folkloristka Markéta Lukešová tradici zarážení hory. Jen těhotné ženy si směly utrhnout střapeček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení