VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stánky u autobusového nádraží: po letech je jasno

Znojmo – Po třech a půl letech se dočkali satisfakce živnostníci, jejichž provozovny musely ustoupit výstavbě autobusového nádraží. Taxislužba i prodejna květin před budovou pošty by měly již brzy přivítat první zákazníky. Na svého nájemce ale stále čekají nově zbudované potraviny v zadní části nádraží. Město nechalo postavit prodejnu za 1,8 milionu korun a podnikateli navíc vyplatilo jednorázově částku osm set padesát tisíc korun.

10.4.2014 11
SDÍLEJ:

Nová prodejna vyrostla nedávno v rohu znojemského autobusového nádraží.Foto: DENÍK/Ilona Pergrová

Prodejna potravin je již zkolaudovaná. „S panem Skuciem, který měl provozovnu převzít, jsme uzavřeli dohodu o narovnání. Minulé vedení města totiž schválilo dohodu, dle které měl podnikatel získat prodejnu do vlastnictví za jednu korunu. Město se nyní ale chtělo domluvit jinak. Hodnota nové prodejny je totiž vyšší, než hodnota původní provozovny a předat ji za korunu panu Skuciovi by bylo nehospodárné," vysvětlila mluvčí města Zuzana Pastrňáková s tím, že obecně se jednalo o nevýhodnou dohodu, kterou současné vedení radnice zdědilo. Nyní bude město prodejnu pronajímat a postupně získávat peníze z nájmu.

„Finančním vyrovnáním ve výši 850 tisíc korun jsou srovnané veškeré finanční závazky vůči podnikateli Skuciovi. Samotné nájemné vzejde až z nabídkového řízení, které město vyhlásí," doplnila Pastrňáková.

Další stavba, která se má zase proměnit v sídlo taxislužby a květinářství, vyrostla před budovou pošty v ulici Milady Horákové na přelomu srpna a září loňského roku a stála městskou kasu 750 tisíc korun. Déle než půl roku čekala na živnostníky, kteří budou míst stánek vypůjčený zdarma po dobu dvaceti let. Po kolaudaci jej převzala Správa nemovitostí města. „Minulý týden jsme předali provozovnu taxislužbě a dnes tak učiníme s budoucím květinářstvím," řekl šéf správy nemovitostí Tomáš Šturala.

Logiku vzniku kiosků a jejich využití příliš nechápe opoziční zastupitel Jiří Ludvík. „Je pravda, že výchozí pozice byla poněkud nevýhodně nastavena ještě za minulého vedení radnice. Současní představitelé města museli dohody pouze převzít a nějak se s nimi vypořádat. Myslím si ale, že lepším řešením by bylo nejprve jednat s panem Skuciem. Vyšlo by zřejmě najevo ještě před samotnou výstavbou prodejny potravin, co si obě strany o celé věci myslí," uvažoval Ludvík.

Jak doplnil, pokud by bylo zřejmé, že se nedohodnou, místo v rohu nádraží mohlo patřit květinářství a taxislužbě a podnikatel Skucius mohl dostat finanční narovnání.

„Stánek před poštou mě nepřestává děsit, údajně je mobilní a snad se pro něj najde vhodnější místo," doufá Ludvík.

Nové autobusové nádraží je již v provozu téměř tři roky a radnice celou záležitost se stánky dotáhla až nyní. Proces brzdily i nedořešené vlastnické vztahy. Na nádraží, hned vedle budovy pošty, se před časem vrátila trafika i prodejna cukrovinek.

Do doby, než podnikatelům postaví stánek, se bývalá radnice zavázala platit jim ušlý zisk. Městská pokladna tak každoročně přicházela o částku přesahující půl milionu korun.

Za podepsáním dohod s podnikateli stojí minulé vedení radnice. „Vše bylo složité, kdybychom dohody nepodepsali, přišli bychom o dotace na výstavbu nádraží. Hledali jsme vhodné prostory, které jsou buď v majetku města, nebo na pozemku města," řekl k tomu před časem bývalý místostarosta Jan Blažíček.

Pozemky, na kterých nádraží stojí i ty, které k němu přiléhají, vlastnily do loňského roku České dráhy. Město odkoupilo pozemky vedle pošty a pozemek v zadní části autobusového terminálu.

Autor: Ilona Pergrová

10.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Rosice zvládly s Tasovicemi úvody poločasů. Rozhodl "druhý Malata" Vítámvás

Rosice – Nového snajpra našly Rosice na kraji obrany. Dlouholetý kapitán a nejlepší střelec fotbalistů Slovanu Petr Malata musel na artroskopický zákrok s kolenem, nespíš vynechá celý podzim a premiérové domácí utkání nového ročníku divize D sledoval s berlemi pouze jako divák. Zatleskal po něm vítězství svých spoluhráčů 3:1 v regionálním derby nad Tasovicemi.

Do vinohradu nesmí ani noha. Zaráží hory

Jižní Morava – Na konci léta, když ve vinicích dozrávala réva, vinaři postavili horu v podobě hodové máje. To znamenalo, že do vinic nesmí nikdo vstoupit. „Hlídali je takzvaní hotaři, kteří byli ozbrojení a zloděje hroznů mohli zastřelit,“ popisuje folkloristka Markéta Lukešová tradici zarážení hory. Jen těhotné ženy si směly utrhnout střapeček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení