VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starému městu se vrací krása

Znojmo - Přemístěné sousoší Kalvárie a opravená část hradeb pod kostelem svatého Mikuláše. Úpravy starého města budou pokračovat.

23.11.2008
SDÍLEJ:

Sousoší Kalvárie v Karolininých sadechFoto: Deník/Daniel Smola

Sousoší Kalvárie v Karolininých sadech, opravené hradby pod kostelem svatého Mikuláše, zahájené úpravy hradebního příkopu v Dolním parku a plánovaný vyhlídkový altánek či degustační stánek s vinicí na úbočí řeky Dyje. Znojemské Staré město se postupně obléká do opraveného kabátu.

Sousoší osmi skulptur Kalvárie osadili dělníci za pomoci jeřábu na nové místo v Karolininých sadech, pod kostelem svatého Mikuláše, na konci minulého týdne. Tři ukřižovaní včetně Ježíše Krista, Panna Maria, Máří Magdalena, svatý Jan a dva zbrojnoši stáli dlouhá léta před kostelem svaté Alžběty u staré nemocnice.

„Kalvárie původně stávala pod Dolní městskou bránou, tedy na dnešním náměstí Republiky, někde u okresního soudu. Pak se přestěhovala ke kostelu svaté Alžběty. Celá kompozice je poskládaná z několika typů soch, zřejmě i z různých míst. Nikdy to nebylo myšleno jako jeden celek,“ řekl předseda městské kulturní komise Zdeněk Čižmář.

Sochy prošly rekonstrukcí a v pátek je jeřáb usadil na nové bastiony, do svahu pod kostelem svatého Mikuláše. Celá akce přišla městskou pokladnu na zhruba čtyři sta tisíc korun. „Sochy pocházejí z poloviny osmnáctého století. Myslím, že se povedlo jejich umístění i výsledná kompozice,“ zhodnotil Čižmář.

Nové místo vybírala kulturní komise z více návrhů. „Zvítězilo nakonec umístění v Karolininých sadech, kde přece jen chodí více lidí a přes den tu na pořádek dohlíží hlídač parku. Je to kousek od centra, má tu vyrůst i městská vinice a upravovat budeme i nedalekou lokalitu Kára. Bylo by možné nainstalovat tady kameru, nejsem ale moc příznivcem tohoto řešení. Zcela zabránit řádění vandalů ani tak nejde,“ dodal Čižmář.

Vinařství Lahofer, které vyhrálo veřejnou soutěž na výsadbu a provozování městské vinice, zatím čeká na terénní úpravy Karolininých sadů. „Investiční část, tedy vytvoření teras, má za úkol Znojmo. Jakmile to bude hotovo, začneme vysazovat. Rádi bychom už na jaře. Kromě vinice tam chceme udělat i informační tabule a malý degustační stánek,“ uvedl obchodní ředitel Vinařství Lahofer Jaroslav Chaloupecký.

Město má peníze na terénní úpravy Karolininých sadů zahrnuty v návrhu rozpočtu na příští rok. Nejen samotné Karolininy sady ale čeká rozsáhlá obnova. „Koncem října byla dokončena první fáze rekonstrukce hradeb v prostoru takzvané Jámy, pod kostelem svatého Mikuláše. Pokračuje oprava kaple svatého Václava a chystá se celková revitalizace doposud zanedbaného Starého města,“ shrnula mluvčí města Znojma Denisa Šipošová.

Za více než jeden a půl milionu korun už letos město opravilo první část mohutného pásu městského opevnění ve směru od kostela svatého Mikuláše k rotundě. V příštím roce mají opravy pokračovat. „Pod kaplí svatého Václava se podle dobových fotografií obnoví dřevěný altánek s výhledem na přehradu. Takzvaný Hilitzerův altánek, pojmenovaný podle sochaře, který měl v blízkosti svou dílnu, stával na tomto místě v devatenáctém století. Jeho zbytky byly odstraněny po válce,“ doplnila mluvčí.

Autor: Daniel Smola

23.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autor nápadu platit za kávu dobrým skutkem Libor Hoření.

Za kávu mu platí místo penězi dobrým skutkem. Inspirovala ho dalajlámova kočka

Ilustrační foto.

Motorkář havaroval na kruhovém objezdu. Pomáhal mu i policista v civilu

Šetření požáru historického mlýna pokračuje. Majitelé udělají z trosek penzion

Vranov nad Dyjí – Jen obvodové zdi zůstaly z části mlýna ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku. Ani tři týdny po ničivém požáru nemají hasiči jasno v tom, proč mlýn shořel. Majitelé hodlají z trosek zbudovat penzion. Památkáři přirovnávají historickou škodu k požáru sýpky na Pernštejně. Mlýn je totiž zapsanou kulturní památkou.

Do pevnosti lákaly pušky i obvaziště. Lékaři zachránili dvě třetiny zraněných

Šatov /VIDEO, REPORTÁŽ/ – V parném sobotním odpoledni je před šatovským pěchotním srubem Zatáčka živo. Děti pobíhají nebo klopýtají po překážkové dráze, kluci pózují s puškami většími něž jsou sami a před stánky s úkoly a ukázkami se tvoří hloučky. Den pevnostních muzeí do Šatova přilákal stovky návštěvníků.

Politické strany zbrojí na volby. Lákají na lékaře nebo buchty a koblihy

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Už jen čtyři měsíce mají jisté křesla ve sněmovně současní poslanci. Přesně 121 dnů totiž zbývá do začátku parlamentních voleb. Většina stran už má jasno, koho do boje pod svou zástavou pošle.

Rakouský národní park Thayatal cílí i na jihomoravské návštěvníky. Českým týdnem

Znojemsko – Milovníci přírody, kteří zavítají do sousedního Národního parku Thayatal, mohou nyní využít nové služby. „V týdnu od od 2. do 9. července nabídneme denní program a informace v češtině," informovali správci parku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies