VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Chvalovic opět bránil nevýhodný prodej parcely

Chvalovice /DISKUTUJTE/ – Starosta Chvalovic Jaroslav Stáňa znovu prosazoval nevýhodný prodej parcely svým synům. Zastupitelé po vzrušeném jednání odložili rozhodnutí na příště.

23.8.2010 42
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Kolem konferenčního stolu sedí sedm mužů a jedna žena, devátý shromáždění předsedá za svým starostenským stolem. Ve vstupu do nevelké kanceláře a na chodbě před ní shromáždění sledují asi dvě desítky dalších lidí. Začíná schůze chvalovického zastupitelstva na konci minulého týdne. Už poněkolikáté bude jednat o prodeji obecní parcely starostovým synům.

„Chtěl bych vás předem upozornit, že tohle je zastupitelstvo, žádný cirkus. Nejsme na divadle. Jako veřejnost máte právo jednání sledovat, vyjádřit se můžete v závěrečné diskusi po jednání zastupitelů,“ začíná jednání první muž Chvalovic Jaroslav Stáňa.

Neobvyklé jednání

Někteří přítomní kroutí hlavou a protestují, starosta ale začíná číst program jednání. Hned poté plynule přechází k prvnímu bodu. Většina přítomných čeká hlavně na šestý bod pořadu. Vědí, že pod hlavičkou projednání znaleckého posudku začne další kolo sporu o prodej obecní parcely vhodné k zastavění synům prvního muže obce. „V novinách se to pořád tahá. Tady máme znalecký posudek. Obec prodává podle znaleckého posudku. Takový je zákon. My se ani neobohacujeme, ani nic nepodhodnocujeme. Držíme se zákona. Neobcházíme ho ani zprava ani zleva,“ říká starosta. O tom, že o pozemek žádají jeho synové, se slovem nezmíní.

Přihlížející dávají najevo, že těžko věří svým uším. „Vy byste, starosto, kvůli podjatosti tenhle bod neměl vůbec řídit, ani o něm hlasovat,“ upomíná Stáňu z hloučku u dveří Bohumila Kovalská.

Starosta nicméně pokračuje a vysvětluje zastupitelům, že nejde o stavební pozemek. „Je to sice pozemek v zástavbě, ale nejsou k němu přivedené sítě. Ve smlouvě bude, že si je pak oni musí přivést na vlastní náklady. Podle znaleckého posudku činí cena sto tři tisíce šest set korun, to je asi sedmdesát korun za metr,“ říká zastupitelům Stáňa.

Ani to ale není pravda. „To není možné, ten pozemek má dva a půl tisíce metrů. I bez kalkulačky řeknu, že cena za metr je sotva čtyřicet korun (41,40Kč/m2 – pozn.red.),“ oponuje další z přihlížejících Marek Minařík.

Když zastupitelé o záměru prodeje stejného čtvrt hektarového pozemku jednali v březnu, projednávali dokonce cenu poloviční. Kupci měli být opět starostovi synové.

Tržní cena podobné parcely je přitom podle místních nejméně sto padesát korun za metr, zasíťovaný pozemek by stál ještě o dvě stě korun za metr víc. „Kdo je pro prodej za cenu dle posudku, ať zvedne ruku,“ nenechá se zastavit starosta.

Zrušit prodej, nebo jej odsunout?

Přihlížející opět nevydrží mlčet. „Vy to prodat nemůžete, nevypořádali jste všechny připomínky. Dodneška od vás žádné vyjádření nemáme. Nabídla jsem padesát korun za metr. Určitě bych za takovou cenu pozemek koupila. Kdo by ostatně nekoupil?“ ptá se Kovalská.
Začínají padat další návrhy jako zrušení prodeje, nebo přesunutí rozhodnutí až na nové zastupitelstvo.

„Odložíme to na příští zastupitelstvo, pozveme právníka, ten nám vysvětlí, že jednáme v souladu se zákonem,“ přichází nakonec s nápadem starosta. Získává pro něj šest hlasů.

Teprve potom dává hlasovat o protinávrzích. Podpoří je jen ti, kdo je předkládali. „No jo, pozvem právníka. Však máme tři nebo kolik a platíme jim padesát tisíc měsíčně,“ glosuje rozhodnutí zastupitel František Hruška.

Starosta neskrývá zklamání. „Tak se to neprodalo. Doufám, že máte radost, “ mračí se na své kritiky.

Kovalský se brání. „Ale ať si tady ti kluci dům postaví, proti tomu nic nemám. Jenom ať si koupí pozemek za odpovídající cenu, jako jsem ji musel zaplatit třeba já,“ argumentuje.

Stáňa dává najevo, že se ho výsledek dotkl.

„Nejlepší by bylo se odsud odstěhovat. Ono to nakonec taky tak dopadne, uvidíte,“ utrousí starosta a otevře další bod jednání.
Způsob řízení schůze mu pak ještě na závěr vytýká Minařík.

„Podle stanoviska ministerstva vnitra mají občané právo promluvit ještě před hlasováním o dané věci, protože jejich názor může zastupitele při rozhodování ovlivnit. A není nakonec celé dnešní jednání neplatné, když jste si ani nechválili program?“ ptá se.

Stáňa se obrací k zastupitelům, zda byli s programem schůze seznámeni. „Přečetl jsi to, ale hlasovat jsi nedal,“ ozývá se od stolu zastupitelů.
Starosta si stojí za svým, nic zvláštního se nestalo. „Tady je zvykem, že se program přečte. Když je někdo proti, má se ozvat a hlasovali bychom o tom bodu,“ argumentuje starosta.

Po další výměně názorů se zachmuřeně zvedá, hází na stůl brýle a odchází. „Tohle opravdu nemusím poslouchat,“ utrousí cestou z kanceláře.

S mnoha přítomnými se střetne v předvolebním boji. Do komunálních voleb jde v obci šest uskupení, před čtyřmi lety byly kandidátky jen dvě.

Autor: Martin Moštěk

23.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 42
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kvůli salmonele vybijí v Pohořelicích 65000 slepic. Vejce stahují z prodeje

Smrtelná nehoda uzavřela ve středu odpoledne silnici mezi Archlebovem a Strážovicemi. Na místě tam zemřel třiadvacetiletý motorkář.
3

Mladý motorkář zahynul při rizikovém předjíždění, je už osmnáctou obětí

Test Deníku Rovnost o důvěřivosti důchodců: Nesete přeplatek? Jdu otevřít

Břeclav /TEST/ - Deník Rovnost testoval důvěřivost důchodců. Redaktor a nejprve ukrytý strážník zkoušeli, jak starší lidé dokážou odolat lákavé nabídce podvodníka.

Rekordní trénink kaskadérů v Brně: hoření holé kůže i pády z dvaceti metrů

Brno /VIDEO/ - Dva nové české rekordy padly o víkendu v Brně. O jejich překonání se postarali filmoví kaskadéři, kteří ve městě trénovali hoření na holé kůži a pády z výšky.

Zraněného policistu, který se vyboural s hybridním BMW, propustili z nemocnice

Brno - Do domácí péče již lékaři propustili policistu, který utrpěl vážná zranění při nehodě luxusního policejního auta. Jako spolujezdce přitom vezl zástupce šéfa hradního protokolu Vladimíra Kruliše. Pro Deník Rovnost to ve středu potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. Sportovní auto sjelo s osádkou do příkopu letos v květnu v brněnských Chrlicích.

Pálavské vinobraní oslaví už 70 let. Zastavila jej pouze okupace v roce 1968

Mikulov – Výstava ovoce a zeleniny, změny názvu i pokus o politickou akci. Pálavské vinobraní má za sebou dlouhou historii. Od prvního ročníku letos uplyne sedmdesát let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení