Ve volbách vaše sdružení zvítězilo a získalo tři mandáty v obecním zastupitelstvu. Vy sám jste jako lídr kandidátky získal absolutně nejvíce hlasů…
Za stejné sdružení kandidovala i moje předchůdkyně Anna Gigimovová. Mile mne překvapilo, že jsem ji porazil. Skutečnost je ale taková, že paní Gigimovová už dál starostkou být nechtěla a někteří lidé to určitě věděli.

Další díly seriálu Rozhovory se starosty najdete ZDE

Jsem moc rád, že moje předchůdkyně zůstala v zastupitelstvu. Velmi spolupracujeme a kdykoli potřebuji, je mi ve všem nápomocna. Pracuje v kulturním výboru a od letoška vede také kroniku obce.

Co vás do komunální politiky přivedlo?
Pracoval jsem řadu let v různých zájmových spolcích. Jsem třeba členem místního rybářského spolku, fotbalového klubu či Sokola, takže jsem byl stále mezi lidmi. Stále častěji mi sousedé sdělovali svoje přání, abych je reprezentoval v zastupitelstvu. Když mne pak před minulým volebním období oslovila bývalá starostka abych kandidoval za tehdejší sdružení Nezávislí pro Vedrovice, neváhal jsem. Paní Gigimovová tíhla více ke kulturním otázkám, já jsem spíš technicky zaměřený. Takže se naplno vrhnu nejen do plánované stavby kanalizace a vodovodu, ale také třeba do dalšího zkvalitnění informovanosti občanů třeba i prostřednictvím našeho nedávno modernizovaného obecního webu.

Jste uvolněný starosta. Proč?
Zpočátku jsem si myslel, že práci zvládnu jako neuvolněný při práci. Ale realita mne přesvědčila, že je vhodné jít do funkce naplno a věnovat jí maximum svého času. Nedokážu sedět na dvou židlích…

V devítičlenném zastupitelstvu jsou samí bezpartijní. Na politické strany se ve Vedrovicích nehraje?
Je to tak. Drtivá většina zastupitelů kandidovala za sdružení, dva zastupitelé pak za politické strany. Jeden za křesťanské demokraty a jeden za komunisty. Ale, jak už jsme řekl, nikdo není členem žádné strany. Na vesnici je práce pro obec o lidech ne o politických stranách. Proto také, podobně jako v řadě jiných vesnicích, nemůžeme mluvit o klasické koalici a opozici.

V jakém stavu jste obec po své předchůdkyni přebíral? Byla obec zadlužená nebo naopak v černých číslech?
Obecní pokladna byla v plusových číslech. Nastupoval jsem pro mne ve velmi příznivé situaci. Navíc bylo rozpracováno poměrně dost projektů, ve kterých hodlám pokračovat. Je rozhodně příjemné, že jsem po své předchůdkyni převzal dobře fungující úřad a jsem za to rád.

Vedrovice čeká zásadní investice: vybudování kanalizace a vodovodu v celkové hodnotě vyšší, než sto milionů korun. Jak jste na tuto významnou akci připraveni a kdy se začne kopat?
Právě čekáme na vyjádření ze Státního fondu životního prostředí, kde máme nezbytné dokumenty k zahájení výběrového řízení na dodavatele. Celková hodnota stavby kanalizace činí devadesát milionů korun, z toho dotace by měla být ve výši necelých osmdesát procent. Do projektu jdeme společně se sousedními Kubšicemi, přispěl nám i kraj. Zpočátku jsme si mysleli, že začneme už v květnu, ale nyní to vypadá na drobné zpoždění. Vodovod budeme budovat samostatně. Jen jsme chtěli při výkopech využít stavby kanalizace a proto plánujeme zároveň stavbu vodovodu. ten bude stát necelých dvanáct milionů korun. V tomto případě žádáme o dotaci z Ministerstva zemědělství. Výsledek zatím ještě neznám.

Výstavba kanalizace znamená rozkopané Vedrovice. Jak tuto plánovanou stavbu přijímají obyvatelé obce?
Asi polovina, převážně mladších lidí, stavbu bere jako přínos. Starší lidé mají trochu obavy. Vždy, když se staršími občany Vedrovic o této stavbě mluvím, musím jim podrobně vysvětlovat, co to pro ně bude prakticky znamenat. Mají hlavně obavy, aby stavba nestála zbytečně mnoho peněz a také co budou nakonec za vodu platit. Musím je uklidnit, že voda se zatím zdražovat nebude, v konečné ceně se promítne jen stočné.

Jaké další projekty vás v příštích letech čekají?
Rozhodně bychom rádi opravili kulturní dům. Na něj jsme měli už několik projektů. Poslední varianta je začít s opravou střechy a zateplit fasádu. Navíc bychom chtěli upravit interiéry. Společně s místostarostou chceme zastupitelstvu předložit plán, který by nám v rámci našich finančních možností umožnil postupně začít s opravami. Plánujeme také opravit mateřskou školu.

Na internetových stránkách Vedrovic se hovoří o neustálých problémech s integrovaným dopravním systémem v obci. O co jde?
Pokud se týká IDS, zatím bohužel řada věcí ještě stále skřípe. Připomínkovali jsme například spoje k vlaku. Sice nám pět autobusových spojů proti dřívějšku přibylo, ale většina z nich přijede k vlaku do Rakšic až pět minut po odjezdu vlaku. S tím asi zatím, podle mých informací, nic nenaděláme. Problémy jsou také s autobusovým spojem, který dříve jezdil do Moravského Krumlova k místní poliklinice. Tím jezdila většina starších lidí nejen od nás. Nyní, kdy má Krumlov nové nádraží, musejí lidé buď čekat v mrazu na autobus k poliklinice padesát minut nebo se vydat tři kilometry pěšky. To je hodně špatné. Ale abych jen nehanil, musím říci, že na naši žádost doplnil Kordis ranní spoje, kterými jezdí školáci. Stávalo se totiž, že se do plného autobusu děti vůbec nedostaly. Od dubna by ale mělo dojít ke změnám jízdních řádů. Jednali jsme i o tom, aby alespoň jeden spoj k poliklinice opět jezdil.

Co se děje s vaším známým větrným kolem?
Staré kolo je umístěno na dvoře našeho vloni otevřeného muzea. Máme udělanou jeho repliku. Tu bychom rádi na jaře zkompletovali a postavili na místě původního větřáku. Osobně bych rád, kdybychom jej měli prvního května, kdy budeme slavit den obce, hotový.

Jak jste již zmínil máte zánovní muzeum. Jaký je o něj zájem a co nabízí?
Otevřeli jsme ho v podstatě až po hlavní sezoně vloni v srpnu. Lidé o něm vědí, navíc se stále snažíme o jeho ještě lepší propagaci. Zájemci v něm najdou expozice zapůjčené z Moravského zemského muzea. Jedná se o nálezy, tedy keramiku a předměty z doby neolitu. Více informací lze získat na speciálních internetových stránkách muzea www.muzeumvedrovice.cz.