VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosty rozčiluje novela zákona. Znamená pro ně úřadování navíc

Znojemsko – Je to šikana státu vůči obcím. Takový názor má starosta Jevišovic Pavel Málek na návrh novely zákona o obcích, který nedávno projednávala poslanecká sněmovna. Zlobí se i starosta Dobšic, který obec řídí víc než dvacet let.

25.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Atilla Racek

„Nechápu, proč zákonodárná moc chce neustále vrtat do samosprávy. Ta přece dnes funguje podle daných pravidel. Ano, vím, že jsou tu i černé ovce, ale ať si to tedy upraví velká statutární města, kterých se problémy týkají nejvíce," uvedl Málek.

Toho nejvíce nadzdvihla pasáž, která řeší prodeje obecních pozemků. „Proč bychom měli pozemky dražit elektronickou aukcí? Příklad: prodáváme malé pozemky, na kterých mají místní lidé čtyřicet let dvorek. Musíme přece posoudit, komu to prodáváme a ne jen vyvěsit e-aukci a dát to nejvyšší nabídce bez ohledu na souvislosti. To je na hlavu postavené. Toto rozhodně nebojuje s korupcí," zlobil se starosta Jevišovic.

Návrh novely zákona zaujal i starostu Dobšic Jaroslava Jenšovského. Také on má k novele výhrady. „Novelou zákona o obcích stát podvazuje samostatné rozhodování samosprávy v oblasti nakládání s majetkem obcí. Ochromuje jejich každodenní činnost, zavádí do rozhodování obcí alibismus a formalismus," myslí si dobšický starosta.

Podle něj například navrhovaná povinnost zveřejňování smluv nemá s protikorupční strategií vlády nic společného. „Navíc se dostaneme do kolize se zákonem na ochranu osobních údajů. Při zaplevelení českého právního řádu a nejednotnosti výkladu mnohých úředních úkonů může novela paralyzovat činnost úředníků a prodlužovat projednávání věcí. Odradí občany od správy věcí veřejných, bude zvyšovat požadavky na právní posuzování jednotlivých případů a tím zvyšovat náklady veřejné správy," přiblížil Jenšovský.

Jako příklad uvádí činnost sdružení Obchvat. „Kvůli soustavnému napadání úředních rozhodnutí s oporou právních analýz, která jsou vzápětí zpochybněna jinými právními analýzami sdružení v čele s paní Polákovou, již roky paralyzuje a blokuje stavbu obchvatu," nastínil Jenšovský.

Mezi pozitiva návrhu patří podle Jenšovského pasáž, která hovoří o kompetencích rady. Rada by nově neměla mít žádné vyhrazené kompetence. „Všechny kompetence si může vyhradit zastupitelstvo nebo rozhodne o jejich rozdělení mezi radu a zastupitelstvo. To se mi líbí," sdělil starosta Dobšic.

Velmi stručně naopak návrh okomentoval sociálnědemokra­tický starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. „Pan starosta souhlasí se stanoviskem ČSSD, které zveřejnil tajemník poslaneckého klubu ČSSD Petr Schlesinger na internetových stránkách strany," vzkázala mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Naopak spokojený s vládním návrhem novely zákona o obcích je starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. „Návrh novely považuji osobně za dobrý. Když jsem například četl připomínky poslaneckého klubu sociální demokracie, musel jsem jejich výhrady odmítnout," uvedl Třetina.

Například výtku, že by vládní návrh mohl paralyzovat každodenní činnost obcí, označil za nesmysl.

„Tak, jak sociální demokraté materiál zveřejnili na svém webu, vypadá jen jako pokus kritizovat vládu za každou cenu," dodal starosta.

Poslanecký klub ČSSD volá po celospolečenské diskusi. „Takto rozsáhlé a závažné novele by měla předcházet širší celospolečenská diskuse, kterou nelze nahradit jen pozměňovacími návrhy během druhého čtení. Návrh totiž například mění stávající postavení rady obce a nově umožňuje, aby si zastupitelstvo vyhradilo jakoukoliv pravomoc, která je podle stávajícího zákona o obcích vyhrazena jen radě," píše v argumentaci pro vrácení novely k přepracování Schlesinger.

„Škoda, že nás zatím nikdo neoslovil, abychom se k návrhu novely vyjádřili. Zatím se nás na názor zeptali jen novináři," uzavřel Jenšovský.

Autor: Dalibor Krutiš

25.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Kotáb, 51 cm, 3200 g, 17. 9. 2017, Znojmo
9

Novorozená miminka Znojemska 38. týdne 2017

Smrt na kolejích. Ilustrační snímek
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO
4

Střelba ve vlaku do Adamova: spolucestující zabil známého, trať hodiny stála

Meeting Brno: Zastupitelé objevili chyby u Německého domu i výstavy aut

Brno - Kontrolní výbor brněnského zastupitelstva objevil nejasnosti v pořádání letních akcí brněnského turistického centra. Problém je s maketou Německého domu i prodejní výstavou automobilů.

Mám ráda suché víno, ale burčák také ochutnám, prozrazuje Ewa Farna

Znojmo /ROZHOVOR/ – Po devíti letech návrat na Masarykovo náměstí. Znojemské historické vinobraní přivítalo v rámci svého sobotního kulturního programu také polskou zpěvačku s českým občanstvím, čerstvě vdanou Ewu Farnou.

Průvan v čekárnách a špatné parkování před vlakovými nádražími ukončí opravy

Jižní Morava /ANKETA/ – Špatné parkování a chátrající budovy z let dávno minulých. Mnohá jihomoravská vlaková nádraží stále nenabízí cestujícím odpovídající pohodlí. Železničáři to nyní chtějí změnit. Na nutné opravy vyčlenili desítky milionů. Lidé si však na lepší zázemí počkají. Některá nádraží totiž začnou opravovat až za pět let.

Opravy nádraží za desítky milionů? Region chce lepší vlaky

Znojemsko – Plánované opravy nádražní budovy ve Znojmě za bezmála devadesát milionů korun otevřely diskuzi o potřebné modernizaci tratí i vlakových souprav v regionu. Nádražní budovy svítící novotou získají také Hrušovany nad Jevišovkou. Správci železnic hodlají začít s opravami za více než sto milionů korun do dvou nebo tří let. Odborníci chválí zvýšení kultury cestování. Znojemsko ale stále čeká na rychlejší tratě a moderní vozy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení