VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stát prodá trať z Hevlína do Hrušovan nejspíš později

Hevlín - Obec požádala stát o bezúplatný převod trati, po které už tři roky nejezdí pravidelné vlaky. Státní správce drah zatím čeká na potvrzení, že se vlaky už nevrátí.

13.11.2013
SDÍLEJ:

Železniční stanice Hevlín.Foto: DENÍK/ Daniel Smola

První vyjádření k žádosti o bezplatný převod lokální trati do Hrušovan získala radnice v Hevlíně. Ministerstvo dopravy dopisem prvního náměstka Lukáše Hampla vzkázalo, že bezúplatný převod připadá v úvahu až poté, co trať nikdo nekoupí. Správa železniční dopravní cesty prozatím trať k prodeji nepřipravila, čeká na vyjasnění situace, zda trať zůstane bez provozu.

„Zastupitelstvo již dříve schválilo žádost o bezúplatný převod trati do Hrušovan na obec. Nedávno jsme dostali dopis od prvního náměstka Hampla, který nám vysvětlil, že trať musí nejprve jít do řádného prodeje a pokud ji nikdo nekoupí, nabídne ji stát ministerstvu obrany. Pokud ani to nebude mít zájem, přijde na řadu možnost bezúplatného převodu. Musíme proto počkat, mezitím jsme aspoň objednali dva páry vlaků u příležitosti tradičních hodů příští rok v srpnu," uvedl starosta Hevlína Jiří Dohnal.

Správa železniční dopravní cesty, státní podnik, který má na starosti správu a budování železnic, ovšem zatím prodej hevlínské trati nechystá. „Osud trati je zatím stále nejasný. V současné době je trať bez pravidelné objednávky osobní dopravy, zůstává ovšem udržovaná a v provozuschopném stavu. O dalším osudu trati se bude rozhodovat v okamžiku, kdy bude jasné, že absence objednávky osobní dopravy je konečným stavem," sdělil Marek Illiaš z generálního ředitelství Správy. Potvrdil, že na trati jsou nyní objednané dva zvláštní vlaky.

Jak dodal, Správa nyní chystá k prodeji pět tratí. „Trať Hrušovany Hevlín mezi nimi není. Prodej chystáme v souladu s usnesením vlády z loňského června. Prodej provedeme na základě transparentního výběrového řízení. Oznámení o prodeji jednotlivých drah zveřejníme na našem webu. Bude v něm uvedena nabídková cena a podmínky prodeje. Kupující se zaváže, že dráhu bude provozovat po dobu minimálně 5 let. Jediným rozhodujícím kritériem pro výběr nového vlastníka dráhy bude nejvyšší nabídnutá kupní cena, která nesmí být nižší než nabídková cena," přiblížil základní pravidla prodejů, která mohou později platit i pro hevlínskou trať, Illiaš.

Podle Martina Kouřila, předsedy Spolku pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě, vývoj situace kolem trati odpovídá současné situaci. „Důležité je, že Hevlín o převod trati požádal. Nyní záleží na tom, kdy Správa připraví trať k prodeji, což nějakou dobu potrvá. Jednak musí připravit ocenění trati, jednak se bude ptát toho, kdo naposledy objednával dopravu, tedy krajského úřadu, zda již s tratí skutečně nepočítá," uvedl Kouřil.

Jak připomněl, právě stanovisko kraje zkomplikovalo očekávaný prodej trati z Moravských Budějovic do Jemnice. „Situace tam byla obdobná v tom, že nabídka k prodeji měla otevřít, kvůli předpokládanému nezájmu potenciálních kupců cestu k převodu na města či obce. Úřad kraje Vysočina ale na dotaz Správy odpověděl neurčitě a trať kvůli tomu vypadla ze seznamu drah určených k prodeji. Nyní se vedou jednání o dalším postupu," podotkl Kouřil.

Připomněl na druhé straně, že kraj má ovšem svou dopravní koncepci, která se promítá do organizace jeho integrovaného systému veřejné dopravy. „Protoočekávám, že poskytne Správě odpověď, která umožní připravit trať k formální nabídce prodeje," uvažoval Kouřil.

Autor: Martin Moštěk

13.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Ilustrační foto.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Novou školku chystají v Šanově. Nevyhovující budovu dělníci zbourají

Jižní Morava – Do provizorních tříd zamíří za dva týdny děti v Šanově na Znojemsku a v Kostelci u Kyjova na Hodonínsku. Jejich dosluhující školky totiž čeká demolice a místo nich obce připravují stavbu nových. V Šanově zastupitelé schválili výběr firmy, v Kostelci radnici ještě čeká shánění zbytku peněz.

Taxikářům bez průkazu nově hrozí až stotisícová pokuta

Jižní Morava – Novela upravuje postihy taxikářů a je zaměřená proti provozovatelům takzvané černé taxislužby, tedy jízdy bez platného průkazu. Těm hrozí pokuta až sto tisíc korun. Oficiálním taxikářům, kteří služby předraží nebo nepoužijí taxametr, pak hrozí okamžité odebrání průkazu.

Vstup do EBEL byl správný krok, říká po šesti letech manažer Orlů Veselý

Znojmo /ROZHOVOR/ - Vstoupí už do sedmé sezony EBEL. Hokejisté znojemských Orlů se v této mezinárodní soutěži zabydleli, pravidelně hrají play-off a zviditelňují se i z marketingového hlediska. „Troufám si tvrdit, že pokud se nám podaří přilákat ještě jednoho či dva větší partnery, jsme schopní se s touto dodatečnou podporou pravidelně umisťovat v první čtyřce soutěže,“ věří dvaatřicetiletý Petr Veselý, jenž je manažer Orlů od jejich vstupu do EBEL.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení