VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Státní svátek uctily na Znojemsku květiny i mše

Znojmo – Dvě tradiční vzpomínky připravili pořadatelé k uctění výročí událostí sedmnáctého listopadu . Představitelé města a zástupci spolků se sešli v městském parku, mše za politické vězně následovala v louckém kostele.

18.11.2012 5
SDÍLEJ:

Bohoslužbu za oběti komunismu a politické vězně připravila na sobotní dopoledne u příležitosti státního svátku loucká farnost.Foto: DENÍK/ Martin Moštěk

U pomníku třetího odboje v horním městském parku se v sobotu v devět ráno sešlo několik desítek účastníků vzpomínkové akce. K přítomným radním, zastupitelům i zástupcům spolků a sdružení i dalším hostům promluvil znojemský starosta Vlastimil Gabrhel. Připomněl jak vzdor studentů proti nastupující německé okupaci v roce 1939 s následnými popravami a vězněním studentů i uzavřením vysokých škol, tak roli studentů při protikomunistických demonstracích a pádu bývalého režimu před třiadvaceti lety. „Svobodu a demokracii, kterou dnes máme, jsme nezískali automaticky, ale naši předkové a předchůdci ji museli vybojovat. Máme zač být dnes vděčni," řekl starosta. Představitelé města a zástupci sdružení pak položili květiny k desce, u které drželi čestnou stráž členové znojemského Sokola.

Už po devatenácté se u příležitosti listopadového výročí sešli věřící a zástupci bývalých politických vězňů ke vzpomínkové bohoslužbě v kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava v Louce. Mši celebroval loucký farář Marian Husek. „Novoříšský opat Marian Kosík, který měl mši svatou podobně jako v předchozích letech dnes sloužit, se bohužel musel v pátek kvůli náhlému onemocnění omluvit," připomněl na začátku mše Husek.

Mezi těmi, na které účastníci bohoslužby už mohli jen vzpomínat byl i kněz Antonín Huvar, který, louckou mši za své kamarády mukly ještě před několika lety sloužíval v pokročilém věku a se zdraví podlomeným pobytem v komunistických věznicích,

Na oběti komunismu ze starších generací vzpomenul i farář Husek. „Kalich, se kterým jsme sloužil svou primiční mši pochází od strýce, který v padesátých letech zemřel v jáchymovských lágrech," uvedl farář.

Účastníky bohoslužby pobízel, aby nepodléhali malomyslnosti. „Ano, může se nám zdát, že se všechny ideály z před třiadvaceti let nenaplnily, nemusí se nám vůbec líbit, jak dopadly poslední volby. Mějme ale na paměti třeba to, co je napsané na pomníku před kostelem. Stojí tam per crucem ad lucem, křížem ke světlu," vybízel Husek.

Jak dodal, ovoce ponese takové úsilí, které se nevyčerpá v rozepřích. „Mějme na paměti také to, že nestačí jen se vymezovat, jen bojovat proti zlu a nepořádkům. Musíme tak usilovat o to, co je dobré, krásné a správné. " podotkl Husek.

Autor: Martin Moštěk

18.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autor nápadu platit za kávu dobrým skutkem Libor Hoření.

Za kávu mu platí místo penězi dobrým skutkem. Inspirovala ho dalajlámova kočka

Ilustrační foto.

Motorkář havaroval na kruhovém objezdu. Pomáhal mu i policista v civilu

Šetření požáru historického mlýna pokračuje. Majitelé udělají z trosek penzion

Vranov nad Dyjí – Jen obvodové zdi zůstaly z části mlýna ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku. Ani tři týdny po ničivém požáru nemají hasiči jasno v tom, proč mlýn shořel. Majitelé hodlají z trosek zbudovat penzion. Památkáři přirovnávají historickou škodu k požáru sýpky na Pernštejně. Mlýn je totiž zapsanou kulturní památkou.

Do pevnosti lákaly pušky i obvaziště. Lékaři zachránili dvě třetiny zraněných

Šatov /VIDEO, REPORTÁŽ/ – V parném sobotním odpoledni je před šatovským pěchotním srubem Zatáčka živo. Děti pobíhají nebo klopýtají po překážkové dráze, kluci pózují s puškami většími něž jsou sami a před stánky s úkoly a ukázkami se tvoří hloučky. Den pevnostních muzeí do Šatova přilákal stovky návštěvníků.

Politické strany zbrojí na volby. Lákají na lékaře nebo buchty a koblihy

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Už jen čtyři měsíce mají jisté křesla ve sněmovně současní poslanci. Přesně 121 dnů totiž zbývá do začátku parlamentních voleb. Většina stran už má jasno, koho do boje pod svou zástavou pošle.

Rakouský národní park Thayatal cílí i na jihomoravské návštěvníky. Českým týdnem

Znojemsko – Milovníci přírody, kteří zavítají do sousedního Národního parku Thayatal, mohou nyní využít nové služby. „V týdnu od od 2. do 9. července nabídneme denní program a informace v češtině," informovali správci parku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies