Regulace stavební boom v zahrádkách zbrzdila, levnější pozemky ovšem stavebníky lákají dál.

„Za poslední rok jsme projednávali asi desítku žádostí, víc jich nebylo, rozhodně jsme nezaznamenali po skončení stavební uzávěry nějaký dramatický nárůst,“ řekla vedoucí znojemského stavebního úřadu Olga Neulingerová.

Přechodný zákaz stavět platil v zahrádkové kolonii téměř celý loňský rok. Představitelé města tak reagovali na, podle nich, příliš rychlý a samovolný rozvoj výstavby. Současně připravili regulační plán, který nabyl účinnosti letos. „Definitivně jej potvrdí právě změna územního plánu, kterou má na programu červnové zastupitelstvo. Schválené regulativy jsou velkorysé. S ponecháním maximální výměry stavby na osmdesáti metrech jsem osobně nesouhlasil,“ řekl znojemský radní Jiří Kacetl.

Nová pravidla podle něj znemožní stavět jen na několika velmi malých zahradách. „Dlouhodobě spatřuji problém v tom, že v dané oblasti není kanalizace a město ji tam v dohledné době nemůže zavést. Jednalo by se totiž o investici v řádu desítek milionů korun. Pravidla sice stanoví, že stavby musí mít nepropustnou jímku, je ovšem otázkou, zda všichni majitelé platí nákladné vyvážení, nemluvě o tom, že k některým se fekální vůz ani pořádně nedostane,“ dodal radní.

Poukázal přitom na případ další zahrádkové kolonie na Kraví hoře. „Tam dnes trvale bydlí asi dvacet lidí. Podle dostupných informací se už začíná zhoršovat kvalita vody v nedávno obnovené Cendelínově studánce. Sami zahrádkáři ji mají velmi rádi a chodí si tam pro pitnou vodu,“ poznamenal radní.

Vyslovil současně obavu, že za několik let nemusí být už voda ze studánky vůbec k pití.

Stavět v zahrádkách může být pro některé majitele pozemků zajímavé. „Je to jedno z možných náhradních řešení. Za cenu třípokojového bytu ve Znojmě si postaví domek na levnějším pozemku. Ceny jsou nižšíL o třetinu až polovinu proti stavebním parcelám,“ uvedl Lubomír Štola ze znojemské realitní firmy.