VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střední školy: zůstanou volná místa

Znojemsko - Střední školy a učiliště už mají prakticky jasno, kolik do nich v září nastoupí studentů. Obory pro zahradníky a krejčí kvůli malému zájmu prozatím končí.

28.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Citelný úbytek žáků v učebních a technických oborech pozorují ředitelé středních odborných škol i učilišť na Znojemsku. Volná místa zůstávají i na šestiletém gymnáziu.

O dvacet méně učňů oproti loňskému roku usedne v září do lavic Střední odborné školy a Středního odborného učiliště na Dvořákově ulici ve Znojmě. „Od září neotevřeme obor zahradnické práce pro speciální školy a učební obor krejčí. Obory pekař a řezník jsou dokonce podporovány krajským úřadem. Proto také můžeme otevřít od září třídu s budoucími řezníky se šesti učni. Stanovený minimální počet studentů je přitom deset. Věřím, že se ještě někdo přihlásí,“ řekl ředitel školy Josef Brouček.

Naproti tomu tradičně největší zájem je o dálkové i denní studium oboru podnikání, dostatek je také opravářů a kuchařů-číšníků.
Méně učňů zamíří v září také do Moravského Krumlova. „Zdá se mi, že chlapci nemají už zájem vyučit se truhlářem či automechanikem. Na naší střední škole máme stále dostatek studentů ekonomických oborů a podnikání. Studium na technickém lyceu ale pro žáky zřejmě až tak atraktivní není. Často zamíří raději na gymnázia nebo střední průmyslové školy.

V září sice otevřeme všechny třídy, ale bude v nich méně žáků,“ informoval ředitel Střední odborné školy obchodní a Odborného učiliště řemesel v Moravském Krumlově Jiří Psota. Volné kapacity ve třídách jsou stále ještě na znojemské Obchodní akademii a Jazykové škole.

Nemají jasno

„V prvním kole přijímacích zkoušek jsme měli třídy naplněny na sto procent. Ve druhém kole jsme pozorovali velký úbytek žáků a zbylo nám pouhých sedmdesát procent. Ti, které jsme přijali, se přesunuli na gymnázia. Mezitím se žáci, kteří měli o studium u nás zájem, začali zajímat o možnosti přijetí na jiné střední školy,“ řekl ředitel Karel Rivola.

„Pozoruji, že mnozí ani nemají jasno ve svém studijním zaměření. Podají si přihlášku na naši školu, pedagogickou i střední zdravotní školu. Přitom nároky a zaměření jednotlivých středních škol se podstatně liší. Jakmile zahájíme v září provoz, předpokládám, že počty studentů se stabilizují,“ dodal Rivola.

Patnáct volných míst nabízí i střední zdravotnická škola. „Nyní budeme mít ještě jedno přijímací kolo, do kterého se přihlásili dva studenti. Dohromady můžeme přijmout v příštím školním roce devadesát žáků. To znamená, že tři třídy zcela nenaplníme. Od té doby, co v Břeclavi povolili otevřít stejný obor na soukromé škole, studenti z této spádové oblasti už nemají o naši školu zájem,“ popsal ředitel školy Karel Pigl.

Na znojemském Gymnáziu Karla Polesného zbývají ještě volná místa na šestiletém dvojjazyčném oboru. „Přijali jsme zatím sedmnáct studentů, žáci sedmých tříd s jazykovým talentem se tedy stále mohou hlásit,“ řekl ředitel školy Jiří Peroutka. Na nižším zájmu se podle něj podepisuje přístup základních škol. „Zájemce o přestup na šestileté gymnázium bohužel aktivně odrazují. Přitom si myslím, že by naopak jazykově velmi nadané žáky měly spíše motivovat,“ podotkl ředitel.
Plné gymnázium

Další třídy už má gymnázium bezpečně obsazené. „Otevřeme jednu třídu osmiletého a tři třídy čtyřletého studia s třiceti, respektive devadesáti žáky. Zájem o ně byl srovnatelný s minulými lety,“ informoval ředitel.

Na tři sta nových studentů a učňů začne v září chodit na učiliště na Přímětické ulici. „Největší zájem byl tradičně o studijní obor hotelnictví a učební obor kosmetiček. Naplnili jsme ale všechny obory. Po roční přestávce opět otevřeme i menší třídu prodavačů. Nabídli jsme ji s nulovým školným a získali jsme kolem patnácti zájemců,“ dodal ředitel školy Libor Hanzal.

MARTIN MOŠTĚK
ILONA PERGROVÁ

28.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení