VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stromem roku Znojemska je cedr z Višňové

Znojmo – Stromy z parků kolem někdejších zámků ovládly premiérový ročník anketu Strom roku Znojemska. Nejvíce hlasů získal zámecký cedr z Višňové, těsně za ním se umístil sekvojovec obrovský z Kravska a s malým odstupem třetí skončil skalický platan.

4.4.2011 2
SDÍLEJ:

ZÁMECKÝ CEDR VE VIŠŇOVÉM .Foto: DENÍK

„V anketě hlasovalo šestnáct set šedesát lidí. Vítězný strom dostal hlasů tři sta dvaapadesát, druhý zaostal o třináct a třetí o jedenáct hlasů,“ uvedla Markéta Frindová ze Správy Národního parku Podyjí, který anketu pořádal. Výsledky park zveřejnil v pondělí při slavnostním setkání ve znojemském Domě umění.

„Anketu jsme loni vyhlásili poprvé. Před tím se dvěma, respektive třemi lety, v celostátní anketě umístily dva stromy ze Znojemska. Platan z pražské ulice před třemi lety bodoval v kategorii strom hrdina, lípa u hradišťské Samaritánky skončila v celostátní anketě pátá, “připomněla Frindová.

Nadaci Partnerství, která anketu pořádá organizátoři znojemského kola pošlou vítěze jako návrh na zařazení do letošního ročníku hlasování. „Pak už bude záležet na organizátorech, zda a které stromy ze Znojemska zařadí mezi dvanáct finalistů pro letošní veřejné hlasování o titul strom roku,“ doplnila Frindová. Znojemští pořadatelé se chystají brzy vyhlásit druhý ročník své regionální ankety. „Loni se nám nominace scházely hlavně na podzim, letos chceme s propagací začít o dost dřív, aby navrhovatelé mohli poslat aktuální fotky stromů ve vegetačním období,“ vysvětlila Frindová.

ZÁMECKÝ CEDR VE VIŠŇOVÉM
Navrhovatel: Studenti SOU a SOŠ Přímětická Znojmo, Karel Mikyšek
Druh stromu: Cedr libanonský
Výška stromu: 22 m
Obvod kmene v prsní výšce: 380 cm
Stáří (přibližně): 120 let
Lokalizace: Nachází se v zámeckém parku ve Višňovém (cca 18 km od Znojma).

Příběh stromu: Tento překrásný exemplář svého druhu byl vysazen v souvislosti s budováním Lurdské jeskyně. Místo bylo vysvěceno roku 1888 k 30. výročí zjevení Panny Marie v Lurdech. K této jeskyni se konaly pravidelně poutě. Rod Spieglů byl velice nábožný, a proto nechal vysadit cedr právě k oslavě Panny Marie.

ZÁMECKÝ CEDR VE VIŠŇOVÉM .

SKALICKÝ PLATAN
Navrhovatel: Obec Skalice, ZŠ Skalice, Josef Sysel, Marie Balíková
Druh stromu: Platan javorolistý
Výška stromu: 38 m
Obvod kmene v prsní výšce: 650 cm
Stáří (přibližně): 180–200 let
Lokalizace: Platan roste v areálu domova důchodců v bývalém zámeckém parku na parcele p. č. 59 v katastrálním území Skalice u Znojma.

Příběh stromu: Mohutný strom v údolí potoka Skaličky je nejoblíbenějším a nejobdivovanějším stromem v širém okolí. Jeho široká koruna, která je zdaleka vidět, se rozprostírá nad celou šířkou louky na konci zámeckého parku. Její větve svou tloušťkou dávno přerostly okolní stromy včetně stoletých lip v aleji. K platanu se neváže žádná pověst, ale všichni obyvatelé Skalice ho znají. Žáci Základní školy Skalice nakreslili obrázky platanu a ke každému z nich vymysleli osobitý příběh. Kouzlo dětské fantazie můžete obdivovat na výstavě Strom roku Znojemska 2010.

SKALICKÝ PLATAN .
SEKVOJOVEC OBROVSKÝ V KRAVSKU
Navrhovatel: Okrašlovací spolek ve Znojmě, SOU a SOŠ Přímětická Znojmo
Druh stromu: Sekvojovec obrovský
Výška stromu: asi 30 m
Obvod kmene v prsní výšce: 380 cm
Stáří (přibližně): 200 let
Lokalizace: Strom tvoří nejvyšší dominantu zámeckého parku v Kravsku.

Příběh stromu: Celý parkový areál, ve kterém se strom nachází, přináleží k baroknímu zámku Kravsko. Do dnešní podoby zčásti okrasné a zčásti krajinného typu se ustálil přibližně v první polovině 19. století. V této době zde byl vysazen i tento překrásný sekvojovec obrovský. Celý zámek i s částí parku měl být v roce 2008 upraven na hotel, k barokním budovám měla být přistavěna novodobá přístavba a část parku měla být přeměněna na parkoviště a golfové hřiště. Proti tomuto se zásadně postavili členové Okrašlovacího spolku ve Znojmě, jež požadovali zachování parku i zámeckých budov v dochovaném slohu. Díky nim se podařilo prozatím zachovat park v původní podobě. Přihlášení sekvojovce obrovského do soutěže Strom Znojemska nám připomíná úctu k zachování historických pokladů.

#nahled|http://g.denik.cz/69/11/kravsko_sekvojovec_obrovsky_strom_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/69/11/kravsko_sekvojovec_obrovsky_strom.jpg|SEKVOJOVEC OBROVSKÝ V KRAVSKU .#

Autor: Martin Moštěk

4.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Manažer Orlů Petr Veselý.

Vstup do EBEL byl správný krok, říká po šesti letech manažer Orlů Veselý

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
24

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Střelecký půst trval 55 zápasů. Pár kluků už mi to dávalo sežrat, říká Svozil

Znojmo /ROZHOVOR/ – Konečně se dočkal. V dresu druholigového Znojma čekal na gól dlouhých 55 zápasů, ale trefil se v pravou chvíli. Fotbalový obránce Jaroslav Svozil rozhodl pět minut před koncem duel s Frýdkem-Místkem, když hlavičkou nedal brankáři šanci. Jeho trefa znamenala vítězství 2:1 a Znojmo navíc ukořistilo první výhru v letošní sezoně.

Půldruhého roku povinných reflexních prvků? Ubylo usmrcených chodců

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Povinnost nosit při chůzi po neosvětlených silnicích mimo obec reflexní prvky platí rok a půl. Smyslem novely zákona, která novou povinnosti zavedla, bylo zvýšit bezpečnost chodců. Jak se jí to podařilo, je vidět na číslech. Minulý rok bylo v Jihomoravském kraji devět usmrcených chodců, o šest méně než předloni. Stejný trend hlásí policie i celostátně. „Podíl na tom nepochybně mají i reflexní prvky,“ řekla Zuzana Ambrožová z oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

Korupce? Obvinění Orlů od gólmana Frazeeho byl výmysl

Znojmo – Nejdřív se zdálo, že jde o velký problém, ale nakonec jen o křivé nařčení. Bývalý brankář slovinského celku Olimpija Lublaň Jeff Frazee před několika dny uvedl, že se ho znojemský hokejový celek pokusil podplatit. „Náš klub nebyl a není z ničeho obviněn nebo dokonce vyšetřován, jak některá média uvedla,“ zdůrazňuje manažer Orlů Petr Veselý.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení