Porota na kostelu vyzdvihla především umístění v blízkosti pošty a restaurace. Zároveň ocenila i to, že moderní budova odkazuje jemnými prvky na historickou architekturu - románský sloh.

Klub za starou Prahu rozdával ceny již posedmé. Oceňoval stavby, které nenarušují historické prostředí, vynikají hodnotnou architekturou a kultivují své okolí.

„Je to zřejmě hodně prestižní cena a nejlepší umístění je pro nás něco ohromného. Dříve porota vybírala místa jenom z Prahy a teď vybrali Šumnou jako nejlepší stavbu v celé zemi. Takže pro nás to znamená, že máme v Šumné skvost. Určitě se na kostel bude chtít přijet podívat spousta lidí a budou zde chtít prožít třeba i něco výjimečného,“ řekl vranovský farář a koordinátor FATYMu Marek Dunda.

Projekt svatyně pro zhruba sto lidí vypracoval architekt Marek Štěpán, jehož ateliér se sakrálními stavbami dlouhodobě zabývá.
Cenu si architekt Marek Štěpán převzal minulý týden na slavnostním večeru v Praze. „Měl jsem jediné zadání. Za co nejméně peněz postavit kostel tak, aby vypadal co největší,“ řekl ve stručnosti architekt při přebírání ceny.

Při svěcení kostela v září roku 2008 jeho Ateliér Štěpán v prohlášení uvedl, že architektura kostela vychází ze starých raně křesťanských, podélných sakrálních staveb a přepisuje je pro potřeby současné liturgie.

Nový kostel je zasvěcen Svatému Duchu. Rozhodli o tom již dříve farníci v anketě. „Stavba trvala téměř tři roky. Začínali jsme v polovině října 2005. Už na počátku jsme se rozhodli, že budeme stavět jen tehdy, když budeme mít peníze, ne na dluh. A podařilo se nám to,“ dodal již dříve Dunda.
Stavba chrámu trvala tři roky a stála přes šest milionů korun, víc než půldruhým milionem přispěl například kraj.

Kostel se nachází v historickém prostředí obce a je postavený na obdélníkovém půdorysu s věží, hlavní lodí a apsidovým závěrem. Hlavním prostorem je obdélná zaklenutá loď s kněžištěm.

Poprvé porota vyhlásila druhé a třetí místo. Stříbrnou medaili získal polyfunkční palác Zdar v Ústí nad Labem. Styl připomíná berlínskou architekturu dvacátých let minulého století. Na třetím místě se umístilo kulturní středisko Střelnice v Turnově