VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šumná složila miliony, čeká na soud

Šumná /DISKUTUJTE/ - Přes tři miliony musela Šumná poslat na účet exekutora, aby mohla nakládat se svým majetkem. Letitý spor leží dál na stole brněnskýchsoudců

29.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Částečné úlevy od břemene exekuční blokace obecního majetku dosáhli zástupci Šumné. Znovu smí s nemovitostmi nakládat, u exekutora ale museli složit více než tři miliony korun, o jejichž uhrazení se soudí se stavební firmou. O tom, kdo nakonec peníze dostane, rozhodne s konečnou platností krajský soud.

„Na výrok soudu pořád čekáme. Dílčí změna je v tom, že podle usnesení exekutora smíme s obecním majetkem nakládat dle potřeby. V katastru ovšem exekuce zůstane zapsána až do té doby, než definitivně rozhodne soud,“ řekl starosta Petr Cejpek.

Kvůli splátce úvěr

Exekutor to obci dovolil poté, co složila přes tři miliony. Tedy celou sumu, o kterou vede spor se stavební firmou, která v obci budovala před sedmi lety kanalizaci.

„Abychom mohli částku složit, vzali jsme si přes dva miliony korun úvěr. Pokud posléze soud rozhodne v náš prospěch, dostaneme celou složenou částku zpět. Pokud ne, pošle exekutor peníze stavební firmě, “ dodal starosta.

Exekučním řízením skončil loni v létě vleklý spor se společností COLAS.

„Ta se v letech 2001 – 2003 podílela na stavbě kanalizaci v obci. Byla to investice v celkové hodnotě kolem dvaceti milionů korun. Firma vyhrála výběrové řízení a obec s ní uzavřela smlouvu o dílo,“ připomněla v obecním zpravodaji počátek sporu Dáša Cihlářová.

S prací firmy byli zástupci obce nejdříve celkem spokojeni. „To skončilo ve chvíli, kdy si firma naúčtovala neprojednaně více práce. Obec pak odmítla zaplatit předložené faktury,“ dodala Cihlářová.

„Po dlouhém dohadování se s firmou rozešla ve zlém a zcela odstoupila od smlouvy. Kanalizaci pak dokončila jiná firma. Roky přetrvávající spor rozhodl v září roku 2008 rozhodčí senát, bohužel v neprospěch obce,“ dodala Cihlářová.

Představitelům obce se však výrok rozhodčího soudu nelíbil. Napadají také údajnou nestandardní délku projednávání sporu v rozhodčím řízení.

Omezený rozpočet

„Neměli jsme ani možnost se hájit. Když si vzpomínám na příjezd rozhodců před lety do Šumné, připadá mi, že se chtěli jen projít po vsi,“ uvedl Cejpek.

Uvalení exekuce na všechny obecní nemovitosti představitelům Šumné notně zkomplikovalo život. „Kvůli obstavenému majetku nemůžeme normálně hospodařit. Máme řadu vážných problémů. Potíže jsou s prodejem majetku stavebníkům, s uzavíráním různých smluv, nemůžeme žádat o dotace a ani vyplácet mzdy zaměstnancům,“ popisoval situaci krátce po rozhodnutí o exekuci loni v srpnu starosta Cejpek.

Připomněl také, že obstavený majetek měl násobně vyšší hodnotu než sporná částka. „Účetní hodnota pozemků, na které byla exekuce uvalena, činí přibližně třicet milionů korun,“ řekl starosta.

Aby mohli zástupci obce složit na účet exekutora spornou částku, museli dojednat úvěr.

„Úvěr pokryl asi dvě třetiny sumy, zbytek tvořily vlastní prostředky obce. Náš roční rozpočet se pohybuje obvykle kolem osmi milionů korun. Samozřejmě to pro nás znamenalo, že jsme museli omezit některé potřebné výdaje na různé opravy a podobně.“ shrnul starosta Cejpek.

Autor: Martin Moštěk

29.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Slavnost Zarážení hory zažili v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a pořáající Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písniček.
37

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Rosice zvládly s Tasovicemi úvody poločasů. Rozhodl "druhý Malata" Vítámvás

Rosice – Nového snajpra našly Rosice na kraji obrany. Dlouholetý kapitán a nejlepší střelec fotbalistů Slovanu Petr Malata musel na artroskopický zákrok s kolenem, nespíš vynechá celý podzim a premiérové domácí utkání nového ročníku divize D sledoval s berlemi pouze jako divák. Zatleskal po něm vítězství svých spoluhráčů 3:1 v regionálním derby nad Tasovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení