Lesníci v těchto dnech pracují i na louce zvané Pole pod Hardeggem. Cílem prosvětlení vybraných lesních porostů je vytvoření přívětivějšího prostředí pro světlomilné živočichy. Takovým je například motýl jasoň dymnivkový.

„Kriticky ohrožený motýl jasoň dymnivkový, který nedávno vymizel z Čech a na Moravě jeho stavy stále klesají, potřebuje pro kladení vajíček dobře prosluněná místa. Nejčastěji proto vyhledává čerstvé paseky v listnatých lesích nebo okraje lesů. Další podmínkou jeho výskytu je přítomnost vytrvalých rostlin dymnivek, na kterých žijí zjara jeho housenky. S motýly se lidé mohou setkat v květnu a červnu právě na některých údolních loukách nebo v jejich okolí,“ vysvětlil Robert Stejskal ze Správy NP Podyjí.

Na prosvětlených plochách odborníci tento rok začnou s výzkumem. Ten by měl objasnit vliv prosvětlování okrajů lesa u luk právě na motýly, brouky, ptáky, trávy a byliny. Pokud se ukáže účinnost opatření, bude prosvětlování v budoucnu pokračovat i na dalších údolních loukách.

Většina lesů Národního parku Podyjí bude výhledově územím, kam člověk nebude vůbec zasahovat. Na vybraných lokalitách se přesto i nadále počítá s podobnými aktivními zásahy.

Prosvětlované plochy v Podyjí se nachází mimo značené cesty. Lesní dělníci však odváží dřevo ze dna údolí a pracují s těžkou technikou. Návštěvníci parku se tak mohou setkat s těmito stroji na přístupových cestách. Ruch by měl ustat na konci měsíce března.