VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Tvořihráze budou vracet závislé lidi do běžného života

Tvořihráz – Řadu let působil ve znojemském Kontaktním centru Netopeer, pak jako terapeut v komunitě v lechovickém zámečku. Tu ale nyní její provozovatel, kvůli nedostatku peněz, ruší. Jiří Hladík se proto s dalšími kolegy rozhodl založit občanské sdružení Salebra.

18.3.2011 9
SDÍLEJ:

U Tvořihráze budou vracet závislé lidi do běžného života, občanské sdružení Salebra vede Jiří Hladík.Foto: DENÍK/Daniel Smola

Latinský název znamená trnitá cesta a ani cesta občanského sdružení zřejmě nebude růžová. Z Lechovic přebírá část klientů, kteří by jinak měli problémy najít umístění jinde, a od prvního dubna otevírá vlastní terapeutickou komunitu v bývalém mlýně u Tvořihráze.

Léčit v ní chce najednou až patnáct lidí. „Každý, kdo k nám nastupuje, musí přijít přímo z deseti až čtrnáctidenní detoxifikace v psychiatrické léčebně. Problémem jsou ale dlouhé čekací lhůty na přijetí do komunity. I sebemenší časová prodleva je pro klienta demotivující a často znamená návrat k droze.
Právě těmto lidem nabízíme pomoc. Přes šedesát procent lidí, kteří úspěšně ukončí léčbu v terapeutické komunitě, se už k droze, alkoholu nebo třeba gamblerství nevrací,“ tvrdí Hladík.

Komunita se věnuje nejenom skupinové terapii, ale má přesně daný režim pro celý den. „Klienti prochází přidělenými funkcemi. Jim odpovídá i jejich denní pracovní náplň. Kuchař zajišťuje jídlo pro všechny, hospodář se stará o zvířata a ostatním je činnost přidělena podle aktuální potřeby – práce na poli, opravy a údržba budov, řezání dřeva, sekání trávy a podobně. Každý den má svůj pevně stanovený program. Lidem závislým na drogách, alkoholu či hracích automatech totiž často chybí základní životní návyky, jako ranní vstávání, pravidelná a pestrá strava, pracovní disciplína a podobně. To všechno se během ročního pobytu v komunitě znovu učí,“ vysvětluje terapeut.

Do samostatné práce se závislými se pustil právě proto, že s těmito lidmi už dlouho pracuje a ví, že zařízení pro ně je trvale málo. „V celé zemi je pouze třináct registrovaných terapeutických komunit pro drogově závislé, jejich celková kapacita je dvě stě míst. Na jihu Moravy je zatím jediná v Kyjově. Teď se k nim přidáváme i my. Přitom jenom ve Znojmě je podle odborníků zhruba dvě stě problémových uživatelů nealkoholových drog. To je celková kapacita všech terapeutických komunit v zemi. Pro člověka, který se se závislostí rozhodne skoncovat, je přitom dlouhá čekací lhůta na vstup do léčby velmi demotivující. I proto jsme se rozhodli, že založíme vlastní občanské sdružení, které bude těmto lidem pomáhat,“ říká Hladík.

Na Znojemsku přitom zatím není žádný program, který by se zabýval prevencí užívání návykových látek a experimentování s nimi. I to bude úkolem sdružení Salebra. „Na školách začínají s drogami experimentovat už žáci na druhém stupni. A do špatné party se dostávají jak děti ze sociálně slabších rodin, tak děti vysokoškoláků, manažerů a podobně,“ připomíná Hladík .

Roční náklady komunity u Tvořihráze se budou pohybovat kolem čtyř milionů korun. A i když si část nákladů platí sami klienti, bude muset Jiří Hladík se svým týmem hledat i jiné zdroje. „Klienti si na pobyt přispívají čtyřmi tisíci korun měsíčně. Zbytek musíme sehnat. Pro případné donátory, které právě teď intenzivně hledáme, nejsme ale bohužel úplně populární cílová skupina. V kurzu jsou spíše dětské domovy nebo domovy důchodců, ale terapeutické komunity pro závislé lidi ne. Přitom závislost se dnes může dotknout prakticky kohokoliv. A roční pobyt v komunitě je pro narkomany nejefektivnější léčbou. Po jejím úspěšném ukončení se k droze nevrací přes šedesát procent lidí,“ dodává terapeut.

Autor: Daniel Smola

18.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení