VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Udržte cenu nebo běžte, hřmí ze znojemské radnice

Znojmo - Zástupci Znojma chtějí udržet výši poplatku za odpad. Tlačí na garanci cen od správce odpadového hospodářství. Pokud nekývne, může přijít o smlouvu.

14.4.2012
SDÍLEJ:

Městský úřad ve Znojmě. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Dejte ceny do lisu, nebo s vámi vyklopíme popelářský vůz. Tak lze shrnout vzkaz, který poslal znojemský starosta Vlastimil Gabrhel společnosti, která pro město zajišťuje odpadové hospodářství. Pokud město záruku stabilní ceny skládkování nedostane, může podle starosty dojít i na úvahy o vypsání nové soutěže na správce odpadového hospodářství.

„Nyní spolupracujeme se společností .A.S.A. Můžeme být partnery i nadále. Chystané změny zákonů ale počítají se zvýšením poplatků za skládkování. Proto nás bude zajímat, jestli budou partneři schopni alespoň několik let garantovat cenu. V žádném případě nechceme zvyšovat místní poplatek za komunální odpad. Pokud by tedy jednání nepřinesla žádoucí výsledek, zvážíme další strategické kroky,“ uvedl starosta Gabrhel.

Lidé ve Znojmě nyní platí ročně za odpadky pětistovku na osobu , což je maximální cena, kterou zákon připouští. Očekávané změny zákonů pravděpodobně tuto hranici prolomí. Současně mají růst ceny poplatků za ukládání odpadu na skládky. Radnice by pak měla na výběr, jestli zvýší poplatek, zvýší výdaje na odpadové hospodářství ze své kasy nebo bude hledat jiného dodavatele a formy likvidace odpadu.

Právě takové alternativy bude radnice zkoumat. „Nyní máme jediného partnera, který preferuje skládkování. Budeme s ním jednat o garanci cen. Pokud neuspějeme, můžeme jednat například o spalování v Brně. Uděláme si také analýzu, zda by pro nás byl užitečný způsob, který zvolili v Břeclavi, kde na správu odpadového hospodářství vypsali nový otevřený tendr,“ naznačil starosta.

Břeclavský starosta Oldřich Ryšavý sdělil, že město vypsalo soutěž ze svou důvodů. „Odpadové hospodářství pro nás víc než deset let zajišťovala jedna soukromá společnost spolu s řadou dalších aktivit. Tendrem chceme dosáhnout co nejvýraznějšího snížení ceny. Současně chceme dosavadní balík činnosti rozdělit do jednotlivých kontraktů,“ dodal Ryšavý.

Ředitel znojemské společnosti .A.S.A. Eko Josef Esterka zdůraznil, že s ním o plánech města dosud nikdo nejednal. „Jsem jednatelem zodpovědným za cenovou politiku, ale pan starosta se mnou o této záležitosti zatím vůbec nemluvil. Město má ve společnosti podíl a o dalším směřování mohou společníci rozhodnout na valné hromadě. Nejbližší bude v červnu,“ konstatoval Esterka. Spolu s ním je jednatelem firmy, ve které má Znojmo poloviční podíl, vysoký úředník radnice Michal Plaček, šéf odboru vnitřního auditu.

Na zapojení města ve firmě poukázal lídr opozice a bývalý starosta Petr Nezveda. „Jedinou možnost vidím v dohodě se společností .A.S.A. Pochybuji o tom, že odvážení odpadu ke spalování do Brna by bylo výrazně ekonomičtější než skládkování. Úvahy o novém tendru nyní nedávají moc smysl,“ komentoval Nezveda.

Město by nejspíš muselo nejprve prodat svůj podíl. „Jinak by svým způsobem vypovídalo smlouvu samo sobě. V úvahu je také nutné vzít to, že coby společník má město podíl na zisku firmy. Nejnovější čísla neznám, v minulém období to bývalo kolem čtyř milionů ročně,“ podotkl Nezveda.

Únanovský starosta Vojtěch Fabík poukázal na to, že Znojmo je největším dodavatelem odpadu na tamní skládku. „Od toho se odvíjí i nejvýhodnější ceny, které za ukládání platí. Nedokážu říct, zda existuje další prostor pro nějaké slevy. Pokud by se Znojmo rozhodlo pro jinou likvidaci odpadu, má na výběr asi jen brněnské spalovny. To by také vyžadovalo stavbu překladiště odhadem za patnáct milionů. Celý problém vyžaduje další jednání zástupců .A.S.A., Znojma i naší obce. Věřím, že najdeme vzájemně prospěšná řešení,“ poznamenal Fabík. Únanov je podílníkem společnosti, která místní skládku provozuje. Podle množství uloženého odpadu získává příspěvky do svého rozpočtu. Pokud by město začalo svůj odpad likvidovat jinak, příjmy obce ze skládky klesnou. „Může jít až o třicet procent. Víme ale, že zákony a předpisy Evropské unie tlačí na omezování skládkování. Snižování příjmů ze skládky je proto varianta, se kterou počítáme,“ podotkl Fabík.

Autor: Martin Moštěk

14.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Martinek, 14.8., 51 cm, 3410 g, Znojmo
7

Novorozená miminka Znojemska 33. týdne 2017

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Armáda chystá velké letecké cvičení Ample Strike

Jižní Morava – Tisícovka českých vojáků, stovky aliančních vojáků z nejméně sedmnácti zemí, velké množství techniky a především vojenské proudové letouny i vrtulníky. To vše znamená blížící se mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2017, do kterého se zapojí také jižní Moravě blízká 22. základna vrtulníkové základny Náměšť nad Oslavou.

AKTUALIZOVÁNO

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Naplnili roli favorita, ale dřelo to. Znojemští fotbalisté ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1. Po dvou remízách a jedné prohře Jihomoravané konečně slaví plný bodový zisk. „Snad se teď odrazíme k lepším výsledkům,“ oddechl si domácí kouč Jiří Balcárek.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení