V nabitém programu se pracovníci ukrajinské charity podívají do zařízení ve Znojmě, Jihlavě i Třebíči. Na problémy si stěžuje ukrajinský diecézní ředitel z Mukačeva Ferenc Feher.

„Nedostáváme žádné dotace od státu, a proto se těžko můžeme dále rozvíjet,“ vypráví ředitel. Charita se obrací pouze na jiné zahraniční státy a žádá o spolupráci. „Považujeme za velký úspěch když seženeme peníze od grantů, které pak využíváme na různé projekty,“ popsal Feher.

Sociální síť na Ukrajině totiž neexistuje. „Pomáhají nám jiné organizace a soustřeďuje se k nám pomoc z celého světa,“ dodává.

Největšími problémy v charitní práci je velká nejistota. „Hodně se nervujeme, protože nevíme, co nás čeká a jak budeme pokračovat dále,“ říká.

Podle něj je na Ukrajině veliká korupce. „Například když potřebujeme obyčejné razítko na potvrzení, tak si úředník řekne klidně i o deset litrů vína. Je to u nás takhle nastavené. Myslím si, že s odstraněním korupce bude ještě hodně práce,“ popisuje.

Charita měla i velký problém s humanitární pomocí. „Přijel kamion s oblečením z Itálie a vyskytla se chyba v dokladech. Jenže nás dal úředník k soudu a museli jsme všechno zboží dlouze po jednotlivých kusech počítat. Soud jsme sice vyhráli, protože jsme byli v právu, jenže celníci nám dali vysoký poplatek za skladování. Pak už jsme tedy oblečení ani nechtěli. Je to u nás opravdu hodně složité,“ smutně popisuje ředitel Charity.

Charitě pomáhají církevní organizace v zahraničí, které vypisují jednotlivé granty. „Pokud splní všechna kritéria, pak dostaneme finanční pomoc. Lidé charitní práci moc neznají,“ dodává.

Na Ukrajině žije osmdesát procent lidí, kteří jsou chudí. „Dvacet procent tvoří velmi bohatí, žádná střední třída u nás není,“ informuje.

Pomoc Ukrajině formou adopce na dálku chudým rodinám poskytuje znojemská Charita už od roku 1999. „Máme radost z toho, že se nám daří pomáhat lidem na Ukrajině. Cílem projektu je zabezpečit nejzákladnější potřeby dětí z nejchudších rodin v Užhorodském a Mukačevském rajonu a pomoci jim tak vyrůstat v důstojných lidských podmínkách,“ říká ředitel znojemské charity Evžen Adámek.

V červnu 2008 začala Charita financovat půdní vestavbu dětského domova rodinného typu manželů Burgerových v Mukačevu. „Tato rodina má vedle svých tří dětí dalších osm adoptovaných. Přístavbou dalšího patra chtějí dát možnost dětem, které dovrší plnoletosti, zůstat se svou rodinou, než budou schopny se zcela osamostatnit,“ říká Adámek.

Charita v Mukačevu převzala nad tímto projektem správu. "Finanční prostředky na stavební úpravy, jsme získali od dárce a zbývající prostředky byly poskytnuty z humanitárního konta Tříkrálové sbírky,“ dodává Adámek.