VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Únor 1948 na Znojemsku: kalamita a okus vín

Znojmo - /DOBOVÉ DOKUMENTY/ Únor 1948 na Znojemsku je pro historiky zatím bílou mapou. Popsat by ji chtěli již v následujících letech.

25.2.2009
SDÍLEJ:

Znojemské noviny z února 1948Foto: Repro: Státní okresní archiv Znojmo

Jedenašedesát let uplynulo od února 1948, přesto historie té doby na Znojemsku není dosud zmapovaná. To by se však v příštích letech mohlo změnit. Publikaci pracovně nazvanou Velké dějiny Znojma chce v příštích letech zpracovat znojemské Jihomoravské muzeum.

„Chystáme zpracování dějin města s názvem Velké dějiny Znojma. Osobně budu mít na starosti období od roku 1948 do roku 1989,“ vysvětlil historik muzea Jiří Kacetl.

Podle něj je to práce minimálně na tři roky. „V archivu budu muset projít dobový tisk, obejdu pamětníky. Chtěl bych samozřejmě projít i archivy státní správy. To znamená bývalý okresní úřad, okresní národní výbor a také policejní archiv. Tam třeba najdu to, kdo byl souzený a za co,“ vypočetl Kacetl.

Od konce druhé světové války pravděpodobně nevycházelo žádné periodikum, speciálně zaměřené na Znojemsko. Přesto se alespoň v krajských novinách zmínky o dění na Znojemsku objevují.

Stručné texty jde najít i v Pamětní knize města Znojma. U data 25. únor 1948 je červenou tužkou napsáno: „Den historického rozhodnutí. Každá hodina, každá minuta píše historii. Pracující lid Prahy netrpělivě čeká na rozhodnutí. V poledne hlásí rozhlas, že president přijal demisi všech 12 ministrů. Lid zaplnil Václavské náměstí, aby vyslechl sestavení nové vlády. Tak byl odražen pokus o zvrat našich poměrů a o zastavení cesty k socialismu. Dělnická třída zvítězila.“

Dobový tisk pak těsně po únorových událostech v Praze, které probírá na titulních stranách, zmiňuje i regionální problémy. „Slovo národa“ z šestadvacátého února například píše o sněhové kalamitě. „…V neděli se pokoušelo mnoho automobilistů dostati se z Brna do Znojma, avšak uvázli v závějích. Stejně tomu tak bylo na státní silnici Znojmo – Jihlava. …Nenastane-li další zhoršení počasí, možno očekávat, že silnice budou během dvou dnů sjízdné…“

O dalších zajímavostech ze Znojemska napovídají novinové titulky: „Koupání v nynějších říčních lázních bude nemožné“, „Znojmo vybuduje moderní cihelnu“, „Počet těžších provinění u mladistvých klesá“ či „Dnes ustavující valná schůze – Bude mít Znojmo zimní stadion?“

#nahled|http://g.denik.cz/69/19/unor_archiv_znojmo_02_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/69/19/unor_archiv_znojmo_02.jpg|Znojemské noviny z února 1948#

Rada Okresního národního výboru ve Znojmě právě na konci února 1948 řešila i zvyšování ošetřovacích poplatků ve znojemské nemocnici. Ty byly stanoveny od osmasedmdesáti do dvou set padesáti korun.

Redaktoři si přitom všímali i daleko banálnějších záležitostí. „Sokolská pobočka v Hevlíně vyvíjí pěknou činnost a zvláště Sokolky jsou neúnavné,“ píše například Jiskra, týdeník Komunistické strany Československa pro jihozápadní Moravu z devětadvacátého února 1948.

Na stejné straně pak v jiném článku chválí mašovické rolníky: „V soutěži mezi moravskými obcemi o nejlepší dodávku vajec se umístily Mašovice u Znojma na třetím místě. Splnily dodávku na 120%. O tento příkladný úspěch se zasloužili nejen místní občané, ale také sběrač p. Skoumal z Olbramkostela.“

Téměř úsměvnou kauzou té doby byl i souběh dvou akcí: Týdne střízlivosti a takzvaného Okusu vín. „… měl obavu osvětový insp. p. Ševčík, zda bude možno tyto dva zdánlivě protichůdné podniky sladiti. Po vysvětlení účelu výstavy byly tyto obavy rozptýleny. Výstava a okus vín nemá býti propagací nemírného pití vín, ale právě opakem…“

Že už ale v té době začínalo jít do tuhého, napovídají další zápisy v Pamětní knize Znojma z následujících dnů po převratu. „Členové rady za stranu národně socialistickou a lidovou nebyli již do schůze pozváni, poněvadž na návrh místního akčního výboru byli funkcí zbaveni,“ dočteme se v zápisu hned z šestadvacátého února.

#nahled|http://g.denik.cz/69/19/unor_archiv_znojmo_03_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/69/19/unor_archiv_znojmo_03.jpg|Znojemská kronika z února a března 1948#

„…Také spolky, masové organizace, společenstva živností a peněžní ústavy tvoří akční výbory a podávají se návrhy na odstranění těch, kteří neskýtají záruky práce pro budování socialismu. Takovému odstranění se říká vyakčnění. Nejvíce návrhů se týká vedoucích zaměstnanců…“ pokračuje text v knize.

#nahled|http://g.denik.cz/69/19/unor_archiv_znojmo_04_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/69/19/unor_archiv_znojmo_04.jpg|Znojemská kronika z února a března 1948#

DANIEL SMOLA, MONIKA CHODĚROVÁ

Autor: Daniel Smola

25.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Ilustrační foto.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Jsme ohromení, chválí obránce Šuláka v Detroitu

Brno – Zatímco jeho bývalí spoluhráči ze Znojma už se prohánějí po ledě v přípravných zápasech, Libor Šulák zatím jen individuálně trénuje. Proto ho potěšila pozvánka do hokejového národního týmu na dvojutkání se Slovenskem příští středu v Třinci a o den později v Žilině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení