VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úředníci zakázali pochod proti Dělnické straně

Znojmo - Znojemští úředníci zakázali pochod proti Dělnické straně. Podle starosty postupovali podle zákona. Muži, který chtěl pochod organizovat, vyjadřují sympatie stovky lidí.

6.5.2009 19
SDÍLEJ:

Český rozhlas odmítá vysílat většinu spotů, které dostal od Národní a Dělnické strany. Důvodem je obava, že by jejich odvysíláním mohl porušit zákon. Klip Národní strany vyzývající ke konečnému řešení romské otázky stáhla už ve středu Česká televize. Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

Vyjádřit veřejně a nahlas svůj nesouhlas s Dělnickou stranou chtěl mladý podnikatel ze Znojma. Na radnici oznámil, že chce svolat pochod proti Dělnické straně. Úředníci ale tento antipochod zakázali. Kolidoval s termínem již dříve ohlášeného mítinku extremistů.

Zákaz antipochodu zveřejnila radnice na úřední desce minulý týden. „Trasa pochodu proti aktivitám Dělnické strany je naplánovaná přes stejné místo a ve stejný termín, ve kterém bude probíhat shromáždění Dělnické strany,“ napsal v odůvodnění zákazu vedoucí správního odboru Radek Svoboda.

Údiv nad faktem, že radnice povolila mítink Dělnické strany (DS), neskrývá svolavatel nyní zakázaného pochodu proti DS. „Je mi jasné, že se město chce vyvarovat konfliktům. Nerozumím však tomu, proč vůbec povolili mítink této strany. Princip fungování Dělnické strany spočívá v tom, že demokracii naprosto odrbává. Proto si myslím, že město mohlo na základě stejného principu jejich mítink zakázat,“ řekl Miloš Götz.

Vedoucí správního odboru se odvolává na literu zákona. „Dělnická strana podala oznámení, které mělo všechny zákonné náležitosti. Jako účel oznámili seznámení se současnou vnitropolitickou situací v zemi,“ informoval Svoboda. Podle jeho slov se tedy úředníci přesně drželi dikce zákona. „Nebyl zde zákonný důvod akci zakázat,“ dodal Svoboda.

Podle starosty Znojma zákaz antipochodu nevyjadřuje postoj radnice. „Úřad se musí řídit zákonem a ten dává tři kalendářní dny na povolení nebo zamítnutí nějakého shromáždění. Dělnická strana byla první a následně s ní chce jistá skupina lidí vyjádřit nesouhlas. Ovšem v blízkosti shromáždění této strany. Proto je zcela logické, že toto úřad nepovolí. Myslím si, že by mohlo dojít ke konfliktu, a to bychom nechtěli,“ řekl starosta Petr Nezveda. Více se k problému nechtěl vyjadřovat. „Média jsou plná Dělnické strany a to je přesně to, co oni chtějí a na co sázejí,“ dodal Nezveda.

Jako spontánní označuje aktivitu proti DS svolavatel nyní nepovoleného pochodu. „Když jsem zjistil, že ve Znojmě vznikla Dělnická strana a uvědomil jsem si, že neexistuje žádná protiaktivita, chtěl jsem jako běžný člověk, jako občan, udělat nějaký krok proti. Rozhodně nechci, aby tato aktivita byla okamžitě spojována s protipólem, tedy krajní levicí. Je mi ale jasné, že na podobné shromáždění zástupci obou pólů vždy chodí,“ uvedl Götz.

Mladý muž zaregistroval svoji výzvu v sociální síti Facebook. Získal vstřícnou reakci stovek sympatizujících lidí. „Během jednoho dne bylo v síti čtyři sta pozvaných lidí, kteří se přihlásili k podpoře mých aktivit proti akci Dělnické strany,“ uzavřel Götz.

Jednoho ze členů znojemské organizace DS stále prošetřuje policie kvůli podezření z propagace neonacizmu. „Věc je v šetření, nyní čekáme na výsledek znaleckého posudku,“ doplnila policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Autor: Dalibor Krutiš

6.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:
Místo události, při níž v úterý ráno zahynul jeden voják, je obehnané páskami.
6

Výbuch v kasárnách: munice neměla v administrativní budově co dělat

Ilustrační foto.

Důchodci získají nový altán a zahradu za domem, kde bydlí

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Vyhořelý mlýn ve Vranově chtějí majitelé vyškrtnout ze seznamu památek

Vranov nad Dyjí – Sotva manželé Rössovi bývalý mlýn ve Vranově nad Dyjí koupili, lehl popelem. Nyní cítí únavu i beznaděj nad úředními průtahy. Bezmála čtyři měsíce po ničivém požáru nemá policie jasno, proč mlýn shořel. Jeho majitelé požádali o jeho vynětí ze seznamu kulturních památek. Reagují tak na to, že památkáři nesouhlasí s plánovaným zbudováním penzionu.

Stát chystá zákaz těžby borovic. Majitelé jsou proti

Jižní Morava – Už za měsíc má platit dočasný zákaz cíleného kácení smrků a borovic po celé České republice. Ministerstvo zemědělství tak chce zvýšit odolnost jehličnanů, které na řadě míst decimují přemnožení kůrovci.

Znojmo může být adept do play-off, myslí si exznojemský útočník Žižka

Brno – Odehrál se svými spoluhráči úvodní dvě kola a nyní už tři týdny čeká na další soutěžní klání. Florbalový útočník brněnských Bulldogs Josef Žižka po dlouhé pauze vyběhne i se zbytkem týmu ke čtvrtému kolu Tipsport Superligy v neděli od šesti hodin večer na hřišti Bohemians.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení