VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Dolenicích vyroste obří farma pro chov prasat. Mají jich tam být tisíce

Znojemsko – V Dolenicích má vyrůst nová farma pro chov prasat. Postavit čtyři nové haly na místě, kde již v minulosti zemědělci zvířata chovali, chtějí představitelé Zemědělského družstva Jiřice u Miroslavi. Investor již má od kraje souhlasné stanovisko v rámci posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA).

17.9.2015 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Podle dokumentů, které zveřejnili krajští úředníci na internetu, by se v nových halách mělo chovat téměř pět tisíc devět set selat v předvýkrmu, ale také dvě stě osmdesát kusů prasnic v porodně a dalších téměř sedm set třicet březích prasnic. Kanců má být na farmě celkem deset. Dalších téměř sedm set kusů zvířat by mohlo být v odchovně prasniček a takzvaném eros centru.

Investor má záměr vystavět farmu pro chov prasat ve čtyřech nově vybudovaných halách ve stávajícím středisku živočišné výroby v Dolenicích. „Středisko je v současnosti nevyužívané a ve špatném stavu. Stávající objekty investor odstraní a na jejich místě vybuduje nové farmy pro chov prasnic. Součástí záměru je také výstavba dostatečné skladovací kapacity na kejdu," píše se v dokumentu, který zveřejnili úředníci kraje.

Záměr stavby a aktuální vývoj přiblížil Znojemskému deníku Rovnost zástupce investora Pavel Procházka. „Letos rozhodně stavět nebudeme. Potřebujeme ještě integrační povolení. Po něm budeme žádat o územní rozhodnutí a následně o stavební povolení," naznačil Procházka s tím, že investor řešil i negativní reakce místních obyvatel.

Podle starosty Dolenic Viktora Antla se lidé obávali nadměrného hluku kvůli zvýšené dopravě a také zápachu. „Stavba je schválená, ale jsou tam jisté výhrady ze strany obyvatel. Lidé žádali čističku vzduchu a také lepší řešení dopravní obslužnosti," řekl starosta Antl.

Investor podle starosty navíc upustil od původního záměru vybudovat také spalovnu uhynulých zvířat. „Dolenice jsou ve svahu a stavět haly by družstevníci chtěli nad kopcem. Je to asi dvě stě metrů od okraje obce. Ovšem já si pamatuji ještě z dětství fungování farmy s kravami, vepři i koňmi. Bylo to sice menší, přesto si nepamatuji, že bychom ve vesnici cítili zápach z vepřínů či kravínů," naznačil Antl.

Podle dostupných informací se chovem prasat na Znojemsku zabývá asi půl tuctu firem. Jednou z nich je také AGRO družstvo Petrovice. To chová prasata kontinuálně od roku 1953. „Prasata chováme v Petrovicích, Lesonicích a také v Kadově. Máme tři sta dvacet prasnic a patnáct set selat plus osm set prasat ve výkrmu. Další rozšiřování neplánujeme, Nemáme totiž kapacity," přiblížil zootechnik družstva Pavel Herman.

Ještě více prasat chová například Agropodnik Znojmo. „V Mašovicích máme šest set prasnic, dalších patnáct tisíc prasat chová znojemský agropodnik na farmách v Lesné, Ctidružicích, Jezeřanech a Strachoticích," vypočetla zootechnička Zdeňka Dobrovolná.

Prasat se přitom na Znojemsku chová stále výrazně méně, než třeba před patnácti lety. Jejich počet klesl téměř o dvě třetiny. „Prodejní cena masa stále není stabilní. Vyšší cena krmiva navíc znamená vyšší náklady na výrobu," poznamenala již dříve Znojemskému deníku ředitelka agrární komory ve Znojmě Jana Balmbergerová­.

Autor: Dalibor Krutiš

17.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Úroda na polích v roce 2017. Ilustrační foto.

Pro zemědělce chce ministr Jurečka přes miliardu korun

Nedělní srážka dvou aut na bantické křižovatce si vyžádala dva mrtvé a pět těžce zraněných včetně tří dětí.
AKTUALIZOVÁNO
8

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Blanensko, Vyškovsko - V mobilu pípne SMS. Zpráva o tom, že lékař dnes neordinuje, přišla přímo od starosty a ušetří tak zbytečnou cestu do ordinace. Tak funguje aplikace Mobilní rozhlas. Podle Barbory Valešové z Mobilního rozhlasu ji v Jihomoravském kraji využívá devětatřicet obcí.

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení