Většina obchodníků prodej živých ryb zahájí dnes, i když první z nich se v ulicích ukázali na konci minulého týdne. „Už jsem se dívala, co nabízejí. Vánoce bez čerstvého kapra? Neexistuje. Je nás i s babičkou pět, bereme si pokaždé tři a děláme je na dva způsoby,“ řekla Karolína Kočí z brněnského Králova Pole.

Zatím žádný úlovek v mrazáku nemá, chystá se totiž do osvědčené prodejny v Božetěchově ulici. „O víkendu jsem ale obhlížela i nabídku u Teska na Dornychu. A musím říct, že ryby vypadaly slušně, vybrala bych si i tam,“ poznamenala Kočí.

U obchodních center

Kádě s živými kapry nebudou až do Štědrého dne chybět v žádné z větších obcí v kraji. Objeví se u většiny nákupních center, která v posledních dnech adventu lákají velké počty lidí. A nebudou chybět na místech, kde se tradičně konají trhy. Zkrátka přijdou jen některé malé obce, i když například rybáři z Jedovnic na Blanensku se chystají se svým zbožím stejně jako loni zajet i do okolních vesnic.

Zájemcům nabídnou výhradně kapry. Na talířích některých Jihomoravanů ale v pátek zřejmě skončí i jiné druhy ryb. „U nás si zákazníci kupují třeba amura nebo tolstolobika. Nabízíme i líny, z dravců zas štiky, sumce či candáty,“ vyjmenoval šéf Rybníkářství Pohořelice Roman Osička.

V tom, která ryba zůstává na jižní Moravě královnou štědrovečerních večeří, ale prodejci mají jasno. „Pochopitelně kapr. Představuje až devadesát procent naší produkce,“ potvrdil Osička.

Například takzvaný Pohořelický kapr, kterého jeho rybníkářství nabízí, se už tři roky pyšní evropskou ochrannou známkou. Trvá mu sice o něco déle, než doroste do potřebné velikosti, je ale masitý. A díky tomu, že se živí téměř výhradně přirozenou potravou, také zdravý.

Prodej kaprů na JM.

Na kapry se soustředí i prodejci, kteří ryby pouze vykupují a na stáncích nabízejí lidem. „Je to vlastně ideální ryba. Ani suchá, ale ani tučná jako třeba tolstolobik. V mase býložravých ryb není tak velké množství škodlivin,“ poznamenal Vladimír Čermák z jihomoravské veterinární správy.

Právě o Vánocích se prodá většina produkce kaprů. Jindy o ně lidé nemají téměř zájem. V posledních dvou letech dělá prodejcům vrásky na čele i hospodářská krize. Výsledkem je, že se cena kapřího masa téměř nemění. V Pohořelicích je stejná posledních pět let. „I my máme ceny jako loni. Pohybují se kolem pětaosmdesáti korun za kilogram,“ potvrdil Bohumil Krajíček z firmy Krabospol, která ryby prodává na celé Moravě.

Nevlídný rok

Moc štěstí rybníkáři nemají, ani pokud jde o počasí. Minulá zima byla příliš dlouhá, jaro i podzim zas studené. „Doba pro růst kaprů byla velmi krátká, nicméně i tak jich máme dostatek a se slušnou hmotností. U kaprů první třídy se pohybuje kolem 2,2 kilogramu. Výběrové ryby mají v průměru asi tři kila,“ odhadl Osička.

Živé ryby, které jsou nyní na stáncích, jsou podle odborníků pro jedlíky nejlepší volba. Rybímu masu nesvědčí mrazení. Pokud se zvířata navíc loví několik týdnů před prodejem, nepřijímají už potravu. „Předpisy jsou přísné, takže nebývá problém s jejich zdravím. Je přesto dobré se ujistit, že ryba v kádi je čilá a drží se hřbetem nahoru. Odřená ploutev nevadí, ale skvrny na kůži být nesmějí,“ upozornil Čermák.

Důležité je i správné zabití, zručný prodejce totiž kaprovi umí ušetřit utrpení. Rybu omráčí úderem do hlavy. A vykrví ji přeříznutím žaber nebo uříznutím hlavy.

Nutriční terapeutka Nikola Peřinová za kapra strávníky chválí. Ale připomíná:

Kapra si lidé kazí smažením


ROZHOVOR
– Brněnská nutriční terapeutka Nikola Peřinová lidem prostřednictvím online magazínu nutritip.cz radí, jak se zdravě stravovat. Například tradičního vánočního kapra označuje za velmi prospěšného pro zdraví. „Sladkovodní ryby se často podceňují. Neprávem,“ upozorňuje Peřinová.

Líbí se vám na štědrovečerním stole spíš řízek nebo kapr?

Rozhodně kapr. Například proto, že ryby obsahují nenasycené mastné kyseliny, což je jedna ze složek rybího tuku. A to složka velmi prospěšná našemu zdraví. V jiných potravinách tyto látky přitom prakticky nenajdeme.

Jsou i v rybách, které žijí ve sladké vodě?

Ano, mořské ryby se někdy tak trochu protežují na úkor našich sladkovodních ryb. Ale jen proto, že navíc obsahují jód. Jódem se u nás proto obohacuje sůl, ale je pravda, že jednu mořskou rybu si má člověk za týden dopřát. Běžný kapr je nicméně také velmi zdravý. Problém je jen v tom, jak jej upravujeme. Smažením své kondici určitě neprospějeme.

Jak jej připravit správně?

Je vhodné dát přednost pečení. Můžete rybu jednoduše naklást na plech a zapéct třeba s kmínem nebo podle vlastní fantazie. Pokud si člověk nedokáže smažení odpustit, může přebytečný olej alespoň vysát papírovým ubrouskem. Docela oblíbený způsob úpravy je třeba kapr v trojobalu. Obalené kousky ryby se ještě jednou rychle namočí do vajíčka, naskládají se na plech s papírem na pečení a dají se zapéct.

Lidé často kapra jedí jen na Vánoce. Jak často by si jej měli dopřát v ideálním případě?

Ryby obecně by měl člověk jíst alespoň dvakrát týdně. Je pravda, že kvůli zmiňovanému jódu není dobré vynechávat z jídelníčku mořské ryby. Úplně ale postačí, když si občas vezmeme třeba sardinky nebo tuňáka v konzervě. V tom případě je dobré je pravidelně doplnit čerstvou rybou. Což je v našich zeměpisných šířkách třeba právě kapr.

Je mrtvý? Vždyť hýbá ocasem!

REPORTÁŽ - Tento může být? Ne? Tak tenhle? Nejprve jej pevný stisk ohromných rukavic vyzvedne z vody na štiplavý mráz. Následuje náraz a zhoupnutí, to jak pod tíhou jeho těla poklesne plotýnka obchodní váhy. A pak už jen úder do hlavy. Kapr, který se ještě nedávno proháněl rybniční hlubinou v Pohořelicích, to má za sebou. O tom, že poslední dny života strávil natěsnaný s ostatními rybami, už neví nic.

Z tisícilitrové kádě za bohunickým obchodním centrem Campus Square teď poputuje do ledničky. A odtud na štědrovečerní tabuli. „Původně jsem chtěl kapra koupit jinde, měli ale jenom výběr. My jsme jenom dva a to by pro nás bylo zbytečně velké,“ vysvětluje Josef Hostinský z Bosonoh, který si čerstvě zabitou rybu odnese domů.

S kaprem, kterého vybral, je spokojený. „Má dvě a půl kila. Přesně jak jsem chtěl. Mraženého nekupuji, z toho je vždycky půlka jen voda. Tohoto si usmažíme a pokud něco zbude, uděláme jej načerno,“ usmívá se důchodce.

Starší žena, která si kapra vybírá po něm, své jméno říct nechce. „Lysáka tam nemáte?“ ptá se dvou mladíků, kteří stánek obsluhují. K mání jsou už jenom šupinatí kapři, zákaznice nad tím ale nakonec mávne rukou, jednoho si vybere. A pak se otočí zády. Pohled na kapří smrt je jí nepříjemný. „A je určitě mrtvý? Vždyť hýbá ocasem,“ míní ještě nedůvěřivě. Rybím tělem už ale pohybují jen nervy.

Prodavači jsou šikovní, kapr měl stejně lehký konec jako jeho předchůdce: klepnutí paličkou, přeříznutí žaber. „Dělali jsme to jako brigádu už loni, navíc jsme rybáři. Takže si troufám říct, že to umíme,“ vysvětluje student brněnské Mendelovy univerzity Ján Gulas.

On i jeho spolužák Jiří Andrýsek tráví na mrazu dvanáct hodin denně. Na zákazníky se ale nemračí. Boubelaté ryby u jejich stánku také kdekdo obdivuje. „Nedělám si žádné iluze o tom, že těm kaprům je namačkaným v kádi dobře. Ale shodou okolností jsem veterinářka a musím říct, že jsou ve výborném výživném stavu,“ poznamená jedna ze zákaznic.

LUCIE HRABCOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI