Jih Moravy je jedním ze dvou krajů, kde vloni developeři nejvíce omezili výstavbu bytů. Na jižní Moravě se v roce 2008 začalo stavět o čtvrtinu méně bytů než předešlý rok. Nejdrastičtěji poklesla výstavba v Brně. Od minulého roku zde stavební firmy začaly budovat o téměř pětašedesát procent méně bytů. Podle ekonomů stojí za tímto poklesem především ekonomická krize.

„Na jižní Moravě se začalo v roce 2008 stavět přes čtyři tisíce nových bytů, což je o pětadvacet procent méně bytů než v roce 2007. Méně bytů se postavilo hlavně v okresech Brno–město, Brno–venkov a na Břeclavsku,“ uvedla Michaela Nová z Českého statistického úřadu Brno. Více než v Jihomoravském kraji klesla výstavba jen na Pardubicku.

Hlavním důvodem poklesu je, že lidé o nové byty v kraji ztratili zájem. „Kvůli krizi jsou pro ně méně dostupné hypotéky. Lidé také nejsou ochotní se zadlužovat,“ podotknul ekonom ze společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský.

Developeři tak kvůli snížené poptávce přestali byty stavět. „Rozhodně totiž nebudou snižovat ceny nových bytů. Raději sníží výstavbu. Tam, kde to bylo možné, plánované projekty pozastavili a jen dokončili ty rozestavěné,“ popsal strategii developerů Jiří Fajkus z realitní agentury Real Spektrum, která se zabývá také developerskou a investiční činností.

Kraj zatím novou výstavbu podporovat nehodlá. „Zapojili bychom se jen, pokud by byl nedostatek bytů. Tento problém však zatím nehrozí,“ řekla náměstkyně hejtmana pro územní plánování Anna Procházková.

Nejhůře si minulý rok vedla nová výstavba v Brně. Byla totiž o dvě třetiny nižší než před rokem. „Je to největší pokles v kraji. Stavět se začalo méně než osm set bytů,“ poznamenala Nová.

Podle náměstka primátora Martina Andera mají developeři pro nové stavby v Brně místa dostatek. „Plochy pro výstavbu bytů nejsou v územním plánu zdaleka vyčerpány. Snažíme se, aby nové byty vznikaly ve středu města, ne na jeho okrajích,“ podotknul Ander. Za velký pokles v Brně může také útlum předchozího stavebního boomu. „Tam, kde je rozvoj nejrychlejší, nastane pak samozřejmě největší propad,“ upozornil Fajkus.

Naopak pokles výstavby zatím netrápí hlavně Blanensko, kde trh není nasycený a tak se tam loni začalo stavět o téměř čtyřicet procent bytů více.
Ty vznikají i v malých obcích, kde developeři využívají klidného prostředí a krátké vzdálenosti od Brna. „Černá Hora je blízko Brna a lidé mají zájem tady žít. Máme stále mnoho žádostí o bydlení,“ uvedl například starosta Černé Hory na Blanensku Bohumil Hlavička.

I když se v roce 2008 stavělo na jižní Moravě méně bytů, počet stavebních firem a množství jejich práce stále roste. „V našem oboru se krize projeví až za rok. Zatím stavíme domy, které jsme měli nasmlouvané už před rokem,“ vysvětlil množství zakázek Jiří Drštka ze stavební firmy Stavba–Brno.