VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Podyjí vyfotili chráněného bobra evropského

Podyjí /FOTOGALERIE/ - Fotopast v Národním parku Podyjí vyfotila chráněného bobra evropského. O jeho existenci věděli ochranáři už dříve, z pokácených stromů.

15.1.2011 2
SDÍLEJ:

Ochranáři ze Správy Národního parku Podyjí poprvé vyfotografovali přímo v parku bobra evropského. Použili takzvané fotopasti.Foto: Správa NP Podyjí/Petr Lazárek

Přísně chráněný bobr evropský se vrátil do Podyjí. Definitivně to prokázal fotografický úlovek pracovníků správy národního parku. Těm se díky nainstalované fotopasti v lokalitě Devět mlýnů podařilo tohoto plachého savce zachytit.

„Zaměstnancům Správy Národního parku Podyjí se tento týden podařilo poprvé vyfotografovat bobra evropského. Pobyt nočního a velmi plachého chráněného zvířete v Podyjí už dříve dokládaly ohlodané a padlé stromy,“ potvrdil asistent ředitele správy parku David Grossmann.

„Pro svůj noční způsob života a velikou plachost se bobři fotografují jen velice obtížně. Proto jsme zvolili speciální způsob fotografování, a to pomocí automatické fotopasti. Společně s našimi strážci jsme vytipovali vhodné místo, nainstalovali fotopast a podařilo se,“ shrnul zoolog správy parku Martin Valášek.

Bobři jsou hlodavci přizpůsobení k životu ve vodě a nemají zimní spánek. A protože to jsou býložravci a v zimě mnoho čerstvých zelených rostlin a výhonků nenaleznou, musí v tomto období přecházet na jiný druh potravy. „Jedná se především o šťavnatou kůru z větviček z korun některých stromů, která jim poskytuje dostatek živin a je pro ně stravitelná. Protože jsou to však těžká zvířata a do korun šplhat nemohou, nezbývá jim, než stromy kácet,“ popsal Valášek. Z pokácených stromů si navíc někdy staví i svá hnízda.

Druhý největší hlodavec světa byl na území Česka vyhuben na přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Zpět se vrátil až v osmdesátých letech minulého století. Dospělý jedinec váží až třicet kilogramů a jeho tělo je pokryto hustou srstí. Pod vodou dokáže vydržet až dvacet minut. Pátý protistojný prst na předních končetinách mu umožňuje uchopovat předměty.

Třeba na Břeclavsku ale bobři způsobují nemalé škody. Přímo ve Staré Břeclavi hloubí na břehu Dyje nebezpečné jámy a kácí tu jeden strom za druhým. Provrtaná hráz tak může při jarním tání povolit a voda zaplavit část města.

Zoologové především v sousedícím rakouském Národním parku Thayatal zase už delší dobu pátrají po dalším ohroženém savci – kočce divoké. Její přítomnost v Podyjí už sice prokázaly genetické analýzy Výzkumného ústavu v Senckenbergu, zvíře samotné ale v Podyjí dosud nikdo nevyfotil. „Od roku 2007 je v národním parku zkoumána přítomnost kočky divoké pomocí kolíků natřených výtažky z kozlíku lékařského. Kočky milují tuto vůni a třou se o tyto nahrubo opracované dřevěné kolíky. Chlupy, které zůstanou na kolíku, jsou pravidelně sbírány a geneticky analyzovány,“ řekla Birgit Gruber, která pracuje na projektu Kočka divoká.

Zvíře se ukázalo například v Umlaufbergu, což je velmi frekventované místo parku. „Je pozoruhodné, že kočka divoká vyhledává i tyto hojně navštěvované oblasti parku,“ uvedla Gruber.

Kromě bobra evropského žije v Národním parku Podyjí dalších více než dvě stě zvláště chráněných živočichů. Nachází se mezi nimi savci jako například kriticky ohrožený netopýr vrápenec malý, ptáci - mezi nimi čáp černý, který se stal symbolem parku, i hmyz jako například vzácný motýl jasoň dymnivkový.

Jen savců na území parku napočítali zoologové více než šedesát druhů. Hlodavci, mezi které patří i bobr, jsou mezi nimi zastoupeni sedmnácti druhy. „Patří mezi ně plšík lískový nebo plch velký. Drobná hbitá zvířata mohou návštěvníci parku zahlédnout na zalesněných stráních údolí Dyje. Východním okrajem národního parku prochází i hranice rozšíření stepního druhu myšice malooké. Unikátní na jižní Moravě je výskyt hraboše mokřadního,“ dodal Grossmann.

Na řece se může bobr potkat i s kriticky ohroženou vydrou říční. Návštěvníci Podyjí mohou zase v lesích narazit i na prase divoké, srnce nebo jelena. Populace v regionu nepůvodního muflona byla v posledních letech zredukována.

Autor: Daniel Smola

15.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Ilustrační foto.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Jsme ohromení, chválí obránce Šuláka v Detroitu

Brno – Zatímco jeho bývalí spoluhráči ze Znojma už se prohánějí po ledě v přípravných zápasech, Libor Šulák zatím jen individuálně trénuje. Proto ho potěšila pozvánka do hokejového národního týmu na dvojutkání se Slovenskem příští středu v Třinci a o den později v Žilině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení