Pacienta ve velmi vážném stavu se zápalem plic kombinovaným s prasečí chřipkou hospitalizují již sedmý den ve znojemské nemocnici. Virem AH1N1 je nakažen Slovák, který ve Znojmě pracuje. Na Znojemsku jde o prvního hospitalizovaného pacienta s tímto onemocněním.

„Na anesteziologicko–resuscitačním oddělení je hospitalizován ve velmi vážném stavu pacient se zápalem plic a s virem prasečí chřipky. Jde o Slováka, který na Znojemsku pracuje. Nyní se ale vrátil z pobytu právě na Slovensku. Předpokládáme, že se nakazil tam,“ uvedl ředitel znojemské nemocnice Miroslav Kavka.

Podle něj nemocnice přijala opatření zatím jen na oddělení ARO. „Personál tam používá jednorázové roušky i další hygienické prostředky k zabránění přenosu infekce. S omezením návštěv zatím nepočítáme,“ dodal ředitel.

Podle ředitele Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Jana Marečka není panika v souvislosti s výskytem prasečí chřipky na místě. „I toto onemocnění, stejně jako běžná takzvaná sezónní chřipka, v naší populaci už koluje. Výskyt v kraji je. Každý rok ale na běžnou chřipku v České republice umírají dva tisíce lidí a nikoho to nezajímá,“ reagoval už dříve Mareček.

Jak dodal, epidemie chřipky zatím v kraji není. „Zatím se z hlediska celospolečenského mnoho v našem kraji neděje. Ale neznamená to, že za týden tady epidemie nebude. Spíše se zvyšuje počet lidí s akutním respiračním onemocněním. Nejde tedy o lidi s běžnou chřipkou,“ vysvětlil hygienik.

Dobrou prevencí je podle něj rozhodně očkování proti sezónní chřipce. „Tuto možnost má každý a naočkovat se mohou lidé i nyní. Vykupování léku Tamiflu je vyhazování peněz a stejně už k dostání není. Nošení roušek je přehnané,“ domnívá se.Lidé by se v době vyššího výskytu chřipky a nachlazení měli raději vyhýbat velkým setkáním lidí v uzavřeném prostoru, často větrat, a pokud jsou zdraví, pohybovat se na čerstvém vzduchu. Základem je také dostatečné oblečení a teplá obuv a chybět by neměly ani vitamíny z přírodních zdrojů a dostatek odpočinku.

V Česku zatím zemřeli čtyři lidé, kteří měli prasečí chřipku. U jednoho z nich ale byla příčinou úmrtí leukémie. Naposledy zemřel nemocný s virem AH1N1 v pátek v karlovarské nemocnici. Virem prasečí chřipky už v Česku prokazatelně onemocnělo přes šest set třicet lidí. Hygienici očekávají případnou epidemii koncem roku.

„Česko má prvních pětadevadesát tisíc vakcín proti prasečí chřipce a od příštího týdne tak začnou praktičtí lékaři s očkováním. V první vlně se dostane na chronicky nemocné pacienty. Pouze někteří z nich budou očkováni dvěma dávkami. Pro všechny ostatní postačí pouze dávka jedna. Po naočkování zdravotníků a lidí potřebných pro zajištění chodu státu, jako jsou například hasiči nebo členové krizových štábů zbude pro další krizové skupiny pacientů sedm set třináct vakcín,“ uvedla na čtvrteční tiskové konferenci ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Kromě vakcín má Česká republika k dispozici přes dva a půl milionu antivirotik. Každý lékař pro dospělé dostane dvacet balení léku Tamiflu, dětští praktici pak polovinu. Nemocnice a další lůžková zařízení dostanou kromě toho také antivirotikum Relenza. Tyto léky však slouží pouze k léčení komplikací, ne preventivnímu užívání.