Návrat do černých čísel a dva a půl milionu výdělku v městské kase. To jsou podle představitelů Znojma nejzřetelnější výsledky letošního vinobraní. Zástupci radnice připustili, že pořadatelé zklamali historickým průvodem, a naznačili plány na změny v organizaci největší městské kulturní akce.

„Průvod se nepovedl, to připouštím. Podepsaly se na tom ale i nálady, které ve Znojmě panovaly. V pátek večer jsem měl příležitost mluvit s patnáctiletým chlapcem, který měl slzy v očích, protože na něj diváci podél trasy plivali a nadávali mu do Pražáků,“ komentoval nejkritizovanější součást programu ředitel Znojemské Besedy Dušan Varga.

O pozornosti a především roztrpčení, které letošní vinobraní u některých diváků vyvolávalo, svědčila například i diskuse na webu Znojemského deníku. Fotoreportáže a články o vinobraní vyvolaly od uplynulého víkendu bezprecedentní množství reakcí, ve kterých převažovala tvrdá kritika. Výběr z reakcí přinesl Znojemský deník ve včerejším vydání.Ředitel Varga také předložil předběžné výsledky letošních slavností.

„Proti minulému roku Beseda vydala o deset procent vstupenek víc. Návštěvnost dosáhla téměř sedmasedmdesáti tisíc lidí, z toho asi čtrnácti tisíc dětí. Dvoudenní vstupenky jsme počítali dvakrát, protože jsme předpokládali, že jejich držitelé přišli oba dny. Náklady Besedy činily sedm milionů sto tisíc korun, výnos ze vstupného a sponzoringu osm milionů čtyři sta pětatřicet tisíc korun. Poprvé od roku 2008 tak vinobraní skončilo v černých číslech,“ dodal Varga.Milion a dvě stě tisíc zisku si zapsala i radnice, zejména z pronájmů míst pro stánky.

„Příjmy města dosáhly dvou milionů čtyř set tisíc, výdaje milion sto sedmatřicet tisíc korun, z toho asi polovina šla na úklid. Celkový zisk města i Besedy dosáhl tedy dvou milionů šesti set tisíc korun,“ informoval místostarosta Jan Grois, zodpovědný mimo jiné za resort kultury.

Na kladné stránky oslav se soustředil i starosta Vlastimil Gabrhel, kterého zastupitelé do čela města zvolili dva dny před vinobraním. „S ohledem na čas a peníze, které byly letos k dispozici, agentura svou práci zvládla. Po dvou letech město na slavnost nedoplácí, rovněž Beseda přesvědčila, že svou práci zvládá. Průvod jsem neviděl, jelikož jsem se sám účastnil programu, nicméně z odezvy, kterou jsem získal, měl letošní ročník výborný ohlas,“ sdělil starosta.

Bývalého starostu Petra Nezvedu čísla příliš nepřesvědčila. „Zatím neznáme podrobnosti a radnice už nám víckrát ukázala, že s čísly se dá všelijak čarovat. Ano, vinobraní může do městské pokladny přinést peníze. Zejména letos je ale na místě ptát se, za jakou cenu. Právě tak, jak se letošní počet návštěvníků odvíjí od zážitků z minulých let, tak i špatné zkušenosti a zklamání z letoška mohou poškodit následující ročníky,“ poznamenal Nezveda.
Představitelé města už myslí na příští rok. „O možných změnách diskutujeme. Ve hře je například větší role Besedy zejména v organizaci historického programu nebo soutěž na dodavatelskou agenturu s několikaletým kontraktem,“ naznačil Gabrhel.