Jedním z nich byl i předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. O jeho místo teď budou s velkou pravděpodobností soupeřit dva kandidáti z jižní Moravy.
Jedním z nich je místopředseda strany a její jihomoravský lídr Bohuslav Sobotka. „Jestliže skutečně dojde k volbě nového předsedy, jsem připraven se o tento post ucházet,“ prozradil své plány Sobotka.

Oblíbený Hašek

Do boje o křeslo šéfa partaje se s ním podle všeho pustí současný jihomoravský hejtman Michal Hašek. „O budoucí kandidatuře uvažuji. Nejdřív tuto možnost samozřejmě proberu se svými kolegy uvnitř sociální demokracie a až potom oznámím své definitivní stanovisko,“ řekl Hašek. Ten patří k nejoblíbenějším politikům sociální demokracie. Od voličů získal druhý největší počet preferenčních hlasů z celé republiky – předstihl jej pouze Karel Schwarzenberg z TOP 09.

Sociální demokracie utrpěla ve volbách velkou porážku. Přestože zvítězila, získala jen dvaadvacet procent hlasů. Tedy o deset méně, než čekala. „Bohužel se objevilo mnoho nových stran, které nám ubraly hlasy,“ povzdechl si jihomoravský poslanec Jeroným Tejc.

Spolu s druhými občanskými demokraty, kteří mají dvacet procent, se do sněmovny dostala ještě TOP 09 s téměř sedmnácti procenty a Věci veřejné s jedenácti procenty. Stejného výsledku dosáhli i komunisté.

Lidovcům a Straně zelených se sněmovna uzavřela. Pro obě strany je to těžká prohra. Na jižní Moravě přitom obě mívaly nejsilnější podporu, letos jim ani ta nepomohla. Celostátní lídr zelených a poslanec za jižní Moravu Ondřej Liška propad neunesl a odstoupil. Stejně reagoval i předseda lidovců Cyril Svoboda.

Celostátně získali zelení jen 2,4 procenta, stejný výsledek měli i v Jihomoravském kraji. Při minulých volbách přitom v regionu získali 6, 2 procenta. „Nebudu skrývat, že volební výsledek na jižní Moravě je pro mě zklamání. Na druhou stranu, lepší byl už jen v Praze,“ podotkla jednička krajské kandidátky zelených Jana Drápalová.

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovky na jižní Moravě.

Lépe než zelení dopadli křesťanští demokraté, o to víc je však neúspěch pálil. Ke vstupu do sněmovny jim chybělo šest desetin procenta. „Já to hodnotím jako člověk, který je zvyklý běhat: tenhle závod jsme prohráli,“ povzdechl si lídr jihomoravských lidovců Stanislav Juránek. V počtu preferenčních hlasů byl přitom v celostátním měřítku sedmý.

Posledním předsedou, který v sobotu odstoupil z čela strany, byl Miloš Zeman. Ani jeho Strana práv občanů Zemanovci se do sněmovny nedostala. Magická pětiprocentní hranice přitom nebyla daleko, chybělo sedm desetin procenta.

Radost nováčků

Obrovský úspěch naopak provázel volební tažení dvou nováčků: TOP 09 a Věcí veřejných. „Doufali jsme ve dvouciferný výsledek, jsme strašně moc spokojení. Hlavně proto, že se nám podařilo předběhnout komunisty,“ zdůraznila jednička jihomoravské kandidátky Anna Putnová.

Radost měl i krajský lídr Věcí veřejných Josef Dobeš. „Je to výborný výsledek. Měli jsme tu na rozdíl od ostatních krajů velmi silného soupeře, lidovce. Proto si cením toho, že máme stejně procent jako ve zbytku republiky,“ podotkl Dobeš.

Politology na letošních volbách nejvíce překvapil propad sociální demokracie. „I když průzkumy jsou vždy jen orientační, tohle byl opravdu šok,“ podotkl politolog Lubomír Kopeček.

O to zajímavější podle něj bylo kroužkování preferenčních hlasů. „Obzvlášť u sociálních demokratů na jihu Moravy byli voliči štědří. Nejen špička kandidátky nasbírala hodně hlasů. Michal Hašek se jako hejtman zapsal do povědomí voličů, a tak je vidět, že je populární. Podobně na tom byli i komunisté a TOP 09. Ostatní strany v preferenčních hlasech propadly,“ upozornil Kopeček.

MARKÉTA FORRÓ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI