První společný projekt na využití budovy bývalé celnice ve Vratěníně připravují zástupci Jihomoravského kraje se svými dolnorakouskými kolegy.
Přímo na státní hranici by mohlo vzniknout stanoviště rychlé záchranné služby. Zdravotníci by z něj vyjížděli k pacientům jak na Vratěnínsko a do okolí vranovské přehrady, tak do obcí v Dolním Rakousku.

Na dlouhou trať

Výsledek nedávného jednání se zástupci dolnorakouské vlády přiblížil jihomoravský krajský radní František Adamec, který je zodpovědný právě za zdravotnictví.

„Rakouská strana má zájem na spolupráci jak v oblasti záchranné služby, tak specializované lůžkové péče. Chceme připravit společný projekt, který zařadíme do programu přeshraniční spolupráce Interreg. Rozhodně máme zájem o využití budovy bývalé celnice ve Vratěníně,“ potvrdil Adamec.
Zřízení stanice záchranářů však kvůli legislativním bariérám obou států označuje jako běh na dlouhou trať.

Obdobnou stanici současně plánuje sousední kraj Vysočina. Měla by vzniknout v Jemnici, jen šestnáct kilometrů od Vratěnína. „Ve Vratěníně by zřízení stanoviště záchranky bylo elegantní řešení, přestože kraj Vysočina plánuje obdobné zařízení v nedaleké Jemnici,“ uvedl radní Adamec.

Jemnice by nové společné sídlo záchranné služby a hasičů měla mít ještě letos. „O jihomoravském záměru nemám žádné nové zprávy. Diskutoval jsem o tom s ředitelem naší záchranné služby už dřív, naše strategie je ale odlišná. Nyní se soustředíme na otevření stanoviště v Jemnici,“ řekl již dříve náměstek hejtmana kraje Vysočina Pavel Hájek.

Starosta Vratěnína Martin Kincl česko-rakouský projekt vítá.

Do čtvrt hodiny

„Pro nás je rozhodující, abychom měli záchranku tam, kde bude zajištěný dojezd do předepsané čtvrt hodiny. Pokud by byl tento projekt úspěšný, bude mít budova celnice důležité využití. To je pro Vratěnín velké plus,“ konstatoval Kincl.

Do odlehlých obcí nejzápadnějšího cípu Vranovska, známého jako Zajordání, nyní jezdí záchranáři buď ze Znojma, ze Šumné nebo z Moravských Budějovic.

„Zatím sem jezdí sanitky ze Šumné a z Moravských Budějovic. Cesta jim běžně trvá půl hodiny,“ popsal situaci starosta Vratěnína.
V okolí vranovské přehrady řeší obce už roky i problém s nedostatkem praktických lékařů. Poslednímu, lékaři Františku Kofroňovi z Vranova, je sedmdesát let.

Dalibor Krutiš, Martin Moštěk