VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vybrali letošní Dobrý skutek pro Podyjí

Znojemsko - Milovníci zdejší přírody už vědí, kdo si odnesl letošní ocenění Dobrý skutek pro Podyjí 2014. To od roku 2012 uděluje správa tohoto nejmenšího národního parku v zemi.

6.11.2014 1
SDÍLEJ:

Péče o ovocný sad.Foto: Archiv Správy NP Podyjí

Letošní ocenění ve středu ve Znojmě převzali zástupci obce Hnanice za vysázení ovocného sadu a zapojení místních do péče o něj. Ocenění rovněž získal lesník Miro Ryšánek za celoživotní péči o krajinu Čížovska a Miroslava a Karel Janíčkovi za dlouholeté systematické propojování ochrany kulturního a přírodního dědictví na Vranovsku a v okolí Lukova. „Lidé v internetovém hlasování nejvíce podpořili Lesnou. Tato obec nechala vysázet nové ovocné stromořadí v záhumení sídla," informoval David Grossmann ze Správy Národního parku Podyjí. Správa parku letos na ocenění nominovala pět projektů.

„Příklad Hnanic ilustruje pěkné zapojení místních lidí do zkrášlování okolí obce," vysvětlil ředitel Správy parku Tomáš Rothröckl. Obec vysadila na okraji zastavěného území rozlehlý sad převážně starých odrůd ovoce. Pořádá zde praktické ukázky řezu dřevin, při kterých je možné nejen získat teoretické znalosti, ale hned si je i v praxi vyzkoušet. „Účastníci akcí tak pomohou obci s údržbou sadu. Protihodnotou získají odborné informace i praktickou zkušenost. Důležitým přínosem pro všechny je fakt, že se tak přirozeně upevňuje osobní vazba lidí k místu," soudí Rothröckl.

Miro Ryšánek si ocenění Dobrý skutek pro Podyjí odnesl za svůj celoživotní přínos ke zvelebování krajiny na Čížovsku. „Jako hajný svým osvíceným přístupem k lesu, schopností vnímat, chápat a využívat tvořivé síly přírody dokázal zásadním způsobem pozitivně ovlivnit stav mnoha porostů, které se později staly součástí Národního parku Podyjí," uvedl vedoucí odboru péče o les Správy parku Petr Vančura. Navíc v krajině vysázel řadu ovocných stromů. Jeho dobročinné stopy tak budou v okolí Čížova patrné i v následujících desetiletích.

Manželé Janíčkovi zase desítky let spravují vranovský zámek a zříceninu Nového Hrádku u Lukova. Při péči o tyto národní kulturní památky vždy brali zřetel také na jejich polohu v nejhodnotnějších místech národního parku a starali se o to, aby obě památky tvořily s okolním přírodním prostředím harmonický celek. „Věnovali také velké úsilí dosažení křehké rovnováhy mezi potřebou prezentace památek a zachování potřeb ochrany přírody a krajiny. Přístup manželů Janíčkových je tak důležitým vzkazem návštěvníkům obou objektů o tom, že součástí lidské kultury je stejně tak péče o historii a památky, jako péče o přírodní bohatství," uvedl Rothröckl.

Nejvíce hlasů v internetovém hlasování získala za vysázení stromořadí ovocných stromů obec Lesná. „Na základě konzultace se Správou parku sestavila seznam vhodných tradičních odrůd pro výsadbu. Zároveň ale respektovala i přání místních obyvatel. Díky obci tak vznikl nový krajinný prvek, který rozčlenil rozsáhlé zemědělské plochy a zlepšil prostředí katastru. Cesta lemovaná stromy bude jistě vítaným cílem procházek nejen pro místní," popsala vedoucí odboru ochrany přírody a krajiny Lenka Reiterová.

Pětici nominovaných uzavírá ukázkový otevřený úl Josefa Stejskala v Horním Břečkově. Všechny nominované i oceněné projekty naleznou zájemci na www.nppodyji.cz/skutek2014.

Autor: Vojtěch Smola

6.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Senior taxi. Ilustrační foto.

Senior taxi míří do Hodonína. Od začátku září

Ilustrační foto.

Znojmo přezkoumá autobusové linky. Vyhodnotíme i efektivitu, řekl starosta

Ve Znojmě našli základy románské Loupežnické věže

Znojmo - Základy jedné z nejstarších staveb ve Znojmě odkryli v těchto dnech odborníci pod vedením archeologa znojemské pobočky Ústavu archeologické památkové péče Brno Davida Humpoly. Záchranný výzkum dělají v Hradní uličce v těsném sousedství znojemského pivovaru.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Volal na černochy strážníky. Jeho strana teď zaplatila výjezd městské policie

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Necelých padesát příznivců přišlo ve středu podpořit zastupitele Romana Sedlačíka, který na sebe v posledních dnech připoutal pozornost kvůli incidentu s cizinci v Hodoníně. Na černošský pár zavolal hlídku městské policie. Situaci se kandidát do sněmovny za Řád národa rozhodl vysvětlit osobně, šéf hnutí předal na radnici šek na tisíc korun.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení