VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vycházky s odborníky do přírody odhalí podzemí, horniny, ale i zatopené lomy

Znojemsko - Další díl sobotního seriálu přibližuje vycházky do přírody, které pořádá Správa národního parku Podyjí nebo krumlovské muzeum.

12.4.2015
SDÍLEJ:

Martin Kuča a Pavel Roštínský provedou zájemce terénem meti Hostěradicemi, Kadovem a Lesonicemi.Foto: Archiv krumlovského muzea

Prohlédnout si kapličku, zjistit, kde jsou opuštěné lomy a dozvědět se kde a jak dokázal působit člověk na okolní krajinu zjistí všichni, kdo se účastní vycházky, kterou v těchto dnech plánuje muzeum v Moravském Krumlově společně s Ústavem geoniky Akademie věd. Již v sobotu jedenáctého dubna ale mohou milovníci přírody vyrazit na vůbec první exkurzi letošního roku, a to za horninami a minerály Lukovska a Čížovska.

Doprovázet je bude geolog Jihomoravského muzea ve Znojmě Jaroslav Šmerda. „Sraz je ve tři čtvrtě na deset v Čížově před budovou Návštěvnického střediska Správy parku a osmikilometrová trasa povede poměrně náročným terénem," pozval Šmerda s tím, že za příznivého počasí se exkurzí obvykle účastní patnáct až dvacet zájemců.

kdy a kam se lidé vypraví s odborníky
- Sobota 11. 4. 2015 – Než se skály zahalí (Jaroslav Šmerda)
Sraz je v 9.45 v Čížově, před budovou Návštěvnického střediska. Trasa povede z Čížova do Lukova, délka asi 8 km náročným terénem, do Znojma se účastníci mohou vrátit autobusem ve 14.21 hodin.
- Sobota 25. 4. 2015 – Mokřadní vycházka (Antonín Reiter)
Sraz je v 9.30 v Mašovicích u kostela. Trasa povede z Mašovic do Podmolí přes Mašovickou střelnici, délka asi 10 km středně náročným terénem, do Znojma se účastníci mohou vrátit autobusem ve 14.25 hodin.
- Sobota 25. 4. 2015 – Vycházka s krumlovským muzeem (Martin Kuča a Pavel Roštínský)
Sraz je v 9.50 na autobusovém nádraží v Krumlově, odjezd do Hostěradic v 10.01 hodin. Trasa o délce 14 km povede z Hostěradic přes Kadov do Lesonic. Návrat autobusem v 15.44 z Lesonic.
Zdroj: www.nppodyji.cz a informace krumlovského muzea

Právě u Čížova naleznou zájemci venkovní geologickou expozici, kde správci parku připravili již na podzim ukázky dvanácti druhá hornin z Podyjí.

Krumlovští vyrazí organizovaně do přírody pětadvacátého dubna a sraz je na moravskokrumlovském autobusovém nádraží. „Autobus směrem na Hostěradice odjíždí minutu po desáté. Účastníky čeká asi čtrnáctikilometrová trasa," pozval muzejní pracovník Martin Kuča.

Jak doplnil, zájemci se mohou těšit na přírodní zajímavosti na trase od Hostěradic přes Kadov do Lesonic. K vidění budou poměrně rozmanitá druhy hornin a účastníky čeká také sledování jejich proměn v čase v jižní části Boskovické brázdy a Brněnské vrchoviny. „Připravili jsme seznámení s ukázkami a pozůstatky dávné mořské činnosti v pevném skalním podloží. Lidé také zjistí, jaký byl vliv člověka na zdejší krajinu," doplnil Kuča s tím, že příkladem může být například zemědělské využívání krajiny a nepůvodní skladba lesních porostů.

První zastávkou bude hostěradická kaplička, kde zachovaný pozoruhodný podzemní systém. „Prostory jsou tři sta let staré a zájemci si je budou moci prohlédnout. Zajistíme pro ně i čelové svítilny," naznačil Kuča.

Odtud bude cesta pokračovat přibližně severovýchodním směrem. „Mineme bývalý amfibolitový velkolom, který je nyní opuštěný a zatopený i vyhlídku mezi Hostěradicemi a Miroslaví," dodal muzejní pracovník

Znojemský geolog Jaroslav Šmerda naznačil, že v Hostěradicích jsou dva lomy. „Jeden z nich leží u kapličky a sloužil před lety také jako smetiště. Nyní je zrekultivovaný a charakteristické horniny pro něj jsou pískovce a slepence," podotkl Šmerda s tím, že druhý lom ležící na vyhlídce směrem na Miroslav je to také zatopené a romantické místo. Těžba zde nepřežila rok 2000.

Podle Martina Kuči místo zvané Pustina zase upozorňuje na pozůstatky po historické těžbě v podobě hald, šachet a štol. „Lesem u Kadova budeme pokračovat do Bohutického lesa, kde uvidíme stopy po těžbě devonských vápenců. Výlet zakončíme v Lesonicích ve tři čtvrtě na čtyři, odkud odjedeme autobusem do Krumlova," naznačil Kuča, který povede exkurzi společně s Pavlem Roštínským.

Autor: Ilona Pergrová

12.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nedělní srážka dvou aut na bantické křižovatce si vyžádala dva mrtvé a pět těžce zraněných včetně tří dětí.
AKTUALIZOVÁNO
8

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Jak reklamovat koupený dům či byt

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Blanensko, Vyškovsko - V mobilu pípne SMS. Zpráva o tom, že lékař dnes neordinuje, přišla přímo od starosty a ušetří tak zbytečnou cestu do ordinace. Tak funguje aplikace Mobilní rozhlas. Podle Barbory Valešové z Mobilního rozhlasu ji v Jihomoravském kraji využívá devětatřicet obcí.

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení