VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výkopy v Morašicích vydaly svěděctví dávné doby

Morašice – Přemístěné ostatky z hřbitova, které překryly zřejmě novověké nebo středověké pohřebiště nalezli v těchto dnech dělníci v Morašicích. Díky budování kanalizace ve vsi se dostali archeologové ke kosterním pozůstatkům. Týdny nebo měsíce práce nyní čekají antropology. Namístě archeologové nevyzvedli žádné předměty, z kterých by bylo možné určit období, ve kterém byli lidé pohřbeni.

12.12.2014
SDÍLEJ:

Výstavba kanalizace odkryla kosterní pozůstatky.Foto: Archiv obce

„Hroby byly navrstvené na sobě. Podle předběžných odhadů odborníků jsou možná ostatky přemístěné ze hřbitova nebo se jedná o blíže neurčené pohřebiště," naznačil kronikář Morašic Emil Veis.

Na místě pracoval ve čtvrtek archeolog David Humpola ze znojemského pracoviště Ústavu archeologické a památkové péče. „Při budování kanalizace zachytili lidé pohřebiště, které lze předběžně zařadit na přelom novověku a středověku," naznačil Humpola.

Jak doplnil, lze hovořit o velkém množství různě rozmístěných kosterních pozůstatků. „Spodní vrstva skrývala šest nebo sedm hrobů s ostatky včetně zbytků rakví. V osmi nebo desetimetrovém výkopu lze hovořit o poměrně výrazném množství," dodal arecheolog s tím, že v hrobech nalezli také kameny. Nebyly však součástí pohřebního rituálu, dostaly se na místo zásypem.

Výstavba kanalizace odkryla kosterní pozůstatky.

Nyní dostane na stůl kosterní pozůstatky antropolog, který učí jejich stáří a také pravděpodobnou příčinu úmrtí. „Výsledek budeme znát v horizontu několika měsíců. Práce je nyní spousta, řada původně středověkých obcí buduje nyní kanalizaci a nálezy jsou poměrně časté," naznačil Humpola.

V létě zaměstnala archeology také rekonstrukce Divišova náměstí, kde zemní práce odkryly středověkou studnu a základy jezuitské koleje.

Na jaře narazili dělníci při budování kanalizace na kosterní pozůstatky v Rokytné.

Odhalené hroby mohou souviset se středověkým hřbitovem, není ale vyloučeno, že by mohly být ještě starší, tedy z jedenáctého dvanáctého století," přiblížil Jiří Kala z brněnského Ústavu archeologické památkové péče. Na místě byly také dvě železné ostruhy nalezené v lokalitě někdejšího hradiska. Vznikly nejspíš v éře Přemyslovců.

Před lety narazili při budování splaškové kanalizace dělníci dokonce na zasypané chodby v Přeskačích. Prostory jsou výjimečné svým stářím a zachovalostí a obec tento unikátní prostor zpřístupnila roku 2009.

Podzemí vznikalo ve dvou fázích. Vede tam hlavní kvadratická štola směrem ke kostelu, která možná nebyla dokončená. Na to se pak napojují sklípky s kopulovitým stropem a větrákem, které vznikly určitě později, a to někdy v šestnáctém až sedmnáctém století za třicetileté války," popsal před časem Zdeněk Čižmář, který tehdy vedl v Přeskačích archeologický průzkum.

Nejstarší úlomky předmětů pocházejí ze čtrnáctého století a podzemí zbudovali lidé pravděpodobně jako úkryt před válečnými vpády, případně mohlo sloužit i jako sklepení. „Dvě místnosti mají průduchy a archeologové našli také zbytky ohniště," doplnila průvodkyně Anna Němcová.

nálezy v Morašicích
Šest nebo sedm hrobů z přelomu novověku a středověku našli dělníci v Morašicích. Z dřívějších nálezů je významné například torzo mísy z období neolitu, odborníci zde také popsali pohřebiště z doby bronzové. Dobu železnou reprezentuje nález keramických střepů a mohyly horákovské kultury.

Autor: Ilona Pergrová

12.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Mezinárodní cvičení Ample Strike.

Armáda chystá velké letecké cvičení Ample Strike

AKTUALIZOVÁNO

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Naplnili roli favorita, ale dřelo to. Znojemští fotbalisté ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1. Po dvou remízách a jedné prohře Jihomoravané konečně slaví plný bodový zisk. „Snad se teď odrazíme k lepším výsledkům,“ oddechl si domácí kouč Jiří Balcárek.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení