VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výletníky zve na zříceninu hradu Cornštejn bílá paní i šermíři

Bítov – Celodenní program plný exkurzí, vycházek, zábavy i poučení sestavili těchto dnech pracovníci Jihomoravského muzea ve Znojmě. Již třicátého května totiž zpřístupní zříceninu hradu Cornštejn.

16.5.2015
SDÍLEJ:

Zřícenina hradu Cornštejn. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Libor Malafa

Milovníkům historie, přírody i tajemných příběhů nabídnou detailnější seznámení s hradem, který shlíží ze skalnatého ostrohu nad vranovskou přehradou. „Letošní akce je naprostou premiérou. Loni jsme uspořádali den na hradě s Bílou paní, která nebude chybět ani letos," připomněla ředitelka Jihomoravského muzea ve Znojmě Vladimíra Durajková.

Jak doplnila, ona i její kolegové předpokládají, že díky návštěvě Cornštejna se zájemci dozví zajímavosti nejen o stavbě samotné, ale i o jejím okolí. To bylo totiž vyhlášeno přírodní rezervací. „Pokud jde o přírodu, pro letošek jsme připravili novinku v podobě informativních cedulí o rostlinách, které v areálu rostou," vysvětlila Durajková.

Program
9.00 Brány hradu se otevírají
9.30 Zahájení se znojemskou skupinou historického šermu Albion
9.45 – 11.15 Prohlídka hradu s historikem, sraz u pokladny
9.45 – 11.30 Výlet do Přírodní rezervace Cornštejn
9.45 – 17.00 Výstavka přírodnin s komentářem přírodovědce
10.00 – 11.30 Vycházka s geologem, sraz Na Baště
11.45 – 13.15 Archeologické lokality a obléhací tábory
13.00 – 14.00 Z čeho se staví hrad – komentovaná prohlídka
14.00 – 15.30 Prohlídka hradu s historikem, sraz u pokladny
14.00 – 15.30 Zoologická procházka kolem hradu
15.45 – 17.15 Archeologické lokality a obléhací tábory
17.30 Ukončení akce se znojemskou skupinou historického šermu Albion
18.00 Brány se zavírají
Zdroj: www.znojmuz.cz

Hrad Cornštejn a jeho těsné okolí patří k zoologicky zajímavým zákoutím vranovské přehrady. Pozoruhodný je pro zoology především strmý sráz spadající k hladině přehrady na jihozápadním svahu pod hradem. „Tam nachází útočiště výrazně teplomilné druhy, které se kolem přehrady vyskytují jen ostrůvkovitě. Příkladem může být ještěrka zelená či užovka hladká. K vyhřívání a kladení vajíček si tuto polohu vybírá také užovka podplamatá, která se po většinu léta zdržuje přímo kolem břehu přehrady, kde loví malé rybky," vyjmenoval zoolog muzea Antonín Reiter.

I mezi bezobratlými živočichy, zejména hmyzem, tu najdeme zajímavé druhy. „Pokud nebude jaro příliš rychlé, můžeme zde ještě koncem května potkat i jednoho z nejvzácnějších motýlů Moravy, jasoně dymnivkového," doufal zoolog.

Naopak západní, chladný a vlhký suťový svah v opačné části podhradí hostí zajímavé měkkýše a také brouky suťových lesů. Celé okolí hradu je také zajímavým prostředím pro mnoho druhů ptáků, kteří budou na konci května krmit svoje potomstvo a měli by tedy být i dobře pozorovatelní . „Hnízdí tu například dlask tlustozobý, strakapoud prostřední nebo lejsek bělokrký. Je těžké odhadnout, které z druhů při odpolední procházce skutečně potkáme," dodal Reiter.

Po celý den bude výletníkům k dispozici řada odborníků, kteří zájemce provedou po zřícenině a jejím okolí. „Součástí programu bude opět Bílá paní na Cornštejně se svým programem a tvůrčími dílnami pro děti, které budou připravené po celý den. Tentokrát půjde o doplňkový program a letošní otevírání Cornštejna je založené právě na komentovaných prohlídkách mých kolegů," naznačila Monika Mažárová z Jihomoravského muzea, která si roli Bílé paní vyzkoušela již v loňském roce.

Cornštejn vyrostl ve čtrnáctém století a postupem času hrad získal mohutné opevnění. Známé je jeho jedenáctiměsíční obléhání v patnáctém století, které se stalo politickou událostí evropského významu. V šestnáctém století se dostal do rukou Štrejnů ze Švarcenavy. kteří přestali sídlo udržovat. Hrad tak zpustl a po staletí střídal majitele.

V roce 1945 připadl státu. „Nynější podoba hradu je výsledkem jeho rozsáhlé rekonstrukce, kterou v sedmdesátých letech dvacátého století provádělo tehdejší Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody v Brně. „Rekonstrukce či dostavba nebyla dokončena a v polovině osmdesátých let se hrad dostal do správy Jihomoravského muzea ve Znojmě, které se před pěti lety pustilo do rozsáhlých úprav," uvádí se v textu na webu muzea.

Památka získala postupem času nové ochozy, dvě zcela nové vyhlídkové plošiny s dosud neznámými výhledy na okolí či stylovou pokladní budovu s přístřeškem pro návštěvníky. Ve sklepení je expozice připomínající mučírnu a místnost, kde trávili svůj volný čas zbrojnoši.

Zřícenina je přístupná od června do září a v sezoně na ni míří zhruba čtrnáct tisíc návštěvníků. O prázdninách tvoří Cornštejn jedinečné kulisy pro vystoupení šermířů a divadelních společností.

Autor: Ilona Pergrová

16.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Orli v zápase s Lublaní.

Korupce? Obvinění Orlů od gólmana Frazeeho byl výmysl

Ilustrační foto

Kvůli horku v kraji lekly tisíce ryb

Požár barokního mlýna ve Vranově teď šetří policie. Majitel jedná o rekonstrukci

Vranov nad Dyjí – Policisté a úředníci mají na stole záležitosti spojené s barokním mlýnem ve Vranově nad Dyjí. Policie prověřuje okolnosti vzniku červnového požáru, stavební úřad má zahájit řízení rekonstrukci objektu na penzion.

Pro zemědělce chce ministr Jurečka přes miliardu korun

Jižní Morava - Pomoc zemědělcům za škody na letošní úrodě způsobené suchem přislíbil ministr zemědělství Marian Jurečka. Návrh se chystá v blízké době předložit vládě. „Nelze vyloučit, že konečná výše pomoci může být podobná podpoře z roku 2015, tedy 1,2 miliardy korun. Zároveň je však možné, že ministerstvo zemědělství navrhne i vyšší částku,“ sdělila mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

AKTUALIZOVÁNO

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - U Bantic zemřeli v neděli dva lidé. Od pátku policie registruje na Znojemsku čtyři mrtvé a šest těžce zraněných včetně čtyř dětí.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení