VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výroční zpráva znojemského starosty Gabrhela? Jako inzerát v novinách

Znojmo - Starosta Znojma Vlastimil Gabrhel informoval veřejnost o svých finančních darech z platu starosty za loňský rok. Až před měsícem vydal výroční zprávu na křídovém papíře jako inzerci do Deníku.

11.5.2016 1
SDÍLEJ:

Starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.Foto: MěÚ Znojmo

Když se před dvěma roky stal starosta Znojma Vlastimil Gabrhel poslancem, rozhodl se dávat celý svůj starostenský plat na charitu. Zřídil si proto transparentní účet a slíbil veřejně i výroční zprávu, která jasně sdělí, komu a jaké peníze posílá. Přestože se redakce Deníku opakovaně snažila tuto zprávu už koncem loňského a počátkem letošního roku získat, starosta se vymlouval a tvrdil, že zprávu poskytne na jaře. „Na výroční zprávě pracujeme, hotova by mohla být na jaře. Rád vám ji poté poskytnu," reagoval v únoru.

Výroční zprávu nabídl starosta Znojma veřejnosti až v polovině dubna. Na šestnácti stranách křídového papíru Gabrhel předložil svoji Výroční zprávu 2014 – 2015 s názvem Má dáti. Dal. „Od začátku jsem měl v plánu informovat o tom, jak nakládám s penězi určenými na dobročinné účely a tato výroční zpráva byla vhodnou formou, jak to udělat," přiblížil první muž Znojma svůj záměr.

Jak starosta sdělil, výroba reklamního materiálu, který nabídl veřejnosti jako inzertní přílohu novin, jej stála necelých třicet tisíc korun bez daně. Tato částka nyní zajímá především opoziční zastupitele města.

Podle nich totiž není zcela jasné, kdo přesně výroční zprávu, zaplatí. „Budu se na to ptát. Chci zjistit, zda to pan starosta zaplatí ze svých soukromých peněz nebo zda mu tuto inzerci zaplatila jeho strana. V tom případě by bylo vše v pořádku. Ale to v tuto chvíli nevím," řekl například zastupitel Karel Fiala ze sdružení Pro Znojmo.

Starosta Deníku sdělil, že peníze za výrobu zprávy pošle ještě tento měsíc. „Obdržel jsem fakturu. Má splatnost třicet dní, takže ji zaplatím přibližně v polovině května," naznačil Gabrhel bez bližšího vysvětlení, zda půjde čistě o jeho soukromé či jiné peníze.

Podle politologa Jaromíra Příkazského není starostou zvolená forma zveřejnění výroční zprávy zrovna nejšťastnější. „Je to z jeho strany poměrně nelogický krok," konstatoval Příkazský.

Příkazský si myslí, že je od počátku chybně nastavený samotný transparentní účet starosty. „Neumí s tím tématem pracovat buď on nebo jeho poradci. Svými neobratnými kroky pak vzbuzuje další nediální zájem a dává prostor pro další a další spekulace," řekl.

Opoziční zastupitel Jiří Ludvík ve Změny pro Znojmo vidí jako jistý přínos podporu starosty z jeho platu potřebným lidem a také umění. „Znojmo pod jeho vedením nedalo tradičnímu Hudebnímu festivalu mnoho peněz. Ale věřím, že právě díky tomu, co jsme dostali od starosty, kdy dal ze svého obrovský dar, pomůže nám případně i město, pokud bychom měli finanční problém," rýpl si Ludvík do starosty. Podpora města zavedenému festivalu, který Ludvík vede, je totiž stále menší.

Jak starosta dodal, bude výroční zpráva vždy existovat v tištěné podobě a bude k nahlédnutí na sekretariátu úřadu města.

Autor: Dalibor Krutiš

11.5.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení