VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyšší DPH zdraží teplo, odpady i pohřby

Znojmo – Stovky až tisíce korun za rok navíc budou muset připlatit lidé, bydlící v bytech s dálkovým vytápěním, ale i všichni ostatní, kteří používají městskou vodu a kanalizaci. Pro další desítky korun navíc budou zřejmě muset sáhnout i lidé využívající hromadnou dopravu a ušetřeni nebudou ani pozůstalí.

26.2.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Těch všech se totiž dotkne zamýšlené navýšení daně z přidané hodnoty (DPH) z deseti na dvacet procent. Vláda navýšení plánuje od počátku příštího roku.

„Pokud se DPH zvýší, tak její růst budeme muset samozřejmě promítnout do ceny. To jinak nejde. Nelze ovšem už nyní říct, že se celé desetiprocentní navýšení daně promítne do ceny pro konečného spotřebitele. O tom rozhodnou členové svazku. V ceně je započítáno třeba i nájemné, opravy a další položky. A předsednictvo svazku může říct, že mu postačí nižší nájemné. Ale o tom pochybuji, protože všechny tyto položky jsou už nyní na doraz,“ řekl ředitel znojemské VAS Zdeněk Jaroš.

Znojemská divize Vodárenské akciové společnosti zdražila pro letošní rok cenu vodného a stočného o téměř pět a půl procenta na současných 66,03 koruny s daní za kubík vody.

„Nejvýznamnější vliv na navýšení ceny mělo zdražení surové vody, kterou společnost nakupuje od Povodí Moravy o deset procent dráž, zvýšení cen energií, nájemného infrastruktury a snížení spotřeby vodného o zhruba sto třicet tisíc metrů krychlových. Navýšení ceny znamená pro průměrnou domácnost zvýšení ročních nákladů za vodné a stočné o tři sta až čtyři sta korun,“ sdělil už před časem Jaroš.

Dražší teplo

Připlatí si zřejmě i lidé, kteří k vytápění svých bytů používají dálkové topení. „Pokud sazba DPH stoupne o deset procent, budeme muset celé toto navýšení promítnout do cen konečným spotřebitelům. Momentálně účtujeme spotřebitelům cenu čtyři sta osmdesát korun za gigajoul a ročně dodáme odběratelům kolem sto dvaceti tisíc gigajoulů tepla,“ sdělil Luboš Texl, ředitel společnosti Znojemská tepelná, která teplo dodává do stovek městských a družstevních bytů.

Není vyloučeno, že v příštím roce se po několika letech zvedne i poplatek za svoz a likvidaci odpadu. „Pokud se DPH zvedne, stoupne i cena s daní za svoz komunálního odpadu pro naše odběratele. Doplácet na to ale budou v první řadě města. Jde o to, že lidem už byla sazba poplatku za svoz a likvidaci odpadu na letošní rok stanovena na základě minulého období. Vzrůst jim tak může až v roce 2012. Řada měst i obcí ale už nyní účtuje svým obyvatelům maximální sazbu podle vyhlášky. Takže pokud se nezmění vyhláška, a i o tom se už uvažovalo, podle které by se maximální možná výše poplatku zvedla z dnešních pěti set korun třeba na devět set, pak by města sazbu za odpad zvyšovat nemohla,“ řekl Esterka.

Podraží i nájemné v bytech. „Celé navýšení DPH budeme přefakturovávat nájemníkům, a to jak v konečné ceně vody, tak tepla, tak třeba i oprav. Nedovedu si to ani jinak představit. Už nyní je přitom situace špatná. Evidujeme stále narůstající počet lidí, kteří dluží za nájem, protože na jeho placení prostě nemají. A pokud DPH vzroste, tak se určitě i jejich počet bude zvyšovat,“ obává se ředitel bytového družstva Znojemčan Bohumil Dolejský.

Víc peněz za pohřeb

Zcela jistě podraží i pohřby. „Vzhledem k tomu, že značnou část z ceny platíme krematoriu, kterému sazba také stoupne, budeme muset navýšení přeúčtovávat klientům. Průměrná cena pohřbu je dnes dvacet tisíc korun, přičemž předchozí jednoprocentní navýšení sazby DPH znamenalo ve výsledku nárůst ceny o dva tisíce korun. I nyní plánované zvýšení sazby DPH tak zcela jistě podraží pohřeb v řádu tisícikorun,“ uvedla administrativní pracovnice znojemské Pohřební služby Pospíchal Lenka Toiflová.

Autor: Daniel Smola

26.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Slavnost Zarážení hory zažili v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a pořáající Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písniček.
37

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Rosice zvládly s Tasovicemi úvody poločasů. Rozhodl "druhý Malata" Vítámvás

Rosice – Nového snajpra našly Rosice na kraji obrany. Dlouholetý kapitán a nejlepší střelec fotbalistů Slovanu Petr Malata musel na artroskopický zákrok s kolenem, nespíš vynechá celý podzim a premiérové domácí utkání nového ročníku divize D sledoval s berlemi pouze jako divák. Zatleskal po něm vítězství svých spoluhráčů 3:1 v regionálním derby nad Tasovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení