Těch všech se totiž dotkne zamýšlené navýšení daně z přidané hodnoty (DPH) z deseti na dvacet procent. Vláda navýšení plánuje od počátku příštího roku.

„Pokud se DPH zvýší, tak její růst budeme muset samozřejmě promítnout do ceny. To jinak nejde. Nelze ovšem už nyní říct, že se celé desetiprocentní navýšení daně promítne do ceny pro konečného spotřebitele. O tom rozhodnou členové svazku. V ceně je započítáno třeba i nájemné, opravy a další položky. A předsednictvo svazku může říct, že mu postačí nižší nájemné. Ale o tom pochybuji, protože všechny tyto položky jsou už nyní na doraz,“ řekl ředitel znojemské VAS Zdeněk Jaroš.

Znojemská divize Vodárenské akciové společnosti zdražila pro letošní rok cenu vodného a stočného o téměř pět a půl procenta na současných 66,03 koruny s daní za kubík vody.

„Nejvýznamnější vliv na navýšení ceny mělo zdražení surové vody, kterou společnost nakupuje od Povodí Moravy o deset procent dráž, zvýšení cen energií, nájemného infrastruktury a snížení spotřeby vodného o zhruba sto třicet tisíc metrů krychlových. Navýšení ceny znamená pro průměrnou domácnost zvýšení ročních nákladů za vodné a stočné o tři sta až čtyři sta korun,“ sdělil už před časem Jaroš.

Dražší teplo

Připlatí si zřejmě i lidé, kteří k vytápění svých bytů používají dálkové topení. „Pokud sazba DPH stoupne o deset procent, budeme muset celé toto navýšení promítnout do cen konečným spotřebitelům. Momentálně účtujeme spotřebitelům cenu čtyři sta osmdesát korun za gigajoul a ročně dodáme odběratelům kolem sto dvaceti tisíc gigajoulů tepla,“ sdělil Luboš Texl, ředitel společnosti Znojemská tepelná, která teplo dodává do stovek městských a družstevních bytů.

Není vyloučeno, že v příštím roce se po několika letech zvedne i poplatek za svoz a likvidaci odpadu. „Pokud se DPH zvedne, stoupne i cena s daní za svoz komunálního odpadu pro naše odběratele. Doplácet na to ale budou v první řadě města. Jde o to, že lidem už byla sazba poplatku za svoz a likvidaci odpadu na letošní rok stanovena na základě minulého období. Vzrůst jim tak může až v roce 2012. Řada měst i obcí ale už nyní účtuje svým obyvatelům maximální sazbu podle vyhlášky. Takže pokud se nezmění vyhláška, a i o tom se už uvažovalo, podle které by se maximální možná výše poplatku zvedla z dnešních pěti set korun třeba na devět set, pak by města sazbu za odpad zvyšovat nemohla,“ řekl Esterka.

Podraží i nájemné v bytech. „Celé navýšení DPH budeme přefakturovávat nájemníkům, a to jak v konečné ceně vody, tak tepla, tak třeba i oprav. Nedovedu si to ani jinak představit. Už nyní je přitom situace špatná. Evidujeme stále narůstající počet lidí, kteří dluží za nájem, protože na jeho placení prostě nemají. A pokud DPH vzroste, tak se určitě i jejich počet bude zvyšovat,“ obává se ředitel bytového družstva Znojemčan Bohumil Dolejský.

Víc peněz za pohřeb

Zcela jistě podraží i pohřby. „Vzhledem k tomu, že značnou část z ceny platíme krematoriu, kterému sazba také stoupne, budeme muset navýšení přeúčtovávat klientům. Průměrná cena pohřbu je dnes dvacet tisíc korun, přičemž předchozí jednoprocentní navýšení sazby DPH znamenalo ve výsledku nárůst ceny o dva tisíce korun. I nyní plánované zvýšení sazby DPH tak zcela jistě podraží pohřeb v řádu tisícikorun,“ uvedla administrativní pracovnice znojemské Pohřební služby Pospíchal Lenka Toiflová.