Vlastní bezdrátovou síť má už většina škol. To potvrdila mluvčí kraje Eliška Holešinská Windová. „K internetu jsou připojené prakticky všechny školy v kraji. Informace jako například sběr statistických údajů totiž organizace musí poskytovat elektronicky," odůvodnila.

Například na základní škole v Tyršově ulici v Kuřimi wifi ve škole mají zhruba rok a půl. Děti se k ní ale nedostanou. „Aby se zbytečně nerozptylovaly. Žáci internet zatím využívají v hodinách informatiky a v odborných předmětech. V budoucnu však plánujeme zavést tablety," konstatoval ředitel školy Stanislav Plchot.

Zákaz nic neřeší

Podle odborníka na informatiku Tomáše Pitnera z Masarykovy univerzity v Brně zákaz internetu situaci neřeší. „Chytré telefony má už dnes každý student včetně mobilního připojení k internetu. Takže děti stejně na facebooku budou, jen třeba v menší míře," připomněl.

A bez wifi by někteří žáci ve školách vůbec nemohli fungovat. „Když je dítě problematické, internet pomůže. Nedávno jsme například pro mého syna trpícího poruchami učení našli speciální anglický výukový program. Nikde jinde si cizí slovíčka, se kterými má problém, takto neprocvičí. Určitě některé stránky musí správce sítě zablokovat, ale wifi síť ve školách je podle mého dobrá věc," shrnula třeba Markéta Elsnerová z Pohořelic.Pro zvětšení klikněte.

Podobným způsobem jako v Kuřimi se k wifi připojují už dva roky i žáci v Rosicích. „Bezdrátové pokrytí máme, ale žákům je dostupné jen někde. Je nutné oddělit interní síť učitelů a síť studentů kvůli zabezpečení. Aby si žáci nemohli v systému měnit osobní či studijní údaje. I proto jsme při zavádění wifi na všechna potřebná místa ve škole její síť kompletně zrekonstruovali," zhodnotil ředitel tamní základní školy v ulici Pod Zahrádkami Petr Řezníček.

Právě potíže s připojením wifi podle Pitnera řeší školy nejčastěji. „Pokud je špatně zvolené, může být bezpečnost vnitřní sítě školy ohrožená. Je třeba ho profesionálně zvládnout a školní síť oddělit od ostatních, aby se do ní přihlašovali jen studenti či pracovníci školy, a ne kolemjdoucí," zhodnotil informatik.

Na většině škol mají žáci ve výuce zakázané aspoň používání mobilů. „Síť jsme zavedli před čtyřmi roky. Pouze jsme na chodby umístili přístupné body a propojili kabely dohromady. Přihlašování je teď pod heslem a navíc ve vyučování žáci mobily využívat nesmí. Stejně jako mají zakázané i některé choulostivé stránky nebo klíčová slova. Stránku po stránce však nekontrolujeme, na to nemáme kapacity," vysvětlil správce počítačové sítě Karel Vitula z židlochovického gymnázia.

Tamní děti ve škole využívají i sociální sítě. Prý je ale potřeba žáky poučit, že například hesla nemají nikomu sdělovat nebo jak chránit na sociálních sítích soukromí.

Některé školy sice wifi žákům povolily, nyní ale uvažují, že posílí zabezpečení. „Máme zasíťovanou celou školu. Přihlásit se děti můžou i o přestávkách. Uvažujeme však o zákazu sociálních sítí," nastínila ředitelka základní školy na náměstí 28. října v Tišnově Radmila Zhořová.

Natáčí i učitele

Podle ní místní děti wifi síť zneužívaly k natáčení videí, která pak umísťovaly právě na sociální sítě. „Máme za sebou i kyberšikanu. Situace vygradovala tak, že jsme ji řešili s rodiči i sociálními pracovníky. Děti takto občas natáčí i naše učitele," zlobí se.

Wifi mají zavedenou čtyři roky. „Jsme velká škola a její zavedení nebylo snadné, takže se jí vzdát nechceme. Kromě toho ve výuce používáme i tablety," doplnila.

Podle Pitnera wifi síť zaměstnancům školy také usnadňuje práci. „Zlepšuje a zrychluje kvalitu připojení, umožňuje testování žáků online, zjednodušuje administrativu. Třeba zadáváním známek učitelem prostřednictvím mobilu nebo tabletu do systému," uzavřel Pitner.