Z výnosů prodeje městského majetku přispěli také čtyřem desítkám žadatelů na různé opravy v památkové rezervaci. Dalších šedesát žádostí radnice posuzuje.

„Do fondu budoucnosti putují od jeho zřízení všechny výnosy z prodeje městského majetku. Jedná se například o domy či loňský prodej části městských lesů Národnímu parku Podyjí. Odtud je město čerpá buď na různé investice nebo převádí do fondu regenerace,“ přiblížila mluvčí radnice Denisa Šipošová.
Jen za loňský rok město z fondu budoucnosti použilo jednašedesát milionů korun.

„Většinou jsme je použili na vlastní podíl města pro placení projektů, na které Znojmo získalo dotaci. Loni to bylo především Horní náměstí. Část prostředků šla také na doplnění investičního účtu, zejména na technickou infrastrukturu a podobně,“ vypočítala Šipošová s tím, že fond budoucnosti přispívá také na výrobu uličních reklamních poutačů na podniky a provozovny v městské památkové rezervaci.

Peníze z fondu budoucnosti město převádí také do fondu regenerace, z něhož podporuje různé rekonstrukce budov v historickém centru.

Dotace nejsou na soukromé účely

„Cílem fondu je pomoci lidem, kteří mají zájem na vzhledu centra města, s opravami a zpřístupňováním nemovitostí. Dotace nejdou na soukromé účely, tedy opravy fasád dvorů, bytů, ale na venkovní fasády, zpřístupňování nových nebytových prostor a podobně,“ vysvětlila mluvčí znojemské radnice.
Za tři roky trvání fondu obdrželi úředníci města stovku žádostí.

„Každou projedná komise pro nakládání s fondem, poté rada a nakonec zastupitelstvo. Zastupitelé dotaci nejprve přislíbí a samotné vyplacení pak schvalují ještě jednou po splnění všech náležitostí,“ doplnila Šipošová. Dotaci už město vyplatilo asi čtyřiceti žadatelům. Celková částka činí deset milionů korun.

Jedním z projektů, které fond podpořil, byla rekonstrukce domu na rohu ulic Přemyslovců a Velká Františkánská. „Fond, ale i projednávání mé žádosti, hodnotím velmi pozitivně. Možnost získat dotaci byla zásadní pro moje rozhodnutí objekt opravit,“ řekl majitel domu Petr Skrušný.

Jak dodal, nyní ještě dokončuje práce v interiérech. „Slavnostní otevření plánuji na vinobraní,“ dodal architekt.

Opravovaný dům památkáři zapsali do seznamu nejvíce ohrožených chráněných staveb. Totéž platí o troskách středověkého domu v nedaleké Klácelově ulici.

„Tam bohužel zatím čekám na stavební úřad, až provede předepsaná řízení. Opět jsem požádal o dotaci z fondu regenerace, ale vše bohužel závisí na postupu stavebního úřadu,“ dodal Skrušný.