VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Základna hasičů: kritici mají výhrady k povolení stavby, obrátili se na kraj

Znojmo – Velké vrásky na čele úředníků znojemské radnice může nadělat plánovaná stavba nová hasičské stanice. Všechna potřebná povolení totiž podle kritiků vydali rychle a potichu. Ze všech jednání totiž vyloučili nejen Okrašlovací spolek, ale také lidi bydlící v okolí. O stavbě údajně nevěděli ani archeologové.

1.4.2016 19
SDÍLEJ:

Vizualizace plánované nové stanice hasičů ve Znojmě. Foto: Repro: Architekti Tihelka - Starycha s.r.o.

Členové Okrašlovacího spolku jsou toho názoru, že územní rozhodnutí úředníci nevydali v souladu s právními předpisy. „Máme totiž na odboru výstavby znojemského Městského úřadu podanou generální žádost. Ta nám má zajistit informace o všech zahájených řízeních, kde by mohly být narušeny zájmy ochrany přírody a krajiny," sdělil předseda Okrašlovacího spolku Otto Bouda.

V těchto dnech podal společně se svými kolegy podnět k zahájení přezkumného řízení na krajský úřad. „Stavba má vyrůst na nejvyšším bodě zastavěné části města a nabízí se pohledová provázanost s dalšími dominantami, jako je Znojemský hrad a Hradiště sv. Hyppolita," poukázal člen spolku a opoziční zastupitel Jiří Kacetl s tím, že základní informace o zamýšlené stavbě neměli ani majitelé rodinných domků a zahrad v ulici Na Návrší.

Krajští úředníci čekají nyní na potřebné podklady, aby zjistili, zda znojemský stavební odbor pochybil. „Podnět Okrašlovacího spolku krajský úřad dostal v úterý. Vyřídíme ho do jednoho měsíce od obdržení kompletního spisového materiálu, který jsme si již vyžádali," sdělila mluvčí krajského úřadu Eliška Holešinská Windová.

Na místě budoucí stavby nebyl ani archeolog. „O plánech jsem nic nevěděl a pokud vím, nebyl tam ani archeolog z muzea. Psal jsem dotaz na Archeologický ústav, zda o chystané stavbě vědí, ale zatím jsem nedostal odpověď," naznačil archeolog David Humpola. Podle něho je okolí Pražské ulice územím s archeologickými nálezy. „Není možné ale odhadnout, o co jsme mohli přijít. To by byla spekulace," podotkl Humpola.

Při povolování stavby naznali úředníci z odboru školství, kultury a památkové, že archeolog na místě není nutný. „Archeologický dohled stanovený nebyl. Podle příslušného paragrafu památkového zákona je stavebník povinen oznámit svůj záměr Archeologickému ústavu v Brně," sdělila mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Zda tak stavebník učinil, není v tuto chvíli jasné. Vyjádření Archeologického ústavu se Znojemskému deníku Rovnost nepodařilo získat.

Podobná situace, pokud jde o dohled archeologů platí i u stavby záchranné stanice, jejíž stavba již před časem začala.

Autor: Ilona Pergrová

1.4.2016 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení