VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O zámek v Miroslavi se zajímají Irové

MIROSLAV -Město dostalo dotaci na opravu zchátralého zámku. Tesaři mění střešní krovy a do konce prázdnin pokrývači položí i novou krytinu. O zámek se zajímá také irská společnost

7.8.2007
SDÍLEJ:

Chátrající zámek v MiroslaviFoto: DENÍK/Archiv

Největší problém, který řeší vedení města Miroslav je zchátralý zámek. Hyzdí centrum města. Památku by zachránilo několik milionů korun. O ty ale radní stále neúspěšně žádají z fondu záchrany architektonického dědictví. Zástupci města se přesto nevzdávají a neustále se uchází o dotace. Letos se konečně dočkali. „Dostali jsme přes dvě stě tisíc z havarijního programu ministerstva kultury. Dalších dvě stě dvacet tisíc bude hradit město,“ řekl místostarosta Roman Volf. I když se jedná o poměrně malou částku, zámku to pomůže. „Jsme rádi za každý příspěvek. V těchto dnech opravujeme střešní konstrukci jihovýchodního křídla. Tesařské práce budou hotové do konce týdne a pak už nastoupí pokrývači, kteří budou dávat novou pálenou tašku,“ dodal Volf. Rekonstrukce má být hotová do konce prázdnin.

Peněz je málo


Také loni dostalo město dotaci z havarijního programu. „Loni jsme ale získali jen sto tisíc. Bohužel z těchto částek můžeme hradit jen drobné opravy, zámek je rozsáhlý a jen na základní opravy bychom potřebovali zhruba padesát milionů korun,“ upřesnil Volf.
Opravu zámku by přivítali i zástupci kulturního střediska. „Jednou za rok tu pořádáme koncert, ale vnitřní prostory jsou v dezolátním stavu a tak je pořádání většího množství představení nemožné. Přitom by se tu daly pořádat divadelní koncerty či jiné akce. Stav zámku nás trápí všechny,“ řekl vedoucí kulturního střediska Michal Klejdus.

Chybí kupec


I když se radní stále snaží získávat dotace, podle některých místních lidí by zástupci měli začít více šetřit v rozpočtu. „Je dobře, že představitelé radnice žádají o příspěvky z různých fondů, podle mě je to ale velmi alibistický postup. Zámek je i zadarmo drahý a jen tak se nějaký kupec nenajde. Pokud nechceme ze zámku zříceninu, měli by radní začít více šetřit v rozpočtu a sestavovat peníze tak, aby na zámek nešly jen malé částky,“ popsal řešení předseda Občanského sdružení Společně v Miroslavi Karel Palata.

Městu se ale přihlásil další zájemce. V současné době radní jednají s irskou nadnárodní společností, která by na zámku chtěla mít sídlo firmy. Do konce prázdnin mají zástupci společnosti čas na rozmyšlenou.

Podobný problém s havarijním stavem zámku řeší i v Hrušovanech nad Jevišovkou. Tam však našli vážného zájemce. „O dotace jsme nežádali, pro nás je východisko zámek prodat. Máme vážného zájemce, pana Etzlera, se kterým neustále jednáme. Nedávno jsme měli setkání s památkáři, kteří nechtějí povolit přístavbu k zámku. Proto jsme jednali, za jakých podmínek by byl schopný Národní památkový ústav přístavbu povolit. Zámek je v havarijním stavu, je špatná statika i krovy. Další sezení s případným kupcem máme dnes. O ceně jsme zatím nemluvili,“ řekla starostka Hrušovan Alena Loukotová.


7.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení