VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé: Hodonice domy zateplí

Hodonice – Přišli jste pozdě a mandát k rozhodování máme my, slyšeli od zastupitelů v Hodonicích kritici zvolené podoby zateplení a opravy tamní mateřské školy a obecního domu. Ludmila Jungová a několik dalších přítomných opakovalo svůj názor, že projekt vezme domům i centru obce tvář a odkazovali na shromážděná vyjádření oslovených odborníků. Zastupitelé trvali na svém.

6.5.2015
SDÍLEJ:

Zateplení domů v Hodonicích. Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Zástupkyně lidí navrhujících zastavení stavby a přepracování projektu Ludmila Jungová se pokusila zastupitelům předložit své argumenty. „Pro samotné zateplení sice není přímo zapotřebí stavebního povolení, ale v tomto případě způsobí významnou změnu vzhledu. Proto měl podle oslovených odborníků zdejší stavební úřad provést řádné stavební řízení," argumentovala Jungová.

Zastupitelům také poskytla nebo citovala názory architektů, památkářů či historiků, které shromáždila. „Rozběhnuté stavební aktivity jsou nekulturním zásahem nejen do samotných budov, ale poškozují i sousedství ostatních historických staveb kostela sv. Jakuba a fary. Kulturní a duchovní provázanost je zásadní hodnotou paměti místa. K celému souboru staveb by se proto mělo přistupovat s plnou vážnosti. Paměť místa totiž nezačíná až po druhé světové válce," citovala Jungová z vyjádření hodonického rodáka, architekta a pedagoga Karla Havliše.

Zastupitelé ovšem měli svoji kritiku. „Celá tahle debata se měla odehrávat před půl nebo tři čtvrtě rokem. Doufám, že to bude pro vás poučení, abyste se aktivně zajímali o dění v obci," kázal kritikům zastupitel Tomáš Letocha. Přidal se i bývalý starosta Petr Korger, za jehož vedení obce projekt vznikal. „Informace o tom, že školku budeme zateplovat, jsme dali do zpravodaje, když jsme žádali o dotace, byla tam i fotka, jak bude budova vypadat. Nikdo se nepřišel na úřad ptát," argumentoval Korger. Jungová oponovala, že obec o projektu a jeho důsledcích náležitě neinformovala.

Svou představu o poměru sil a váze mínění kritikům zřetelně vyložil místostarosta Rostislav Lattner. „Jste vzdělaní lidé, máte svůj názor, my jsme vzdělaní lidé, také máme svůj názor. Neříkejte, že jsme kulturní barbaři, máme jen jiný názor. Respektuji váš názor, ale respektujte i vy náš. My jsme nyní v tomto postavení a máme povinnost a právo rozhodnout," vyzval místostarosta.

Svůj projekt přišel hájit i architekt Jaroslav Poláček. „Vycházeli jsme z toho, že se obec musí chovat jako řádný hospodář a chce využít veřejné peníze dostupné na určitý typ zateplení. Přitom je třeba mít na zřeteli, že tyto budovy nemají památkovou ochranu. Hodnoty, které mají, jsme se snažili, při dodržování hospodárnosti, zachovat. Například škola má určitý výraz, ale není natolik hodnotná, aby to opravňovalo vnitřní zateplení," řekl při zasedání Poláček.

Jiný názor vyjádřil mladý architekt Jan Hora. „Nelze použít stejný systém zateplení na secesní dům i panelák. Domy vždy vznikly v určitém kontextu a v něm i stárnou, proto je obdivujeme, a k tomu je nutné přihlížet i při zateplování," argumentoval.

Zastupitelé nakonec rozhodli, že stavbu dokončí. „Je to vizitka jejich vztahu ke kulturním a historickým hodnotám. Je mi líto, že vůbec nebrali na zřetel váhu tolika argumentů odborníků. Naše další kroky nyní zvažujeme," řekla Jungová.

Autor: Martin Moštěk

6.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení