Jen mosazné varné kotle budou brzy v areálu zrušeného pivovaru Hostan připomínat staletou tradici vaření piva ve městě. Koncern Heineken areál zavřel loni a v úterý znojemští zastupitelé rozhodli, že budovy a pozemky za šestadvacet milionů korun koupí.

Původnímu vlastníkovi prozatím ještě zůstanou zmíněné kotle, protože ministerstvo kultury má na stole návrh jejich prohlášení za technickou památku. Podle dojednaných smluv má Heineken po dalších deset let právo veta na každý záměr v areálu vařit pivo.

„O koupi jsme jednali už podruhé, protože k prvnímu návrhu a podmínkám Heinekenu připojilo zastupitelstvo své připomínky a změny,“ uvedl starosta Znojma, občanský demokrat Petr Nezveda.

Vedle procedurálních ujednání ohledně vlastního převodu jednali zástupci města a pivovaru zejména o podmínkách budoucího prodeje či výroby piva v areálu.

Nevýhodné smlouvy?

„Heineken zmírnil desetiletý zákaz vaření piva na požadavek, že město musí koncernu předložit každý návrh smlouvy se zájemcem, který by pro pivovarnické účely chtěl areál nebo jeho část koupit či pronajmout. Pokud ve stanovené lhůtě na takový návrh Heineken nepřistoupí sám, smí město uzavřít smlouvu s původním zájemcem,“ uvedl starosta. Smlouvy předepisují, že pokud v pivovaru vzniknou hospody nebo restaurace, musí pět let prodávat piva z produkce původního vlastníka.

Opoziční zastupitelé záměr kritizovali. „Smlouvy jsou v mnoha ohledech nevýhodné. Možná jsme se, kvůli rotundě a hradu, měli pokusit zapojit do jednání stát a kraj,“ řekl komunistický zastupitel Ludvík Hekrle. Podobně mluvil sociální demokrat Zbyšek Kaššai.

Starosta námitky odmítl. „Nevýhodná byla především naše vstupní vyjednávací pozice způsobená tím, jak před deseti lety město dojednalo převod svého obchodního podílu v pivovaru výměnou za jižní cestu k rotundě, aniž by si práva k ní náležitě zajistilo,“ oponoval Nezveda.

Poukazoval na to, že jižní cesta na hrad je v majetku vlastníka pivovaru a město k ní má přístup jen na základě smlouvy, kterou by podle právníků radnice mohl soud v případě sporu zrušit.

Jiná situace

„Neschovávejme se za jižní cestu. Za ty peníze je to zajímavá koupě, pojďme ji schválit. Nezatahujme do toho budování jižní cesty. Před deseti lety byla zcela jiná situace,“ ohrazoval se lidovecký místostarosta Pavel Balík, který byl tehdy znojemským starostou.

Představitelé města podle něj tehdy nemohli s vlastníky dospět k jiné dohodě. „Jinou možnost jsme neměli a tehdy to byla zajímavá výměna. Kdyby nedošlo k prodeji, a s tím jsme tenkrát nemohli počítat, bylo by dodnes vše v pořádku,“ dodal Balík.

O budoucím využití pivovaru zastupitelé ještě nejednali. K dispozici mají první studii popisující, které části areálu jsou historicky cenné, které vyžadují přestavbu a které lze případně zbořit.